• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2016Meniny má Urban
15°Bratislava

Utečenci žijú okrem Gabčíkova na rôznych miestach Slovenska

  • 6:00 02.10.2015
  • BRATISLAVA
Utečenci žijú okrem Gabčíkova na rôznych miestach Slovenska

V azylovom centre v Gabčíkove je momentálne 260 ľudí sýrskeho pôvodu. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, utečenci v obci žiadne problémy nerobia.

VŠETKO O UTEČENCOCH

Migranti nie sú iba v Gabčíkove

Migranti sa však okrem tábora v Gabčíkove nachádzajú aj v záchytnom tábore v Humennom a v pobytových táboroch v Rohovciach a v Opatovskej Novej Vsi. V Humennom je sedem ľudí z Ruska, Ukrajiny, Iránu a Afganistanu, v Rohovciach šesť utečencov z Iraku, Iránu, Afganistanu a zo Sýrie a v Opatovskej Novej Vsi osem ľudí z Afganistanu, Kuby, Ukrajiny a Kamerunu. "Tieto čísla sú pomerne stabilné," poznamenal Petar Lazarov.

Zariadenia pre cudzincov má však k dispozícii i polícia, a to Útvary policajného zaistenia v Medveďove a Sečovciach. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, momentálne sú obe zariadenia takmer obsadené. "Počet cudzincov sa v daných zariadeniach mení denne, vzhľadom na súčasné dianie," vysvetlila hovorkyňa s tým, že väčšina cudzincov je zo Sýrie, Iraku, Pakistanu a Afganistanu. Zariadenie Medveďov má kapacitu 152 ľudí, Sečovce 176.

Do Gabčíkova má prísť 500 azylantov

Prví sýrski žiadatelia o azyl v Rakúsku prišli do tábora v Gabčíkove 17. septembra, bolo ich 24. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov, dohoda s rakúskym ministerstvom vnútra o pomoci s prichýlením žiadateľov o azyl v Rakúsku platí na dva roky. Súčasťou dohody je maximálny stanovený počet 500 azylantov, ktorým počas týchto dvoch rokov môže Slovensko poskytnúť dočasný pobyt v azylovom centre v Gabčíkove. Pred ukončením samotného azylového konania sa vrátia naspäť do Rakúska. O tom, či bude všetkých 500 žiadateľov o azyl výlučne zo Sýrie, Lazarov informácie nemá.

Slovensko rakúskym žiadateľom o azyl poskytuje ubytovanie a stravu. Utečenci sa môžu voľne pohybovať aj po meste. Rakúske ministerstvo vnútra má však v Gabčíkove svojich sociálnych pracovníkov, ktorí sa o utečencov starajú, no pomáhajú im aj slovenskí pracovníci. Z Rakúska prišli spolu s utečencami aj členovia rakúskej bezpečnostnej služby.

Lazarov pripomenul, že ak by utečenci porušili zákon či podmienky pobytu v azylovom centre v Gabčíkove, vedia, že môžu ich azylový proces v Rakúsku ukončiť. Aby ministerstvo vnútra upokojilo občanov Gabčíkova, zaviedlo v obci zvýšené bezpečnostné opatrenia. Navýšili počet policajtov na policajnom oddelení a naďalej pracujú na zlepšení kamerového systému.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kandidátom SR na generálneho tajomníka OSN má byť M. Lajčák

Kandidátom SR na generálneho tajomníka OSN má byť M. Lajčák

DNES - 6:45Domáce

Plnú podporu mu vláda prisľúbila už v januári tohto roku.

Nedocenený vynálezca vrtuľníka Ján Bahýľ bol držiteľom 17 patentov

Nedocenený vynálezca vrtuľníka Ján Bahýľ bol držiteľom 17 patentov

DNES - 6:26Domáce

Patentnú listinu č. 3392 na vrtuľník dostal Ján Bahýľ od cisára Františka Jozefa I. dňa 13. augusta 1895.

Jaroslav Skála zasvätil svoj život boju proti alkoholizmu

Jaroslav Skála zasvätil svoj život boju proti alkoholizmu

DNES - 6:02Domáce

V roku 1951 inicioval založenie záchytnej stanice, prvého zariadenia svojho druhu na svete.

V stredu nás miestami zastihnú prehánky alebo búrky

V stredu nás miestami zastihnú prehánky alebo búrky

DNES - 5:30Domáce

Najvyššie denné teploty dosiahnu 19 až 24 stupňov Celzia.

L. Nicholsonová opäť navrhuje bezplatné dobrovoľné sterilizácie

L. Nicholsonová opäť navrhuje bezplatné dobrovoľné sterilizácie

VČERA - 19:54Domáce

Mnohé ženy podľa nej nemajú prostriedky na to, aby si sterilizáciu zaplatili.

TV program