• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.3.2025Meniny má Lubica
Bratislava

Čechov trápi nezamestnanosť, najvyššia od rozpadu federácie

  • 14:10 08.02.2013
  • PRAHA
Čechov trápi nezamestnanosť, najvyššia od rozpadu federácie

Česká republika mala v januári najvyššiu mieru nezamestnanosti v novodobej histórii krajiny.

Podľa starej metodiky ministerstva práce sa dostala na úroveň 10,1 %, teda najvyššie od rozdelenia Československa v roku 1993. Vyplýva to z vyjadrení analytikov, ktorých oslovila v piatok agentúra Reuters.

Česká ekonomika prestala rásť v polovici roka 2011 a má za sebou najdlhšie obdobie stagnácie za posledných 15 rokov. K utlmeniu aktivity v hospodárstve prispievajú aj úsporné opatrenia a zvyšovanie daní, ktoré presadila vláda premiéra Petra Nečasa.

Podľa novej metodológie používanej od januára nezamestnanosť vzrástla najvyššie od začiatku záznamov v roku 2005 na 8 % z decembrových 7,4 %. Ministerstvo práce v piatok neuviedlo, akú úroveň by nezamestnanosť dosiahla podľa starej metodiky, analytici českých komerčných bánk však podľa agentúry Reuters odhadli, že by vzrástla na 10,1 %.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rada EÚ schválila tretiu platbu nenávratných grantov a pôžičiek pre Ukrajinu

Rada EÚ schválila tretiu platbu nenávratných grantov a pôžičiek pre Ukrajinu

DNES - 11:48Ekonomické

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ v pondelok v Bruseli schválili tretiu platbu nenávratných grantov a pôžičiek Ukrajine vo výške 3,5 miliardy eur. Financovanie sa uskutoční v rámci Nástroja pre Ukrajinu.

AmCham: V obchodnej vojne medzi USA a EÚ je ohrozených 9,5 bilióna USD

AmCham: V obchodnej vojne medzi USA a EÚ je ohrozených 9,5 bilióna USD

DNES - 10:52Ekonomické

Stupňujúci sa obchodný konflikt medzi USA a Európou ohrozuje obchodnú výmenu v oboch smeroch a investície v hodnote 9,5 bilióna USD. Uviedli to americké firmy, ktorých sa spor týka.

J. D. Vance: Riešenie budúcnosti TikToku v USA sa nájde do začiatku apríla

J. D. Vance: Riešenie budúcnosti TikToku v USA sa nájde do začiatku apríla

VČERA - 12:37Ekonomické

Principiálne riešenie budúcnosti TikToku v USA bude na stole do začiatku apríla, očakáva americký viceprezident J. D. Vance.

Trumpova obchodná vojna ženie ceny zlata na rekordné úrovne

Trumpova obchodná vojna ženie ceny zlata na rekordné úrovne

VČERA - 11:15Ekonomické

Cena zlata na konci minulého týždňa prvýkrát prekročila hranicu 3000 USD (2755,07 eura) za uncu.

Starmer: Spojenci Ukrajiny zvýšia ekonomický tlak na Rusko

Starmer: Spojenci Ukrajiny zvýšia ekonomický tlak na Rusko

VČERA - 6:20Ekonomické

Spojenci Ukrajiny sa dohodli na tom, že zvýšia ekonomický tlak na Rusko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.