• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

S najvyššími platmi rátajú študenti technických fakúlt

  • 15:29 03.06.2013
  • BRATISLAVA
S najvyššími platmi rátajú študenti technických fakúlt

Z absolventov vysokých škôl očakávajú najvyššie platy tí, ktorí vyštudovali na technických fakultách.

Rozdiel medzi platom, aký očakáva vyštudovaný informatik a vyštudovaný pedagóg, je v niektorých prípadoch viac ako 500 eur. Vyplýva to z prieskumu portálov Profesia.sk a Platy.sk. Agentúru SITA o tom informovala Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia.

Vyšší ako priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí chcú po škole zarábať absolventi piatich fakúlt. Všetky sú technického zamerania. Najnižšie zárobky očakávajú absolventi, ktorí skončili pedagogické fakulty. Tí, ktorí vlani skončili Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite (STU), vo svojich životopisoch pri hľadaní si práce uvádzajú, že ich nástupný plat by mal byť 1 283 eur mesačne.

Podobné platy očakávajú aj absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Približne o sto eur nižšie platové očakávania majú absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. "Prvé tri fakulty, ktorých absolventi majú najvyššie platové očakávania, majú spoločné, že ide o fakulty informatiky a zároveň, že obidve univerzity sídlia v Bratislave," povedal projektový manažér online prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Dopĺňa, že postoje študentov sú opodstatnené. Priemerný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním je 1 159 eur mesačne, v informačných technológiách až 1 500 eur. Priemerný plat v Bratislavskom kraji je necelých 1 200 eur.

S najnižšími platmi vo svojom budúcom zamestnaní rátajú pedagogickí absolventi. Priemerný očakávaný plat ľudí s vyštudovanou Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity, Prešovskej univerzity, Trnavskej univerzity aj Univerzity Mateja Bela je nižší ako je priemerný plat v celom hospodárstve.

Medzi absolventov s najnižšími očakávanými platmi patria tiež mladí ľudia, ktorí skončili Fakultu humanitných a prírodných vied na Prešovskej univerzite. V Prešovskom kraji je priemerný hrubý mesačný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním 891 eur, čo je v ostatných krajoch skôr priemerný hrubý mesačný plat ľudí celkovo, vysvetľuje Dravecký. "Absolventi dvoch fakúlt z Prešovskej univerzity teda prispôsobujú svoje platové očakávania kraju, odkiaľ pochádzajú," dodáva.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.