• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Video: Košičania na magistráte protestovali proti uránu

  • 12:07 11.02.2013
  • KOŠICE
Video: Košičania na magistráte protestovali proti uránu

Približne päťdesiat ľudí prišlo dnes protestovať na zasadanie košického mestského zastupiteľstva proti zámeru ťažiť urán v lokalite Kurišková na Jahodnej.

„Chceme upozorniť mestských poslancov, že je tu nebezpečenstvo ťažby napriek tomu, že samospráva sa jednoznačne vyjadrila proti ťažbe. Vidíme tu aj ovplyvňovanie samosprávy zo strany ťažobnej spoločnosti. Máme obavy, že súčasná samospráva je spôsobilá pôvodné stanovisko zmeniť,“ povedal za organizátorov Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc.

Doložil, že o podpísaní memoranda medzi spoločnosťou, ktorá robí prieskum, a ministerstvom hospodárstva oficiálne mesto nevie, čo označil za čudné. Niektorí protestujúci rozdávali letáčiky mestským poslancom, ktorí prichádzali na rokovanie zastupiteľstva.

Letáčik od Ladislava Rovinského dostal aj košický primátor Richard Raši. „Ja som verejne vyhlásil a stále to vyhlasujem, že pokiaľ verejnosť bude proti ťažbe uránu, tak sa tu ťažiť urán nebude. A na to, aby sa tu mohol ťažiť urán, spoločnosť potrebuje súhlas košického mestského zastupiteľstva. Myslím si, že žiaden problém nehrozí ani v blízkej, ani ďalšej budúcnosti,“ uviedol Raši pred protestujúcimi občanmi. Mestskí poslanci schválili návrh, aby dnes o tejto otázke rokovali v bode rôzne.

„Za dnešným mini protestom na magistráte stojí miestny pseudoaktivista Ladislav Rovinský, ktorý na základe množstva klamstiev a manipulácie s faktami zneužil niekoľko slušných Košičanov. Sledujúc sebecké záujmy propagácie vlastnej osoby neváhal ľuďom prostredníctvom internetovej kampane a verejných plagátov otvorene klamať. Dnes opätovne zneužíva ľudí keď im podsúva ďalšie nehorázne klamstva. Citujem: Spoločnosť Ludovika Energy v Košiciach na Kuriškovej po rokoch úspešných prieskumov pripravuje spustiť ťažbu uránu alebo Na projekte sa začal povoľovací proces," uvádza v stanovisku Maroš Harvan v mene spoločnosti Ludovika Energy.

Doložil, že sa v súčasnosti nedá povedať, či sa vôbec začne ťažiť urán na ložisku Kurišková. V súčasnosti a aj na budúci rok bude ešte detailný geologický, technologický prieskum a aktualizácia zásob. Ak bude pozitívne uzavretá štúdia uskutočniteľnosti a posúdenie environmentálnych dopadov na životné prostredie, bude môcť spoločnosť podať žiadosť o vytýčenie dobývacieho priestoru, čo môže byť najskôr v treťom štvrťroku 2016.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

DNES - 16:43Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti incidentu, ku ktorému došlo v utorok pred 8.30 h v obci Plavecký Štvrtok.

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

DNES - 16:31Domáce

Reformu zdravotníctva považuje predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková za jednu z najdôležitejších reforiem, ktoré krajina potrebuje prijať.

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

DNES - 16:13Domáce

Spolujazdkyňa z jedného z vozidiel zrážku neprežila.

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

DNES - 15:38Domáce

Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo.

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

DNES - 14:56Domáce

Vo veku 82 rokov zomrel v utorok významný slovenský matematik, profesor a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský.