• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Bobkový list: Top 11 výhod a využití

  • 19:46 24.03.2016
  • Bratislava
Bobkový list: Top 11 výhod a využití

Pozrite si 11 nečakaných zdravotných prínosov bobkového listy. O všetkých jeho využitiach ste asi netušili.

Bobkové listy pochádzajú z vavrínu, ktorý rastie v Stredomorí, Francúzsku, Taliansku, Severnej a Strednej Amerike, Strednej Ameriky. Bobkový list stráca svoje zdravotné prínosy po jednom roku a tak sa starých nevyužitých bobkových listov zbavte. Majte ich na chladnom, suchom a tmavom mieste, najlepšie vo vzduchotesnej nádobe.

11 hlavných výhod a spôsobov využitia bobkového listu

Prevencia rakoviny

Jedinečná kombinácia antioxidantov a organických látok v bobkovom liste, vrátane fytonutrientov, katechínov, linaloolu a parthenolidov pomáha chrániť telo pred pôsobením voľných radikálov. Voľné radikály môžu spôsobiť mutáciu zdravých buniek na rakovinové bunky.

Čítajte: Prvé varovné príznaky rakoviny, ktoré nesmiete ignorovať

Liečba kašľa a prechladnutia

Uvarte vodu a pridajte 2 až 3 bobkové listy. Nechajte ich lúhovať po dobu 10 minút. Namočte do tejto vody handričku a dajte si ju na hrudník na zmiernenie chrípky, prechladnutia a kašľa. Čaj z bobkového listu je účinný aj pri znižovaní horúčky. Varte bobkové listy v 200 ml vody, až kým vám neostane ¼ vody (50ml). Sceďte a vypite túto zmes.

Prevencia cukrovky

Bobkový list pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi, cholesterol a hladiny triglyceridov. Antioxidanty umožňujú telu efektívnejšie spracovávať inzulín, čo je dobrou voľbou pre diabetikov a ľudí s inzulínovou rezistenciou alebo cukrovkou 2. typu.

Pomáha tráveniu

Bobkový list má silný štipľavý zápach, ktorý stimuluje produkciu slín a ďalších tráviacich enzýmov. Tieto enzýmy môžu pomôcť pri odbúravaní potravinárskych zložiek, čím podporujú zdravé trávenie. Bobkový list je užitočný proti páleniu záhy a nadúvaniu.

Čítajte: Tri osvedčené spôsoby, ako si zlepšiť trávenie

Liek proti bolesti

Esenciálny olej z bobkového listu má protizápalové účinky, podporuje krvný obeh, lieči výrony, artritídu, reumatizmus a iné bolesti.

Vyživuje pleť

Bobkový list obsahuje rad antioxidantov a antiseptickch zlúčenín, ako je alfa-pinén, beta-pinén, limonén, linalool, metyl-chavikol, Neral, a-terpineol, a chavikol. Tie sú všetky prospešné pre pokožku. Bobkový list je tiež bohatý na vitamín-C, ktorý pomáha pri prevencii poškodenia voľnými radikálmi.

Lieči rany

Bobkový list bol používaný ľudovými liečiteľmi pre jeho antimykotické a antibakteriálne vlastnosti. Lieči uštipnutia hmyzom a zmierňuje rany a modriny.

Stimuluje imunitu

Bobkové listy sú bohatým zdrojom vitamínov A a C, rovnako ako zinku, troch živín, ktoré majú veľký význam pre silný a zdravý imunitný systém. Vitamín C je pravdepodobne najúčinnejší antibakteriálny a protivírusový prostriedok, ktorý posilňuje imunitný systém a zvyšuje agresivitu našich bielych krviniek.

Lieči akné

Bobkový list obsahuje niekoľko zlúčenín, ktoré sú užitočné pri liečbe akné. Rozdrvte bobkový list a pridajte ho do vody. Zmes uvarte, sceďte a nastriekajte si ju na tvár.

Čítajte: Ako bojovať proti akné: 3 jednoduché spôsoby

Lieči nespavosť

Bobkový list má upokojujúci účinok a mierne sedatívne vlastnosti pomáhajú navodiť spánok. Preto môže byť bobkový list použitý v liečbe nespavosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, organicfacts.net, stylecraze.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

VČERA - 21:11Zdravie

Väčšina ľudí na svete sa nedokáže samostatne poštekliť. Nájdu sa ale aj takí, ktorí to dokážu. Čo to hovorí o zdraví mozgu?

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

VČERA - 18:48Zdravie

U 74 percent ľudí afty zmizli, keď začali užívať správny vitamín.

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

VČERA - 11:02Zdravie

Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

21:01 18.02.2019Zdravie

Ak sa klikovaniu bežne nevenujete, pravdepodobne budete sklamaní.

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

19:57 18.02.2019Zdravie

Liek by mal pomôcť ľuďom s depresiou, schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.