• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Fico by nemal prejudikovať rozhodnutie súdu, tvrdí Čentéš

  • 17:21 26.05.2013
  • BRATISLAVA
Fico by nemal prejudikovať rozhodnutie súdu, tvrdí Čentéš

Kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš považuje za nešťastné vyjadrenia Roberta Fica na margo aktuálnej situácie okolo jeho nevymenovania prezidentom a následnej ústavnej sťažnosti.

Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu hovoril, že na voľbu generálneho prokurátora neexistuje žiadna zákonná prekážka. Prezident podľa Fica odmietol v súlade s ústavou Čentéša vymenovať a ak by aj ústavný súd jeho sťažnosti vyhovel, nič sa tým nezmení, lebo prezident jasne povedal, že Čentéša za generálneho prokurátora nikdy nevymenuje a ústavný súd mu to nemôže prikázať.

"Považujem za nešťastné, ak predstaviteľ výkonnej moci prejudikuje rozhodnutie ústavného súdu a tvrdí, že odmietnutie môjho vymenovania bolo v súlade s ústavou. Táto otázka je momentálne predmetom konania ústavného súdu, do ktorého rozhodovania v právnom štáte nikomu neprináleží vstupovať," uviedol Čentéš.

Čentéš upozorňuje, že podľa rozhodnutia pléna ústavného súdu z októbra 2012 ho musí prezident buď vymenovať, alebo odmietnuť zo závažných dôvodov týkajúcich sa mojej osoby, ktoré by znamenali hrozbu pre riadne fungovanie štátu.

Dôvody neexistujú

"Ústavný súd teda už pánovi prezidentovi raz adresoval výrok, že ak vo vzťahu k mojej osobe takéto štát ohrozujúce dôvody neexistujú, musí ma vymenovať. Je preto logické, že druhýkrát už ústavný súd takúto povinnosť pánovi prezidentovi nemá dôvod adresovať," dodal Čentéš.

Prezident ho však vymenovať odmietol. Uviedol k tomu dôvody, ktoré podľa Čentéšovho názoru sčasti vôbec neexistujú a vo zvyšku majú veľmi ďaleko od spôsobilosti ohroziť fungovanie štátu. "Preto som proti tomuto jeho rozhodnutiu podal ústavnú sťažnosť, v ktorej navrhujem uvedené rozhodnutie pána prezidenta zrušiť," vysvetlil Čentéš.

Nevymenovaný kandidát na šéfa prokuratúry hovorí, že ak by ústavný súd jeho sťažnosti vyhovel a zrušil by rozhodnutie prezidenta o odmietnutí vymenovania, zmenilo by sa tým veľmi veľa.

Dôvody musí posúdiť ústavný súd

"Vec by v takomto prípade bola vrátená pánovi prezidentovi na ďalšie konanie, a on by bol povinný v tejto veci konať a rozhodnúť v súlade s vyššie citovaným výrokom pléna ústavného súdu z októbra 2012. Keďže k zrušeniu rozhodnutia pána prezidenta by takomto prípade došlo preto, lebo ním uvedené dôvody môjho nevymenovania by ústavný súd vyhodnotil ako nedostatočné, pánovi prezidentovi by v zmysle citovaného výroku pléna ústavného súdu zrejme neostávala iná možnosť než ma vymenovať. On však uviedol, že ani v takomto prípade to neurobí," uviedlo Čentéš.

Na základe týchto skutočností Čentéš trvá na tom, že dôvody jeho nevymenovania uvedené prezidentom môže posúdiť jedine ústavný súd, a preto odmieta akékoľvek prejudikovanie rozhodnutia ústavného súdu predstaviteľom výkonnej moci.

"Na záver uvádzam, že riešením deklarovanej nevôle pána prezidenta vymenovať ma aj v prípade úspešnosti mojej ústavnej sťažnosti nie je zvolenie nového kandidáta namiesto mňa. Pre takúto situáciu predpokladá ústava iné právne riešenia," dodal Čentéš.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

DNES - 19:32Domáce

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

DNES - 19:23Domáce

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv.

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

DNES - 18:38Domáce

Rezort upozornil, že podniká viaceré systémové kroky na stabilizáciu ambulantného sektora.

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

DNES - 17:58Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Dôvodom je husté sneženie.

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

DNES - 17:55Domáce

Kvôli zvýšenej chorobnosti v kraji zatvorili viacero škôl a škôlok.