• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.12.2022Meniny má Marína
Bratislava

Šarišský a Kapušiansky hrad zachraňujú aj nezamestnaní

  • 13:34 03.06.2013
  • VEĽKÝ ŠARIŠ/KAPUŠANY
Šarišský a Kapušiansky hrad zachraňujú aj nezamestnaní

Mesto Veľký Šariš a obec Kapušany (okres Prešov) od dnešného dňa začínajú práce na obnove hradov s finančnou podporou štátu.

Ministerstvo kultúry obom samosprávam schválilo na tento rok dotáciu po 35-tisíc eur z grantového programu Obnovme svoj dom. Tieto peniaze sú určené na konzerváciu a čiastočnú rekonštrukciu hradov.

Na záchrane hradov budú pracovať aj nezamestnaní, ktorým mzdu po dobu šiestich mesiacov bude refundovať úrad práce. Veľký Šariš mohol zamestnať 40 ľudí, Kapušanom schválili financie na 30 pracovníkov.

Podľa primátora Veľkého Šariša Mikuláša Draba o prácu bol veľký záujem, na výberové konanie sa prihlásilo približne 80 záujemcov, boli medzi nimi aj takí, ktorí už na hrade pracovali v minulých dvoch rokoch a po skončení projektu si doteraz žiadnu inú prácu nenašli.

Hrad začali opravovať pôvodne dobrovoľníci, išlo hlavne o ľudí z Veľkého Šariša a Prešova. Chodievali tu na letné turnusy aj zahraniční dobrovoľníci. Rekonštrukciu hradu formou zapojenia nezamestnaných do prác podporil dvakrát za sebou aj štát, čim sa výrazne pomohlo postúpiť s prácami. Primátor uviedol, že vlani získali z rezortu kultúry 64-tisíc eur, vďaka čomu sa mohol urobiť aj väčší kus roboty.

Prednostka Mestského úradu vo Veľkom Šariši Mária Gáborová doplnila, že každá plánovaná činnosť na hrade je vždy konzultovaná a schválená Krajským pamiatkovým úradom v Prešove, statikom a komunikujú aj s občianskym združením Rákociho cesta, ktoré tu robilo predtým práce s dobrovoľníkmi.

Tento rok by sa mal dokončiť delostrelecký bastión, konkrétne stena číslo jedna a dva, potom chcú upraviť terén medzi vstupnou bránou a dvomi baštami, čím by sa mala ukončiť severná časť hradu. Súčasťou projektu je aj archeologický výskum na donjone, čo je centrálna veža. Na ten, žiaľ, mesto nezískalo financie navyše. Budú ho musieť robiť z balíka peňazí, ktoré prišli na záchranu torzálnej architektúry.

Obec Kapušany do od dnešného dňa prácu na hrade 30 ľuďom. Vlani ich bolo 20. Tento rok však budú môcť preinvestovať menej peňazí, lebo vlani získali na rekonštrukciu dotáciu 40 400 eur. Podľa prednostu obecného úradu Jána Zemčáka ich prioritou pre tento rok je pokračovať v oprave vonkajších hradieb aj vnútorného paláca.

Obidva hrady sa nachádzajú v blízkosti Prešova. Sú vyhľadávaným miestom vychádzok obyvateľov celého šarišského regiónu, organizujú sa tu turistické aj spoločenské aktivity. Pre obe samosprávy znamenajú obnovené hrady významný krok k oživeniu cestovného ruchu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

DNES - 21:53Domáce

Smer zahlasuje za pád vlády, nechce však pomáhať SaS k návratu do nej.

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

DNES - 21:11Domáce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší predstavitelia krajiny sa vo štvrtok po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc.

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

DNES - 20:12Domáce

Výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

DNES - 17:30Domáce

Kollár označil SaS za farizejov a odborníkov na rozbíjanie vlád.

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

DNES - 17:17Domáce

Polícia zadržala cez víkend 34-ročného muža, ktorý obťažoval viaceré psičkárky v Bratislave.