• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Parlament vylúčil sudkyňu z kauzy pozemkov Veľký Slavkov

  • 15:59 03.06.2013
  • BRATISLAVA
Parlament vylúčil sudkyňu z kauzy pozemkov Veľký Slavkov

V súdnych konaniach, súvisiacich s kauzou pozemkov vo Veľkom Slavkove, by sa mala zmeniť sudkyňa.

Najvyšší súd vyhovel námietke zaujatosti, ktorú si uplatnil Slovenský pozemkový fond v prípadoch, v ktorých si schránková cyperská spoločnosť ERMANNO TRADE & INVEST LIMITED uplatňuje voči fondu nárok na náhradu škody v celkovej výške 99 450 794,48 eura s príslušenstvom.
Odvolali sudkyňu z kauzy Veľký Slavkov

Ako agentúru SITA informoval hovorca Slovenského pozemkového fondu Ľudovít Kavjak, námietka smerovala voči Jane B., ktorá mala ako predsedníčka senátu rozhodovať o odvolaní Slovenského pozemkového fondu.

"Hlavným dôvodom vylúčenia JUDr. Jany B. je disciplinárne konanie, ktoré na podnet Slovenského pozemkového fondu inicioval minister spravodlivosti JUDr. Tomáš Borec," uviedol Kavjak.

V odôvodnení rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sa podľa Kavjaka uvádza: „V okolnostiach daného prípadu vznik situácie – disciplinárne konanie predsedníčky senátu (ktorá bezprostredne súvisí s meritórnym rozhodnutím v danej veci) iniciované na základe podnetu žalovaného môže navodiť dojem vzbudzujúci pochybnosti o nestrannosti zákonnej sudkyne. Pri zohľadnení teórie tzv. zdania uplatňovanej v judikatúre ESĽP je v danom prípade celkom zjavné, že vzťah JUDr. Jany B. k účastníkom konania dosahuje taký charakter a intenzitu, že aj napriek zákonom ustanovenej povinnosti nebude môcť rozhodovať nezávisle a nestranne.“

Slovenský pozemkový fond voči sudkyni JUDr. Jane B. uplatnil už dve námietky zaujatosti a žiadal ju vylúčiť z konania tak, aby nemohla rozhodovať o odvolaní Slovenského pozemkového fondu. O námietke zaujatosti voči sudkyni už predtým dvakrát rozhodoval Najvyšší súd SR a dvakrát Ústavný súd SR. "Rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky jednoznačne potvrdilo názor SPF, že u predsedníčky senátu JUDr. Jany B. existujú vážne pochybnosti o jej nestrannosti," poznamenal Kavjak.

Na pozemkoch pri Veľkom Slavkove mala pôvodne vyrásť rekreačná zóna s megakasínom. Fond pôvodne vydal predbežný súhlas, že bude rokovať o možnom predaji pozemkov pod Tatrami s tromi firmami. Kauza sa začala ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
Kauza sa začala za druhej Dzurindovej vlády a pokračovala

Po nástupe prvej vlády Roberta Fica časť pozemkov v pochybnej reštitúcii cez nominanta vtedy vládneho HZDS Branislava Brízu takmer získala firma GVM.

Prevod zastavila prokuratúra. Ermanno Trade vstúpila do veci po pôvodných firmách, ktoré chceli rekreačnú zónu a v troch súdnych sporoch sa domáha odškodnenia za zmarenie investície.

Kauzu sprevádzajú aj dve trestné stíhania. Vo februári vtedy ešte Úrad boja proti korupcii policajného prezídia začal stíhanie pre zločin marenia spravodlivosti.

Inicioval ho SPF trestným oznámením, podľa ktorého doposiaľ nezistené osoby „vyhotovili alebo si nechali vyhotoviť sfalšované listinné dôkazy o fiktívnych obchodných transakciách“ a tieto prezentovali v súdnom konaní ako pravé.

"Práve na základe takýchto sfalšovaných listinných dôkazov sudca Okresného súdu v Poprade Peter Koman rozhodol, že Slovenský pozemkový fond je povinný zaplatiť schránkovej cyperskej spoločnosti náhradu škody 60 408 874,60 eura s príslušenstvom. Vec nie je právoplatne ukončená, pretože Slovenský pozemkový fond sa odvolal," uviedol vo februári Kavjak.

Prvé stíhanie sa vedie voči Ing. J. P. pre obzvlášť závažný zločin nepravdivého znaleckého posudku. Znalec v konaní pred Okresným súdom v Poprade uviedol nesprávnu výšku škody a na základe jeho výpovede a znaleckého posudku Okresný súd v Poprade priznal cyperskej spoločnosti náhradu škody 60 408 874,60 eura s príslušenstvom. Vyšetrovanie v tejto veci sa skončilo návrhom na podanie obžaloby voči obvinenému znalcovi Ing. J. P.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.