Socha Alojza Štróbla je evidovaná v parížskom Louvri

Bol vedúcou osobnosťou uhorského sochárstva na prelome 19. a 20. storočia.
Bol vedúcou osobnosťou uhorského sochárstva na prelome 19. a 20. storočia. Už ako celkom mladý vynikol svojou sochou nazvanou Perzeus (1878).
Štróbl bol veľmi obľúbeným a vyhľadávaným sochárom, jeho tvorbu ocenil aj panovník František Jozef I., ktorého bustu vytvoril. Jeho svetoznáma socha Naša matka z roku 1896, pôvodne navrhnutá ako pomník na hrob matky, vrchol uhorského sochárstva 19. storočia, je evidovaná v parížskom Louvri ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzový odliatok sa nachádza pred Galériou P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši a originál z mramoru je v Maďarskej národnej galérii v Budapešti. Socha predstavuje Štróblovu milovanú matku tak, ako ju videl sedávať v kresle s knihou v lone pri dome v Kráľovej Lehote.
Celým menom Alojz Ján Viliam Štróbl sa narodil 21. jún 1856 v Kráľovej Lehote. Jeho otec pochádzal zo Sliezska a bol zamestnancom v sliezskych železiarňach arcivojvodu Alberta. Do Kráľovej Lehoty sa Štróblovci presťahovali v roku 1854 z poľského Krakova. Alojz Štróbl navštevoval ľudovú školu v Kráľovej Lehote, neskôr v Liptovskom Hrádku. V rodine sa hovorilo nemecky, maďarsky a slovensky, on plynulo komunikoval vo všetkých týchto jazykoch. V Liptovskom Hrádku Štróbl študoval na hlavnej normálnej škole, potom nastúpil na gymnázium v Levoči. Na gymnáziu neprospieval najlepšie, veľký talent však preukázal v kreslení a modelovaní. Ešte pred maturitou ho otec stiahol zo štúdia a zamestnal v hámri pri rodnom dome, kde sám pracoval. Vďaka príhovoru strýka sa Štróbl rozhodol skúsiť šťastie ako modelár v železiarňach v českom Třinci. Po úspešnom pôsobení na učňovke sa v októbri 1874 Štróbl zapísal na viedenskú Umeleckopriemyselnú školu (Kunst-gewerbeschule). Tu sa zdokonaľoval najmä v sochárstve, v ktorom našiel najväčšiu záľubu. Po ukončení štúdia sa zapísal na viedenskú Akadémiu, na ktorej študoval v rokoch 1876-1880, viedol ho profesor Kaspar von Zumbusch. Vynikal najmä v sochárstve, ktorému ostal verný do konca života. Od roku 1881 žil trvalo v Budapešti (dnes Maďarsko), ale letá trávil v rodisku, kde rodný dom prestaval na svoju letnú vilu. Liptovskú prírodu mal veľmi rád, pobyt v nej bol pre neho najlepším relaxom. Bol tiež vášnivým poľovníkom, nasvedčujú tomu jeho zvieracie plastiky. V roku 1913 ho povýšili do šľachtického stavu.
Umelec Alojz Štróbl zomrel 13. decembra 1926 v Budapešti.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.