• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Nápoje a prísady s ktorými by ste mali skoncovať

  • 15:00 07.06.2013
  • Bratislava
Nápoje a prísady s ktorými by ste mali skoncovať

Dnešná doba je doslova prešpikovaná nezdravými nápojmi, jedlami ale aj prísadami, ktoré sa do potravín dávajú. Najlepšie pre vaše telo je tieto látky vyradiť zo svojho jedálnička.

Glutamán sodný, karageran a rafinovaná soľ

Glutamán sa zvykne označovať ako E 621. Nájdeme ho najčastejšie v instantných polievkach a omáčkach, v koreninách, ochucovadlách. A asi najviac sa používa v ázijskej kuchyni. Aj tejto látke by ste sa mali vyhnúť. Dokáže totiž vyvolávať bolesť hlavy, problémy so srdcom atď. 

Ďalšou látkou bežne pridávanou do potravín je karagenan označovaný aj ako E 407. V bežných dávkach nie sú známe nežiadúce účinky, ale táto látka dokáže vyvolať alergické reakcie. 

Čítajte: Viete, čo kupujete? Pozor na tieto zdanlivo zdravé jedlá

Rafinovaná soľ sa pridáva dnes prakticky do všetkého. Asi len veľmi ťažko sa jej vyhnete. Problémy ako vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne choroby a ďalšie môžu pochádzať práve z rafinovanej soli. Snažte sa preto vyberať výrobky, ktoré používajú nerafinovanú morskú soľ.

Väčšina rastlinných olejov

Nenasýtené rastlinné oleje mali byť pre milióny ľudí zdravšou alternatívou. Väčšina týchto olejov však obsahuje omega 6 mastné kyseliny. Tie však na rozdiel od omega 3 mastných kyselín môžu byť príčinou vzniku chorôb srdca ale aj rakoviny. Veľa rastlinných olejov rýchlo žltne, čo znamená, že sa stávajú toxickými. 

Čítajte: Osem nesprávnych teórií o chudnutí a cvičení

Treba však vedieť aj to, že veľa rastlinných olejov sa derivuje z geneticky modifikovaných organizmov. Nebezpečnými pre naše srdce sa stávajú aj preto, lebo sú často hydrogenované. Urobíte dobre, keď sa namiesto rastlinných olejov zaradíte do svojho jedálnička zdravšie tuky ako bio máslo, olivový olej, konopný olej alebo kokosový olej.

Biely chlieb, cestoviny a iné jedlá z rafinovanej múky

Existujú v stovkách variánt a sú lacné. No v Amerike sú práve potraviny vyrobené z rafinovanej múky vedúcu pozíciu pri ničení vášho zdravia. Pridávaním bromičitanu sa stávajú potraviny karcinogénne a chýbajú im potrebné živiny, ktoré sa strácajú pri spracovaní. 

Diétne sýtené nápoje sladené chemickými sladidlamim

Jeden z veľkých omylov pri je predstava, že diétne nápoje sú zdravšie v porovnaní s nápojmi sladenými cukrom. K najviac používaným umelým sladidlám sa radí aspartam, sacharín a sukralóza. Umelé sladidla vo veľkej miere prispievajú k obezite a celkovo zle vplývajú na naše zdravie. 

Je preto najlepšie sa držať len nápojov s nerafinovaným cukrom alebo prírodným látkam. 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Celostnimedicina.cz, Emulgatory.cz, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.