• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.12.2022Meniny má Marína
Bratislava

Dunaj naďalej stúpa, domy budú chrániť vrecia s pieskom

  • 21:15 02.06.2013
  • BRATISLAVA
Dunaj naďalej stúpa, domy budú chrániť vrecia s pieskom

Výstrahu 2. stupňa povodňovej aktivity vyhlásil v nedeľu o 12:00 Slovenský hydrometeorologický ústav v povodí rieky Dunaj a Morava.

Povodňami je ohrozených päť okresov južného Slovenska. Do piatka hrozia povodne v okresoch Bratislava, Senec a Dunajská Streda. Až do nedele 9. júna do 23:00 sú ohrozené mestá a obce pri Dunaji v okres Komárno a Nové Zámky - juh.

Hladina Dunaja o 18:00 dosahovala úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity len na jednom mieste, a to na stanici v Bratislave, kde dosiahla 682 centimetrov.

Aj Morava tento stupeň dosiahla len na jednom mieste v Devínskej Novej Vsi, kde mala jej hladina 516 centimetrov. Meteorológovia však predpokladajú, že Dunaj bude ďalej stúpať.

Prvý stupeň povodňovej aktivity na toku Dunaja v Medveďove v okrese Dunajská Streda neznamená pre obec podľa starostu Ladislava Morvu žiadne nebezpečenstvo. V dedine sú na takúto situáciu podľa jeho vyjadrenia zvyknutí. "Problém pre nás nastáva až pri vyhlásení tretieho stupňa povodňovej aktivity,“ povedal agentúre SITA starosta.

V bratislavskej mestskej časti Devín čoskoro vyhlásia krízový stav pre stúpajúcu hladinu Dunaja a Moravy. Agentúre SITA to potvrdila starostka Ľubica Kolková. "Voda už dosahuje do pivníc domov na Devínskej ceste," povedala Kolková.

V oblasti pri pamätníku Brána slobody je už zaliaty chodník, suchou nohou sa nedá prejsť po promenáde z parkoviska pod Hradom, ktorá vedie okolo úpätia skaly. Devínčanov stúpanie hladiny riek zastihlo akurát v deň hodov.

Pokračujú tu práce v osádzaní ďalšej časti mobilných protipovodňových hradení. Ako informovala agentúru SITA Kolková, teraz už dávajú zábrany na tzv. štvrtý úsek, počas dňa ich umiestnili na piatok úseku. Podľa stúpajúcej hladiny odhadujú, že voda narobí problémy. "Bude to pravdepodobne jedna z tých väčších povodní," odhaduje Kolková. V súčasnosti sa snažia zabezpečiť vrecia s pieskom na ochranu domov na Devínskej ceste.

Ďalšie zrážky, ktoré spadli zo soboty do dnešného rána spôsobili opätovný výrazný vzostup hladiny Dunaja, čo sa prejavuje aj na našom úseku.

Zrážky dosiahli v úhrnoch od 30 do 80 milimetrov, ojedinele nad 90 milimetrov. Meteorológovia preto očakávajú vzostup na slovenskom úseku Dunaja už v nedeľu popoludní, pričom tendencia vzostupu bude pokračovať aj v ďalších dňoch.

"Je vysoký predpoklad dosiahnutia a prekročenia hodnôt zodpovedajúcich 2. a 3. stupňu povodňovej aktivity, a to na celom slovenskom úseku od Devína až po Štúrovo. Táto situácia by mala pretrvávať výhľadovo do konca nasledujúceho týždňa. Vzhľadom k tomu, že hladina Dunaja má v nemeckom a rakúskom povodí stále stúpajúcu tendenciu, je predčasné hovoriť o kulmináciách a časovom ohraničení,“ povedal v nedeľu hydrológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Peter Smrtník.

Ako ďalej uviedla hydrologička SHMÚ Katarína Matoková, podľa aktuálnych predpovedí zrážok by k ich ustávaniu malo dôjsť až počas nastávajúcej noci. "Situáciu budeme naďalej monitorovať, vyhodnocovať a hydrologické predpovede spresňovať," dodala.

Aktuálne hydrologické predpovede možno nájsť na http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=sit_cele . Vzhľadom na túto závažnú situáciu vydali hydrologickú výstrahu 2. stupňa pre celý slovenský úsek Dunaja.

Pracovníci odboru hydrologických predpovedí a výstrah SHMÚ už v piatok informovali o predpokladanom výraznom vzostupe vodných hladín na Dunaji.

Vplyvom vysokých úhrnov zrážok v povodí Dunaja, a to najmä v alpskej oblasti, bol výrazný vzostup vodných hladín v Nemecku a v Rakúsku, pričom hladina Dunaja v bratislavskom Devíne a v Bratislave stúpla od piatka do soboty o 260 cm. V sobotu napoludnie dosiahol Dunaj v Bratislave úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity, pričom hladina bola do dnešného rána prechodne ustálená.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

Fico: Pellegrini a spol. si neprečítali návrh a podpísali to, čo napísala SaS

DNES - 21:53Domáce

Smer zahlasuje za pád vlády, nechce však pomáhať SaS k návratu do nej.

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

Ukrajinskí činitelia sa poďakovali za podporu zo Slovenska

DNES - 21:11Domáce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší predstavitelia krajiny sa vo štvrtok po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc.

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

Meteorológovia varujú: V týchto častiach Slovenska môže padnúť až 30 centimetrov snehu

DNES - 20:12Domáce

Výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

Boris Kollár obvinil Sulíka z tajných rokovaní s Kotlebom

DNES - 17:30Domáce

Kollár označil SaS za farizejov a odborníkov na rozbíjanie vlád.

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

Polícia zadržala 34-ročného muža, ktorý prepadol viaceré psičkárky

DNES - 17:17Domáce

Polícia zadržala cez víkend 34-ročného muža, ktorý obťažoval viaceré psičkárky v Bratislave.