REAKCIA: Turecko odvolalo veľvyslanca, Berlín uznal arménsku genocídu
- 16:00 02.06.2016
- Istanbul

Kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že rozhodnutie Spolkového snemu označiť masakru Arménov osmanskými Turkami za genocídu nepokazí "priateľský a strategický" vzťah jej krajiny k Turecku.
Turecko už v tejto súvislosti povolalo na konzultácie do Ankary svojho veľvyslanca v Berlíne Hüseyina Avniho Karsliogla.
Podľa Kurtulmuša je krok nemeckých zákonodarcov "nezlučiteľný s priateľskými vzťahmi medzi Tureckom a Nemeckom. Turecko považuje toto rozhodnutie za neplatné", citoval jeho vyjadrenie denník Hürriyet.
Kurtulmuš vyslovil presvedčenie, že rezolúcia odsúhlasená v Bundestagu je založená na skreslených a nepodložených tvrdeniach. Zdôraznil, že posudzovanie kontroverznej arménskej otázky nepatrí do kompetencie politikov, ale vedcov a historikov.
"Samozrejme, že na toto rozhodnutie zareagujeme potrebným spôsobom na všetkých úrovniach," povedal podpredseda tureckej vlády.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu zase v spojitosti s rezolúciou vyhlásil, že sa Nemecko snaží znevažovaním histórie iných krajín vyrovnať s temnými stránkami vlastných dejín.
Schválenie rezolúcie sa očakávalo, keďže jej návrh podporovala vládnuca koalícia i opoziční Zelení. Proti vyhláseniu, ktoré má len symbolický význam, hlasoval napokon len jeden poslanec a jeden sa zdržal hlasovania.
Hlasovanie sa malo pôvodne uskutočniť už vlani, bolo však odložené kvôli obavám z poškodenia turecko-nemeckých vzťahov.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok varoval Nemecko pred schválením rezolúcie. Ak k tomu dôjde, "prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO", vyhlásil Erdogan.
Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.
Merkelová: Chcem prispieť k podpore dialógu medzi Tureckom a Arménskom
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že dnešné rozhodnutie nemeckého Spolkového snemu označiť masakru Arménov osmanskými Turkami z rokov 1915-1916 za genocídu nepokazí "priateľský a strategický" vzťah jej krajiny k Turecku. Informovala o tom agentúra DPA.
Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii v generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Berlíne povedala, že chce prispieť k podpore dialógu medzi Tureckom a Arménskom.

Izrael spustil počiatočné fázy novej operácie v Pásme Gazy
Izraelská armáda podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

Pätica republikánov sa vzbúrila proti Trumpovmu zákonu „One Big, Beautiful Bill“
V americkej tlači tento návrh zákona volajú „One Big, Beautiful Bill“, čo je narážka na Trumpovo obvyklé vyjadrovanie.

Hlavného prokurátora ICC vyšetrujú za údajné obťažovanie, dočasne rezignoval
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Rubio: Zabíjanie na Ukrajine sa musí zastaviť
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyzval na ukončenie „krviprelievania“ na Ukrajine ešte pred začatím priamych rokovaní delegácií Moskvy a Kyjeva v tureckom Istanbule.