• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Viaczmenné prevádzky v nemocnici narazili na odpor odborov

  • 13:45 10.02.2013
  • BRATISLAVA
Viaczmenné prevádzky v nemocnici narazili na odpor odborov

Možnosť zaviesť v nemocniciach viaczmenné prevádzky narazila na odpor lekárskych odborárov.

Tí považujú zmenu pracovného režimu, o ktorej môže rozhodnúť vedenie nemocnice bez potreby ich súhlasu, za nástroj zastrašovania zdravotníkov a ich zástupcov. Opatreniu vyčítajú hneď niekoľko nedostatkov, medzi nimi najmä to, že neprihliada na nedostatok personálu.

Odborári upozorňujú na to, že v dvoj či trojzmennej prevádzke je potrebných pre chod nemocnice výrazne viac atestovaných lekárov. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský hovorí až o dvojnásobnom počte oproti súčasnému stavu. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva (MZ) pracuje v súčasnosti v nemocniciach 8000 lekárov, z toho približne polovica pôsobí vo fakultných a univerzitných nemocniciach.

Visolajský ako príklad toho, že viaczmenné prevádzky v kombinácii s nedostatkom lekárov nefungujú, uviedol situáciu, ktorá nastala v minulom roku v žilinskej nemocnici, kde podľa jeho slov po zavedení takzvanej trojzmenky prevádzka do 24 hodín skolabovala.

"Ja som aj pani ministerku zdravotníctva upozornil, nech si to ministerstvo preverí, lebo, ak by došlo k situácii, že tento zákon by mal byť naplnený, tak to môže potom veľmi trápne vyznieť,“ povedal Visolajský.

Lekárski odborári poukazujú i na to, že vo viaczmennej prevádzke bude pacienta zakaždým ošetrovať iný lekár, čím bude prerušené kontinuálne sledovanie jeho zdravotného stavu. "Napríklad niekedy pri zapálenom slepom čreve, ak má chirurg podozrenie, pacienta príjme a brucho sleduje aj niekoľko hodín - aj celý deň, ako sa nález na bruchu mení, až potom sa rozhodne, či je potrebná operácia. Ak sa v ten deň pri pacientovi v zmenke vymenia traja lekári, toto sledovanie je absolútne porušené," uviedol Visolajský. Zavedenie viaczmenných služieb bude mať podľa neho i finančné dopady na nemocnice, pretože, kým teraz má lekár nočný príplatok len, keď sa reálne pacientovi venuje, v nočnej zmene ho bude mať za všetky hodiny.

Tvrdenie o zastrašovaní ministerstvo zdravotníctva (MZ) však odmieta. Trvá na tom, že opatrenie má zabezpečiť pre pacientov plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti v čo najvyššej dostupnej miere. "Ak by však došlo k narušeniu plynulosti poskytovania zdravotnej starostlivosti, je na každom riaditeľovi nemocnice, aby rozhodol, v akom režime bude dané zdravotnícke zariadenie fungovať tak, aby napĺňalo potreby pacientov,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Rozhodnutie zaviesť viaczmenné služby pritom nemusí byť celoplošné, ale môže sa vzťahovať len na jednotlivé oddelenia.

Obrazom: Protest lekárov V4


Lekárski odborári sú pripravení obrátiť sa i na prezidenta SR so žiadosťou, aby novelu zákona o poskytovateľoch schválenú parlamentom tento týždeň, ktoré obsahuje viaczmenné služby, nepodpísal. Ak však prezident novelu podpíše, o zavedení dvoj či trojzmennej prevádzky budú môcť riaditelia nemocníc rozhodnúť od apríla tohto roka.

V súčasnosti nemocnice fungujú v jednozmennej prevádzke, ktorá trvá počas pracovných dní od 7:00 do 15:00, následne je zdravotná starostlivosť o pacientov zabezpečená počas pohotovostných služieb, ktoré trvajú do siedmej hodiny ráno nasledujúceho dňa. Jeden lekár tak môže odslúžiť až 24 hodín v kuse. Po novom by však bola pracovná doba rozdelená na dve osemhodinové zmeny s následnou pohotovostnou službou alebo tri osem hodinové zmeny a v každej by sa striedali iní lekári.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

DNES - 13:15Ekonomické

Plošné dotovanie cien energií nie je optimálne a výrazne zaťažuje štátny rozpočet. Nová vláda však mala príliš málo času na to, aby pripravila do konca tohto roka spravodlivejšie riešenie.

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

DNES - 11:50Ekonomické

Nemecký kancelár Olaf Scholz rázne odmietol akékoľvek škrty v sociálnych dávkach, keď sa koalícia troch vládnych strán snaží vyriešiť krízu a dohodnúť sa na rozpočte na rok 2024.

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

VČERA - 17:42Ekonomické

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka.

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

VČERA - 15:14Ekonomické

Španielsko je najväčším svetovým producentom olivového oleja. Zabezpečuje až 70 % z jeho spotreby v Európskej únii (EÚ) a 45 % spotreby celého sveta.

Jozefa Holjenčíka nenominovala Denisa Saková, ale koaličné strany

Jozefa Holjenčíka nenominovala Denisa Saková, ale koaličné strany

VČERA - 14:33Ekonomické

Denisa Saková v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla, že nového šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka nenominovala ona, ale koaličné strany.