• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Žitňanská kritizuje novelu zákona o verejnom obstarávaní

  • 17:11 09.02.2013
  • BRATISLAVA
Žitňanská kritizuje novelu zákona o verejnom obstarávaní

Novela zákona o verejnom obstarávaní podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej dostatočne nerieši problémy obstarávania.

"Problém obstarávaní je, že sa kupuje čo nie je potrebné, zákazky sa šijú na mieru, málo sa súťaží, máme nedostatočnú kontrolu a zle fungujúci Úrad pre verejné obstarávanie," povedala dnes Žitňanská v diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu - Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) novelou idú dopredu. Ako uviedol v diskusnej relácii, celý priebeh obstarávania má byť verejný, a to nielen zmluva, ale aj jej plnenie, faktúry, dodatky či dodacie listy.

"A hlavne, ideme aktívne volať dodávateľov a podnikateľov do súťaží, čo tu doteraz nebolo. Chceme, aby sa čo najviac ľudí zúčastňovalo súťaží, a aby aj to svojim spôsobom kreovalo cenu," dodal Kaliňák. Ako ďalej v relácii uviedla Žitňanská, kvituje zvýšenie transparentnosti, ale problémy, ktoré spomenula, novela dostatočne nerieši.

Podľa Žitňanskej je dnes najväčším problémom verejného obstarávania zlá funkčnosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý podľa nej nedostatočne kontroluje a nemá ani dostatočnú kapacitu dobre metodicky usmerňovať.
Priestor na kontrolu bude ešte menší

"Podľa novely bude priestor na kontrolu verejného obstarávania ešte menší, nielen preto, že bude rada Úradu plne pod kontrolou vlády, ale aj preto, že sa zužuje priestor ÚVO kontrolovať jednotlivé verejné obstarávania," dodala.

Žitňanská tvrdí, že v súčasnosti ÚVO preskúma na základe námietky celý tender, kým podľa novely bude môcť preskúmavať len zákonnosť, ale nebude môcť skúmať úvahy, ktorými sa riadil obstarávateľ. Žitňanská v diskusii poukázala na to, že pri zákazke na výstavbu úseku diaľnice D1 pri Ružomberku bol zo súťaže vylúčený uchádzač, ktorý dal len o jedno percento nižšiu sumu ako víťazný Váhostav. Spýtala sa preto Kaliňáka, či vylúčenie niekoho zo súťaže preto, že dal o percento nižšiu ponuku je predmetom ÚVO alebo zákonnosti.

"A ja sa obávam, že práve toto budú prípady, ktoré ÚVO veľmi rád nebude kontrolovať," dodala.
Minister Kaliňák tvrdí, že pracujú aj šetria

Kaliňák však tvrdí, že nie je pravda, že sa zužuje priestor pre kontrolovanie ÚVO. "Vy chcete konkrétny príklad, ale veď neviete podrobnosti. Prídu námietky, posúdi ich Úrad a Úrad povie, či je to tak, alebo nie je," zareagoval na otázku o Váhostave Kaliňák. "Úrad sa nemôže stavať do polohy, že bude určovať čo máme kupovať. Úrad sa má sústrediť na to, aby neboli porušené podmienky a aby bol tender transparentný," dodal.

"700 miliónov eur ministra Kaliňáka je nejaký holub na streche," zareagovala Lucia Žitňanská na otázku o reforme štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená). Podľa Kaliňáka je však táto suma zaokrúhlená, výpočty spravili na základe svojich analýz. Ak by teraz podľa Kaliňáka začali robiť schémy, stratégie a analýzy, tak nič neurobia.

"My sme začali aj pracovať, aj šetriť," vyhlásil. Podľa Žitňanskej je však reforma rétorické cvičenie v podobe ministra Kaliňáka. Zároveň by si rada od premiéra Roberta Fica vypočula, že ide robiť audit verejnej správy.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Autobus sa zrazil s osobným autom, na mieste zasahujú hasiči

Autobus sa zrazil s osobným autom, na mieste zasahujú hasiči

DNES - 21:56Domáce

Hasiči zasahujú pri nehode autobusu a osobného auta.

Čaputová: Čakajú nás

Čaputová: Čakajú nás "dni zastavenia" určené na to, aby sme ochránili zraniteľných aj seba

DNES - 21:22Domáce

Spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou, pripomína prezidentka.

Klus odporúča občanom SR, aby v týchto dňoch necestovali za hranice

Klus odporúča občanom SR, aby v týchto dňoch necestovali za hranice

DNES - 20:43Domáce

Vzhľadom na to, že Slovensko čaká obmedzenie pohybu, vyzval v piatok tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus občanov SR, aby boli zodpovední a necestovali teraz za hranice.

SHMÚ vydal výstrahu pred hmlou, platí až do sobotného rána

SHMÚ vydal výstrahu pred hmlou, platí až do sobotného rána

DNES - 20:39Domáce

Meteorológovia upozorňujú na hmlu na celom území Slovenska.

Kováčiková: Je nežiaduce, aby Dušan Kováčik zastával funkciu špeciálneho prokurátora

Kováčiková: Je nežiaduce, aby Dušan Kováčik zastával funkciu špeciálneho prokurátora

DNES - 20:18Domáce

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková zastáva názor, že je nežiaduce, aby obvinený Dušan K. zastával funkciu špeciálneho prokurátora.