• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Váhostav môže dostať zákazku na D1, lacnejšie ponuky zavrhli

  • 13:12 10.02.2013
  • BRATISLAVA
Váhostav môže dostať zákazku na D1, lacnejšie ponuky zavrhli

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. zo Žiliny môže získať ďalšiu diaľničnú zákazku, tentoraz za výstavbu vyše 15-kilometrového úseku D1 Hubová – Ivachnová.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) po opätovnom vyhodnotení ponúk podľa portálu sme.sk prijala ponuku Váhostavu, ktorý chce diaľnicu pri Ružomberku postaviť spolu s českou firmou OHL ŽS, a.s. Brno za štvrtú najnižšiu cenu 227,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Lacnejšie ponuky troch uchádzačov diaľničiari po opätovnom vyhodnotení vylúčili. Pôvodná predpokladaná cena prác za výstavbu diaľnice bola 465 mil. eur bez DPH.

Podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliáša štát by mal svoje rozhodnutie jasne vysvetliť v podrobnej analýze. "Vylúčenie ponúk z dôvodu, že boli lacnejšie, pričom rozdiel oproti cene víťazného uchádzača nie je zásadný, totiž vyvoláva podozrenia z neférového prístupu a nehospodárnosti pri nakladaní s verejnými prostriedkami,“ povedal pre sme.sk Goliáš.

NDS podľa neoficiálnych informácií vraj vybrala Váhostav, lebo predložil najkvalitnejší projekt. Právnik Pavel Nechala, ktorý spolupracuje s mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko, si myslí, že ak diaľničiari chceli hodnotiť kvalitu, mali dopredu uviesť konkrétne kritériá a dôležitosť, akú budú mať pri vyhodnocovaní ponúk.

"Ak má obstarávateľ pochybnosti o schopnosti realizovať dielo na základe predloženej ponuky, môže voliť aj iné prostriedky na zabezpečenie jeho realizácie, napríklad bankovú záruku či zádržné,“ uviedol pre sme.sk Nechala.

Tender na výstavbu D1 Hubová – Ivachnová trvá od októbra 2011. NDS pôvodne vylúčila najlacnejšiu ponuku slovensko-talianskeho združenia HANT BA DS, a.s. – INC S.p.A. vo výške 207,5 mil. eur a predbežne prijala ďalšiu ponuku v poradí od skupiny Inžinierske stavby, a.s. Košice a Tucon Žilina (215,3 mil. eur). Ďalšie slovensko-talianske združenie Dúha a.s. Prešov a Impregilio predložilo ponuku vo výške 224,9 mil. eur.

Združenie s HANT-om však podalo námietky proti vylúčeniu pre neobvykle nízku cenu a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) ho ešte vlani v novembri zaradil naspäť do súťaže. Úrad zároveň ukončil kontrolu priebehu celého tendra na návrh samotnej NDS a nariadil opätovné vyhodnotenie ponúk. Vylúčení uchádzači pravdepodobne požiadajú o zmenu posledného rozhodnutia diaľničiarov a v prípade, že neuspejú, môžu predložiť námietky na ÚVO. To by znamenalo ďalšie odkladanie ukončenia tendra a začiatku výstavby diaľnice pri Ružomberku.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecké obchody hlásia slabé tržby pred Vianocami

Nemecké obchody hlásia slabé tržby pred Vianocami

DNES - 15:06Ekonomické

Vianočný predaj v Nemecku tento týždeň opäť stratil na sile. Ukázal to najnovší prieskum združenia maloobchodných predajcov HDE.

V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

V ďalšom období bude pomoc s energiami adresnejšia, uviedla Saková

DNES - 13:15Ekonomické

Plošné dotovanie cien energií nie je optimálne a výrazne zaťažuje štátny rozpočet. Nová vláda však mala príliš málo času na to, aby pripravila do konca tohto roka spravodlivejšie riešenie.

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

Scholz odmietol škrty v sociálnych dávkach, napriek rozpočtovej kríze

DNES - 11:50Ekonomické

Nemecký kancelár Olaf Scholz rázne odmietol akékoľvek škrty v sociálnych dávkach, keď sa koalícia troch vládnych strán snaží vyriešiť krízu a dohodnúť sa na rozpočte na rok 2024.

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

BNP Paribas: ECB zníži sadzby v roku 2024 o 75 bodov, začať by mala v apríli

VČERA - 17:42Ekonomické

Francúzska banka BNP Paribas očakáva, že Európska centrálna banka zredukuje úrokové sadzby v budúcom roku o 75 bázických bodov, pričom k prvému zníženiu pristúpi v apríli budúceho roka.

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

Cena olivového oleja prudko stúpa pre sucho a slabú úrodu v Španielsku

VČERA - 15:14Ekonomické

Španielsko je najväčším svetovým producentom olivového oleja. Zabezpečuje až 70 % z jeho spotreby v Európskej únii (EÚ) a 45 % spotreby celého sveta.