• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Arcibiskupa Bartolomeja I. privítali veriaci pecňom chleba

  • 19:23 26.05.2013
  • PREŠOV
Arcibiskupa Bartolomeja I. privítali veriaci pecňom chleba

Pravoslávni veriaci zo Zemplína, Šariša, Spiša a ďalších regiónov prišli dnes do prešovského Katedrálnom chráme svätého Alexandra Nevského, aby sa mohli zúčastniť na svätej archijerejskej liturgii, ktorú slúžil prvý patriarcha pravoslávnej cirkvi Jeho Všesvätosť Bartolomej I., arcibiskup konštantinopolský, Nového Ríma a ekumenický patriarcha.


Jeho návšteva súvisí s oslavami 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Patriarcha prišiel do Prešova z Mikulčíc na Morave, kde v sobotu slúžil sv. liturgiu. Na Slovensku zotrvá do pondelka.

Dnes popoludní o 16:00 dá ešte požehnanie veriacim v košickom Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky a svätého Jána Milostivého a v pondelok 27. mája o 9:45 odslúži krátku bohoslužbu v Chráme svätého Rastislava v Bratislave.

Patriarchu Bartolomeja I. napriek silnému dažďu vítali pred vstupom do prešovského chrámu deti s bochníkom chleba a kyticami kvetov. V krojoch ho prišli pozdraviť aj členky chrámového zboru z obce Jarabina v okrese Stará Ľubovňa, ktoré, ako sa vyjadrili, prežívali svoju účasť na dnešnej sv. liturgii ako veľkú slávnosť.

V oficiálnom privítaní odznelo, že Konštantinopoľská cirkev, ktorú patriarcha zosobňuje, je pre nás vzorom duchovných a kultúrnych hodnôt, ktorými žije sväté pravoslávie.

„Nikdy nikomu nebrala osobnú slobodu, nenútila ho k slepej poslušnosti, ale viedla národy k osobnej zodpovednosti... Tešia nás vaše osobné aktivity v oblasti zachovania celistvosti, ktorými vyzývate svet k láske k Bohu, blížnemu i celému Slovensku. Je nám veľkou radosťou a cťou, že vás môžeme medzi sebou privítať v dňoch pre obe naše cirkvi tak významného jubilea a poprosiť vás za modlitby za celosvetové pravoslávie,“ odznelo pred vstupom do bohostánku.

Arcibiskup z Konštantínopolu navštívil Slovensko

Na sv. liturgiu prišlo niekoľko sto veriacich z celého Prešovského kraja aj ďalšieho okolia. Na bohoslužbe sa zúčastnilo mnoho duchovných aj zástupcovia štátnej správy, samosprávy a diplomatického zboru.

Hovorca Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Milan Gerka pre agentúru SITA uviedol, že pre Pravoslávnu cirkev Českých krajín a na Slovensku je dnešný deň veľmi významný, pretože k nám prišiel prvý patriarcha pravoslávnej cirkvi Jeho Všesvätosť Bartolomej I., arcibiskup konštantinopolský, Nového Ríma a ekumenický patriarcha.

„Patriarcha Bartolomej je prvý medzi rovnými, prvý z pravoslávnych hierarchov. Ako ekumenický patriarcha je, možno povedať, takým koordinátorom, ktorý organizuje život pravoslávnej cirkvi. Jeho návšteva je vždy prejavom jednoty pravoslavia. Kto je s ním v jednote, znamená to, že je v jednote so všetkými. Na Slovensko prichádza pri príležitosti 1150. Výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda,“ uviedol Gerka.

Patriarcha Bartolomej I. v prešovskom chráme už slúžil sv. liturgiu aj v roku 1998. Svojou návštevou iba potvrdil dobré vzťahy s prešovským arcibiskupstvom.

Gerka ďalej uviedol, že patriarchu Bartolomeja I. v pondelok príjmu najvyšší ústavní predstavitelia štátnej správy. Na programe má tiež stretnutie s predstaviteľmi ostatných registrovaných cirkví na Slovensku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

DNES - 19:32Domáce

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

DNES - 19:23Domáce

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv.

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

DNES - 18:38Domáce

Rezort upozornil, že podniká viaceré systémové kroky na stabilizáciu ambulantného sektora.

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

DNES - 17:58Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Dôvodom je husté sneženie.

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

DNES - 17:55Domáce

Kvôli zvýšenej chorobnosti v kraji zatvorili viacero škôl a škôlok.