• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
26°Bratislava

Syndróm dráždivého čreva: 7 potravín, ktoré vám pomôžu

  • 19:58 12.05.2016
  • Svet
Syndróm dráždivého čreva: 7 potravín, ktoré vám pomôžu

Prezradíme vám 7 prírodných liekov, ktoré pomôžu zmierniť toto nepríjemné ochorenie.

Syndróm dráždivého čreva je dlhodobá porucha tráviacej sústavy. Syndróm dráždivého čreva bežne spôsobuje bolesti brucha, nadúvanie, plynatosť, hnačky a zápchy. Presná príčina zatiaľ nie je známa. Môže prameniť z nervov, ktoré riadia čreva. Tieto nervy hovoria črevám, ako rýchlo majú odstrániť odpad.

Výskum ukázal, že neurotransmiter, serotonín, môže byť dôležitý pri symptómoch tohto ochorenia. Mení funkcie nervových buniek v čreve a spôsobuje zmeny vo vnímaní bolesti a funkcii čriev.

7 domácich liekov pre syndróm dráždivého čreva

Mrkva

Mrkva je najlepší spôsob, ako liečiť hnačky a zápchy. Ako dobrý zdroj pektínu môže pomôcť udržiavať zdravý tráviaci systém a zabrániť vzniku symptómov syndrómu dráždivého čreva. Dajte pár mrkiev do odšťavovača a pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a med.

Jogurt

Jogurt dodá vášmu tráviacemu traktu prospešné baktérie, ktoré môžu zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva. Môžete tiež skúsiť zmiešať jogurt s polovicou lyžičky psyllia a zjesť hodinu po jedle.

Čítajte: Biely jogurt – fantastická potravina pre zdravie i krásu

Aloe Vera džús

Šťava z Aloe vera môže byť mimoriadne prospešná pre pacientov, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Aloe vera pomôže pri hojení a upokojení tráviaceho traktu.

Čítajte: Aloe vera džús - výroba a účinky na zdravie

Banány

Čerstvé banány sú tiež účinné pri zmierňovaní príznakov syndrómu dráždivého čreva. Rozpustná vláknina v banánoch pomáha absorbovať prebytočnú tekutinu v črevách, zatiaľ čo obsah draslíka pomáha odstraňovať nadúvanie a plynatosť. Stačí vám zjesť 1-2 banány denne.

Čítajte: 10 zdravých faktov o banánoch. Toto by ste mali vedieť!

Cesnak

Cesnak pomáha pri čistení tráviaceho systému tým, že odstraňuje parazity a hlien z hrubého čreva. Tiež zabraňuje tvorbe plynu. Pridajte cesnak do vašej stravy, alebo zjedzte 3-4 strúčiky cesnaku každý deň, aby ste zabránili infekcii žalúdka a tiež zmiernili príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Čítajte: Fermentovaný cesnak: aké má výhody a ako si ho môžete vyrobiť

Šalát

Môžete ho jesť surový ale je tiež užitočný pri ľahkej príprave na pare. Pri výbere sa zamerajte na tmavšie odrody. Čím tmavšia je farba, tým viac živín obsahuje.

Feniklové semienka

Fenikel zmierňuje nadúvanie a črevné kŕče spojené so syndrómom dráždivého čreva. Hrá dôležitú úlohu pri odstraňovaní tukov z tráviaceho systému. Zabraňuje nadmernej produkcii hlienu v čreve, ktorá môže prispieť k zhoršeniu syndrómu dráždivého čreva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, health.howstuffworks.com, findhomeremedy.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.