• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.10.2020Meniny má Kvetoslava
10°Bratislava

Londýn chce s Ekvádorom rokovať o zakladateľovi WikiLeaks

  • 9:30 03.06.2013
  • LONDÝN
Londýn chce s Ekvádorom rokovať o zakladateľovi WikiLeaks

Britská vláda zvažuje, že napokon predsa len pristúpi na rokovania s Ekvádorom o riešení situácie okolo zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorý sa už rok ukrýva v útrobách veľvyslanectva latinskoamerickej krajiny v Londýne.

V pondelok o tom informuje spravodajský portál britskej stanice BBC. Šéf ekvádorskej diplomacie Ricardo Patiňo, ktorý sa tento mesiac osobne stretne s Assangeom, ponuku na rokovania oficiálne zaslal svojmu britskému kolegovi Williamovi Hagueovi.

Londýn už potvrdil, že rozhovory o budúcnosti Assangea s ekvádorskou stranou seriózne "zvažuje". Ich prípadný dátum však zatiaľ nezverejnili.

Assange sa ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve od júna minulého roku. Najvyšší súd v Británii predtým povolil Assangeovo vydanie do Švédska, kde sa údajne v minulosti dopustil trestných činov znásilnenia a sexuálneho útoku.

Štyridsaťjedenročný Assange však tvrdí, že ide o vymyslené obvinenia a švédske orgány konajú pod nátlakom USA, ktoré sa mu chcú pomstiť za zverejnenie tajných dokumentov americkej diplomacie. Ekvádor prominentnému aktivistovi udelil politický azyl, Británia mu však nepovolila odchod z krajiny.
Proces s informátorom sa začína

Americký vojak Bradley Manning, ktorý poskytol projektu WikiLeaks tisícky tajných diplomatických depeší, v pondelok konečne predstúpi pred súd.

Stane sa tak tri roky po tom, ako ho zatkli v Iraku. Dvadsaťpäťročného mladíka by v prípade usvedčenia mohli poslať za mreže až na 154 rokov. S prokuratúrou sa už dávnejšie dohodol na priznaní viny v prípade desiatich z 22 bodov obžaloby - to, že napomáhal nepriateľom USA, však odmieta.

Proces sa začína po skončení dlhoročného vypočúvania, počas ktorého sa Manninga pýtali na detaily toho, akým spôsobom sa mu podarilo získať asi štvrť milióna tajných dokumentov. Manningovi právni zástupcovia tvrdili, že ich klient bol vo vyšetrovacej väzbe terčom zlého zaobchádzania. Súd to uznal a v prípade odsúdenia mu skráti trest o 112 dní. Za mrežami by po svojom priznaní mohol stráviť 20 rokov, ak ho však uznajú vinným aj zo zločinov, v ktorých vinu odmieta, vo väzení strávi zvyšok života.

Manning, ktorý slúžil ako vojenský analytik v Iraku, je obvinený z neoprávneného získania dôverných depeší ministerstva zahraničných vecí USA. Tie mal následne poskytnúť portálu WikiLeaks, ktorý ich zverejnil na svojich stránkach. Depeše obsahovali najrôznejšie vyjadrenia o svetových lídroch a ďalšie citlivé informácie, ktoré vyvolali rozruch v diplomatickej komunite. Washington na ich zverejnenie reagoval s pobúrením.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

VČERA - 21:27Zahraničné

Francúzsko v piatok prekonalo hranicu milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

VČERA - 21:03Zahraničné

Slovinský minister zahraničných vecí Anze Logar mal po návrate z cesty po pobaltských štátoch pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

VČERA - 19:39Zahraničné

V Českej republike potvrdili v piatok do 18.00 h 8075 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

VČERA - 19:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že svoje vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ešte minimálne ďalších päť arabských krajín.

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

VČERA - 19:21Zahraničné

Maďarsko pomôže Českej republike v boji proti pandémii koronavírusu a pošle jej 150 pľúcnych ventilátorov.