• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
17°Bratislava

Dunaj naďalej stúpa, domy budú chrániť vrecia s pieskom

  • 21:15 02.06.2013
  • BRATISLAVA
Dunaj naďalej stúpa, domy budú chrániť vrecia s pieskom

Výstrahu 2. stupňa povodňovej aktivity vyhlásil v nedeľu o 12:00 Slovenský hydrometeorologický ústav v povodí rieky Dunaj a Morava.

Povodňami je ohrozených päť okresov južného Slovenska. Do piatka hrozia povodne v okresoch Bratislava, Senec a Dunajská Streda. Až do nedele 9. júna do 23:00 sú ohrozené mestá a obce pri Dunaji v okres Komárno a Nové Zámky - juh.

Hladina Dunaja o 18:00 dosahovala úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity len na jednom mieste, a to na stanici v Bratislave, kde dosiahla 682 centimetrov.

Aj Morava tento stupeň dosiahla len na jednom mieste v Devínskej Novej Vsi, kde mala jej hladina 516 centimetrov. Meteorológovia však predpokladajú, že Dunaj bude ďalej stúpať.

Prvý stupeň povodňovej aktivity na toku Dunaja v Medveďove v okrese Dunajská Streda neznamená pre obec podľa starostu Ladislava Morvu žiadne nebezpečenstvo. V dedine sú na takúto situáciu podľa jeho vyjadrenia zvyknutí. "Problém pre nás nastáva až pri vyhlásení tretieho stupňa povodňovej aktivity,“ povedal agentúre SITA starosta.

V bratislavskej mestskej časti Devín čoskoro vyhlásia krízový stav pre stúpajúcu hladinu Dunaja a Moravy. Agentúre SITA to potvrdila starostka Ľubica Kolková. "Voda už dosahuje do pivníc domov na Devínskej ceste," povedala Kolková.

V oblasti pri pamätníku Brána slobody je už zaliaty chodník, suchou nohou sa nedá prejsť po promenáde z parkoviska pod Hradom, ktorá vedie okolo úpätia skaly. Devínčanov stúpanie hladiny riek zastihlo akurát v deň hodov.

Pokračujú tu práce v osádzaní ďalšej časti mobilných protipovodňových hradení. Ako informovala agentúru SITA Kolková, teraz už dávajú zábrany na tzv. štvrtý úsek, počas dňa ich umiestnili na piatok úseku. Podľa stúpajúcej hladiny odhadujú, že voda narobí problémy. "Bude to pravdepodobne jedna z tých väčších povodní," odhaduje Kolková. V súčasnosti sa snažia zabezpečiť vrecia s pieskom na ochranu domov na Devínskej ceste.

Ďalšie zrážky, ktoré spadli zo soboty do dnešného rána spôsobili opätovný výrazný vzostup hladiny Dunaja, čo sa prejavuje aj na našom úseku.

Zrážky dosiahli v úhrnoch od 30 do 80 milimetrov, ojedinele nad 90 milimetrov. Meteorológovia preto očakávajú vzostup na slovenskom úseku Dunaja už v nedeľu popoludní, pričom tendencia vzostupu bude pokračovať aj v ďalších dňoch.

"Je vysoký predpoklad dosiahnutia a prekročenia hodnôt zodpovedajúcich 2. a 3. stupňu povodňovej aktivity, a to na celom slovenskom úseku od Devína až po Štúrovo. Táto situácia by mala pretrvávať výhľadovo do konca nasledujúceho týždňa. Vzhľadom k tomu, že hladina Dunaja má v nemeckom a rakúskom povodí stále stúpajúcu tendenciu, je predčasné hovoriť o kulmináciách a časovom ohraničení,“ povedal v nedeľu hydrológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Peter Smrtník.

Ako ďalej uviedla hydrologička SHMÚ Katarína Matoková, podľa aktuálnych predpovedí zrážok by k ich ustávaniu malo dôjsť až počas nastávajúcej noci. "Situáciu budeme naďalej monitorovať, vyhodnocovať a hydrologické predpovede spresňovať," dodala.

Aktuálne hydrologické predpovede možno nájsť na http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=sit_cele . Vzhľadom na túto závažnú situáciu vydali hydrologickú výstrahu 2. stupňa pre celý slovenský úsek Dunaja.

Pracovníci odboru hydrologických predpovedí a výstrah SHMÚ už v piatok informovali o predpokladanom výraznom vzostupe vodných hladín na Dunaji.

Vplyvom vysokých úhrnov zrážok v povodí Dunaja, a to najmä v alpskej oblasti, bol výrazný vzostup vodných hladín v Nemecku a v Rakúsku, pričom hladina Dunaja v bratislavskom Devíne a v Bratislave stúpla od piatka do soboty o 260 cm. V sobotu napoludnie dosiahol Dunaj v Bratislave úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity, pričom hladina bola do dnešného rána prechodne ustálená.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia: Informácie z Haščákových mobilov preveruje, začala aj trestné stíhanie

Polícia: Informácie z Haščákových mobilov preveruje, začala aj trestné stíhanie

DNES - 17:29Domáce

Informácie z mobilných telefónov, ktoré v minulosti polícia zaistila finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, sa preverujú v trestných konaniach a operatívnom preverovaní.

SHMÚ: Mimoriadne teplé počasie pokračuje aj v poslednom týždni septembra

SHMÚ: Mimoriadne teplé počasie pokračuje aj v poslednom týždni septembra

DNES - 17:04Domáce

Mimoriadne teplé počasie na Slovensku pokračuje aj v poslednom týždni septembra.

Strana Smer trvá na transparentnom vedení kampane, odmieta hodnotenie TIS

Strana Smer trvá na transparentnom vedení kampane, odmieta hodnotenie TIS

DNES - 16:43Domáce

Strana Smer-SD trvá na tom, že jej volebná kampaň je vedená v súlade s platnou legislatívou, je transparentná a že na úhradu nákladov na kampaň používa len financie vedené na transparentnom účte.

VIDEO: Motocykel bez EČV a s troma pasažiermi viedol 16-ročný chlapec

VIDEO: Motocykel bez EČV a s troma pasažiermi viedol 16-ročný chlapec

DNES - 15:01Domáce

Motocykel bez evidenčných čísel a s troma pasažiermi chcela zastaviť hliadka polície v sobotu (23. 9.) podvečer na ceste medzi obcou Dolné Trhovište a mestom Hlohovec.

Za záujmom o voľbu zo zahraničia vidia politológovia kampane a emigráciu

Za záujmom o voľbu zo zahraničia vidia politológovia kampane a emigráciu

DNES - 14:05Domáce

Zvýšený záujem Slovákov o voľbu zo zahraničia vnímajú politológovia ako dôsledok politických kampaní a zvýšenej emigrácie obyvateľov