• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.1.2020Meniny má Zora
-1°Bratislava

Váhostav môže dostať zákazku na D1, lacnejšie ponuky zavrhli

  • 13:12 10.02.2013
  • BRATISLAVA
Váhostav môže dostať zákazku na D1, lacnejšie ponuky zavrhli

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. zo Žiliny môže získať ďalšiu diaľničnú zákazku, tentoraz za výstavbu vyše 15-kilometrového úseku D1 Hubová – Ivachnová.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) po opätovnom vyhodnotení ponúk podľa portálu sme.sk prijala ponuku Váhostavu, ktorý chce diaľnicu pri Ružomberku postaviť spolu s českou firmou OHL ŽS, a.s. Brno za štvrtú najnižšiu cenu 227,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Lacnejšie ponuky troch uchádzačov diaľničiari po opätovnom vyhodnotení vylúčili. Pôvodná predpokladaná cena prác za výstavbu diaľnice bola 465 mil. eur bez DPH.

Podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliáša štát by mal svoje rozhodnutie jasne vysvetliť v podrobnej analýze. "Vylúčenie ponúk z dôvodu, že boli lacnejšie, pričom rozdiel oproti cene víťazného uchádzača nie je zásadný, totiž vyvoláva podozrenia z neférového prístupu a nehospodárnosti pri nakladaní s verejnými prostriedkami,“ povedal pre sme.sk Goliáš.

NDS podľa neoficiálnych informácií vraj vybrala Váhostav, lebo predložil najkvalitnejší projekt. Právnik Pavel Nechala, ktorý spolupracuje s mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko, si myslí, že ak diaľničiari chceli hodnotiť kvalitu, mali dopredu uviesť konkrétne kritériá a dôležitosť, akú budú mať pri vyhodnocovaní ponúk.

"Ak má obstarávateľ pochybnosti o schopnosti realizovať dielo na základe predloženej ponuky, môže voliť aj iné prostriedky na zabezpečenie jeho realizácie, napríklad bankovú záruku či zádržné,“ uviedol pre sme.sk Nechala.

Tender na výstavbu D1 Hubová – Ivachnová trvá od októbra 2011. NDS pôvodne vylúčila najlacnejšiu ponuku slovensko-talianskeho združenia HANT BA DS, a.s. – INC S.p.A. vo výške 207,5 mil. eur a predbežne prijala ďalšiu ponuku v poradí od skupiny Inžinierske stavby, a.s. Košice a Tucon Žilina (215,3 mil. eur). Ďalšie slovensko-talianske združenie Dúha a.s. Prešov a Impregilio predložilo ponuku vo výške 224,9 mil. eur.

Združenie s HANT-om však podalo námietky proti vylúčeniu pre neobvykle nízku cenu a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) ho ešte vlani v novembri zaradil naspäť do súťaže. Úrad zároveň ukončil kontrolu priebehu celého tendra na návrh samotnej NDS a nariadil opätovné vyhodnotenie ponúk. Vylúčení uchádzači pravdepodobne požiadajú o zmenu posledného rozhodnutia diaľničiarov a v prípade, že neuspejú, môžu predložiť námietky na ÚVO. To by znamenalo ďalšie odkladanie ukončenia tendra a začiatku výstavby diaľnice pri Ružomberku.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

VČERA - 16:22Ekonomické

Za prijatie novely bolo 71 poslancov zo 131 prítomných, proti bolo 59 a nezdržal sa nikto. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

VČERA - 15:59Ekonomické

Opätovné neprijatie novely by podľa Matečnej nemalo dopad len na občanov, ale aj na mestá, obce a celé Slovensko.

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

VČERA - 15:13Ekonomické

Skrátenie trvania vysokoškolského štúdia z piatich na štyri roky by prinieslo úsporu 170 miliónov eur ročne a vyššiu kvalitu vzdelávania na všetkých stupňoch štúdia, uviedli zástupcovia zamestnávateľských organizácií.

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

VČERA - 14:14Ekonomické

Z dnešného programu boli na návrh poslaneckých klubov SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd vypustené všetky ostatné body.

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

VČERA - 14:00Ekonomické

Trump si na zasadnutí Svetového ekonomického fóra prisvojil zásluhy za dereguláciu ekonomiky, uzatvorenie nových obchodných dohôd a vytvorenie ekonomických príležitostí pre bežných pracujúcich a ich rodiny.