Británia bude hľadať v zahraničí vyjednávačov na obchodné dohody
- 10:44 04.07.2016
- Londýn

Británia nemá vlastný tím obchodných vyjednávačov od svojho vstupu do európskeho bloku, ktorý bol predchodcom EÚ, v roku 1973.
"Nemyslím si, že môžeme naverbovať ľudí len z Británie," povedal dnes Hammond v televízii BBC. Uviedol tiež, že vláda v Londýne môže nájsť Austrálčanov a Američanov, ktorí majú veľké skúsenosti z rokovaní na najvyššej úrovni, a naverbovať ich.
Dodal, že kabinet podniká aj ďalšie kroky a snaží sa znova prijať bývalých štátnych zamestnancov, ktorí majú skúsenosti s obchodnými rokovaniami. V súčasnosti totiž len pár z 55 britských zástupcov v obchodnom oddelení Európskej komisie má reálne skúsenosti s rokovaniami o obchodných dohodách.
Britániu pritom čaká náročná úloha. Po odchode z EÚ bude musieť rokovať o nových bilaterálnych dohodách s každým z členských štátov únie a tiež s viac ako 50 štátmi sveta, ktoré uzavreli obchodné dohody s EÚ ako celkom.
Fakt, že Európska komisia uzatvára obchodné dohody v mene členských štátov EÚ, totiž znamená, že Británia nemá vlastný tím obchodných vyjednávačov od svojho vstupu do európskeho bloku, ktorý bol predchodcom EÚ, v roku 1973.

Hlas pripravil návrh na zmenu financovania politických strán
Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Matovič: Kamenický dosiahol len zvýšenie dlhu, deficitu a horší rating SR
Práca Ladislava Kamenického podľa Igora Matoviča len škodí verejným financiám.

PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé
Michal Šimečka upozornil, že Slovensko má jeden z najnižších hospodárskych rastov v okolitých krajinách.

Fico: Vláda stabilizovala verejné financie, zdedila ich najhoršie v EÚ
Podľa premiéra chce vláda odovzdať verejné financie svojim nástupcom v "normálnom" stave.