• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.10.2020Meniny má Kvetoslava
10°Bratislava

Česko ničia povodne, vláda vyhlásila núdzový stav

  • 1:01 03.06.2013
  • PRAHA
Česko ničia povodne, vláda vyhlásila núdzový stav

Hladiny riek v Česku naďalej stúpajú. Najvyšší stupeň povodňovej aktivity platí vo viac ako 50 miestach v siedmich krajoch. Informuje o tom internetový portál iDnes.cz.


Hladiny českých riek dvíhajú výdatné zrážky a voda prichádzajúca z juhu Nemecka, kde je situácia taktiež vážna. Ustávanie zrážok je podľa meteorológov reálne až v priebehu pondelka a utorka.

Niektoré podkrkonošské obce zasiahla aj storočná voda, uvádza Česká televízia. Voda spôsobuje problémy na cestách aj železniciach.

Povodne si vyžiadali aj obete. V Třebenicích pri Prahe sa zosunula chata, ktorá bola podmočená vodou. Pod troskami zomrela žena a aj muž. Nezvestní sú aj traja kajakári. ČT informovala, že po 21:00 hod. hasiči vylovili pri Trutnove z rieky telo neznámeho muža.

Český premiér Petr Nečas v reakcii na nebezpečne stúpajúce hladiny riek rozhodol o uvoľnení vojakov, ktorí majú pomáhať v boji proti vode.

Video: Povodňová situácia v Prahe

Problémy hlási väčšina českých krajov a situácia je dramatická aj v hlavnom meste Praha. Dočasný primátor Tomáš Hudeček v nedeľu krátko popoludní vyhlásil stav nebezpečenstva.

Hladina rieky Vltava totiž dosahuje hodnoty zodpovedajúce tretiemu povodňovému stupňu. Pozdĺž jej brehov tak už stoja alebo sa dokončujú zábrany. Krátko po pol tretej dopravný podnik uzavrel v Prahe osem staníc metra. Voda stúpa rýchlejšie, ako sa očakávalo. Obmedzená je doprava v centre blízko Vltavy, Karlíne a Libni. Metro v týchto staniciach nezastavuje.

Foto: TwitterPodľa portálu iDnes.cz sanitky evakuovali aj 127 pacientov z pražskej nemocnice na Františku. Sedemdesiatdeväť z nich previezli do iných zdravotníckych zariadení. Hajtman stredočeského kraja Josef Řihák iDnes. cz informoval, že v kraji museli evakuovať dva domovy dôchodcov - vo Všestudech v Prahe-východ a v Beroune.

Voda skomplikovala aj situáciu v pražskej ZOO, ktorá na oficiálnej stránke na Facebooku informuje, že musí premiestniť zvieratá z dolnej časti zoologickej záhrady. Gorily (s výnimkou Richarda) sú v povodňovej veži a do hornej časti ZOO sa sťahujú veľké korytnačky a dalšie veľké zvieratá, u ktorých si to vyžaduje veľa času, ale súčasne nie je potrebné ich uspatie. Samca Richarda, ktorý popoludní nechcel pavilón opustiť museli večer uspať. Evakuácia zvierat bude pokračovať až do rána.

Česká televízia (ČT) informovala, že je uzavretý aj Karlov most. Pražská energetika kvôli záplavám na území hlavného mesta vyhlásila stav núdze a obmedzí dodávky elektriny, aby zabránila ohrozenie ľudských životov.

ČT ďalej uvádza, že od 20:00 platí v Juhočeskom kraji stav nebezpečenstva. Evakuovaných bolo 506 osôb a v oblasti sa očakáva druhá povodňová vlna. Evakuovať obyvateľov museli okrem Prahy napríklad aj v Děčíne, kde sa to týka 14 ulíc, čo predstavuje stovky ľudí. Rieky naďalej stúpajú a hrádze vzdorujú silnému prúdu vody a hrozí ich pretrhnutie, uvádza ČT na svojej internetovej stránke. V nedeľu večer museli pre povodne opustiť svoje domovy aj ľudia v ďalších mestách.

Portál iDnes.cz uvádza že v noci budú musieť záchranári evakuovať časť obyvateľov Prahy 5 pôjde o zhruba 5-tisíc ľudí.

Neratovická Spolana, kde boli pri povodniach v roku 2002 problémy presúva chlór do bezpečia. Chemický závod je podľa ČT pripravený na tisícročnú vodu.

"Povodie rieky Labe očakáva, že v pondelok ráno bude hladina na sútoku s Vltavou kulminovať, prietok by mohol dosiahnuť 3500 metrov kubických za sekundu. To predstavuje dvadsať až päťdesiatročnú vodu," povedal ČT vedúci vodohospodárskeho dispečingu Jiří Petr.

Vláda vyhlásila núdzový stav vo všetkých krajoch okrem Pardubického a Karlovarského, informovala o tom ČT.

V Juhočeskom kraji voda pretrhla provizórnu hrádzu na rybníku Jordán v Táboře a preteká aj hrádza v Husinci na Prachaticku. Hasiči z obci evakuovali zhruba 70 ľudí, informoval portál iDnes.cz.

Hovorkyňa hasičov Karlovarského kraja iDnes.cz informovala, že v Rudníku-Arnultovicích a Hostinném voda uväznila niekoľko ľudí. "Na miesto sme museli vyslať vrtuľník s leteckými záchranármi, ktorí pomáhali s evakuáciou ľudí," doplnila.

Český hydrometeorologického ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu pred povodňami. Extrémny stupeň ohrozenia platí pre osem krajov a Prahu. V celých Čechách, okrem Pardubického kraja a na Vysočine platí do 23:00 hod. výstraha pred výdatným dažďom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

VČERA - 21:27Zahraničné

Francúzsko v piatok prekonalo hranicu milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

VČERA - 21:03Zahraničné

Slovinský minister zahraničných vecí Anze Logar mal po návrate z cesty po pobaltských štátoch pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

VČERA - 19:39Zahraničné

V Českej republike potvrdili v piatok do 18.00 h 8075 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

VČERA - 19:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že svoje vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ešte minimálne ďalších päť arabských krajín.

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

VČERA - 19:21Zahraničné

Maďarsko pomôže Českej republike v boji proti pandémii koronavírusu a pošle jej 150 pľúcnych ventilátorov.