• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Najdlhšie slúžiaci vojak na svete bol Slovák Škultéty-Gabriš

  • 10:26 26.05.2013
  • BRATISLAVA
Najdlhšie slúžiaci vojak na svete bol Slovák Škultéty-Gabriš

Najdlhšie slúžiacim vojakom na celom svete bol Slovák Ladislav Škultéty-Gabriš, ktorého telesné pozostatky tento týždeň previezli z Rumunska späť do vlasti.

Škultéty-Gabriš odslúžil v husárskom pluku viac ako 80 rokov. Na letisku dopravného krídla v Kuchyni mu teraz vzdala jednotka Čestnej stráže ozbrojených síl plné vojenské pocty, symbolicky ho na Slovensku opäť privítal náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek.

Ladislav Škultéty-Gabriš sa narodil 27. júna 1738 v Mojtíne. Jeho otec Juraj Gabriš, slúžil v husárskom pluku baróna Jána Gilániho. Po matkinej smrti roku 1750 sa k tomuto pluku dostal aj 12-ročný Ladislav.

„Treba poznamenať, že taká prax nebola vtedy ničím nezvyčajným. Tak ako Ladislav slúžilo najmä u husárov viacero tzv. detí či synov pluku. Nosili uniformu a plnili si povinnosti ako ostatní dospelí vojaci,“ vysvetľuje na webovej stránke Vojenského historického ústavu historik Vladimír Segeš, ktorý zmapoval a spracoval záznamy o tomto nezvyčajnom vojakovi.
Bol dobre stavaným husárom

Po smrti baróna Gilániho sa v roku 1752 majiteľom pluku stal generálmajor Andrej Hadik - neskôr slávny poľný maršal. V radoch Hadikovho pluku sa Škultéty dostal do bojového virvaru tzv. sedemročnej vojny (1756 - 1763). Pod osobným velením generála Hadika sa aj vtedy 19-ročný Ladislav Škultéty-Gabriš vyznamenal 18. júna 1757 v bitke pri Kolíne a o pár mesiacov aj pri najúspešnejšej akcii habsburskej armády – dobytí Berlína 16. októbra 1757. „V oboch bitkách bol Škultéty zranený, čo však neohrozilo jeho účasť na všetkých bojových akciách pluku,“ dodáva Segeš.

Počas reorganizácie v roku 1768 bol Hadikov pluk zrušený a švadrónu (vojenský jazdecký oddiel) v ktorej Škultéty slúžil, prevelili do druhého najstaršieho (neskôr ôsmeho) husárskeho pluku habsburskej armády. „V tomto pluku, ktorý neskôr vlastnili viacerí majitelia, Škultéty slúžil až do konca života,“ poznamenal Segeš.

Škultéty-Gabriš stúpal po rebríčku hodností zdanlivo pomaly. Až po 25-ročnej službe v roku 1775 sa stal vicekaprálom (čiže poddesiatnikom). V roku 1778 počas vojny o bavorské dedičstvo ho povýšili na riadneho desiatnika. Ako podľa Segeša vyplýva zo zápisu o muštrácii (vojenskej prehliadke) v roku 1780, desiatnik Škultéty mal výšku "5 stôp, 4 palce a 7 čiarok", čiže meral takmer 170 centimetrov a ako sa ďalej uvádza, bol "dobre stavaným husárom". Po dvojročnom plnom bojovom nasadení v poslednej protitureckej vojne (1787 až 1791) sa ocenenia dočkal aj viackrát zranený Ladislav Škultéty - 11. apríla 1790 ho povýšili na strážmajstra a zároveň vymenovali za zástavníka pluku. „Vtedy sa však už pluk presúval z Balkánu do západnej Európy, kde akcelerovali závažné svetodejinné udalosti vyvolané francúzskou revolúciou,“ vysvetľuje Segeš.
Vyslúžil si dve najvyššie vyznamenania

Predstavu o tom, aký bol prvý vojnový rok, ale napokon aj o celom období napoleonských vojen, dokresľujú podľa Segeša záznamy o stavoch Wurmserovho husárskeho pluku. Jeho zástavníkom bol vtedy 54-ročný Ladislav Škultéty. Pluk mal začiatkom leta 1792 pred vstupom na bojisko 2 324 mužov a 2 268 koní. Pri súpise na konci roka mal pluk už len 1 298 mužov a 1 163 koní, takže za šesť mesiacov stratil takmer polovicu mužstva i koní.

„A pritom nebojoval v žiadnej väčšej bitke, iba v menších šarvátkach,“ poznamenal Segeš a dodáva, že pri tomto podiele a počte strát (v piatich koaličných vojnách proti Francúzsku a jednej proti Rusku zahynulo viac než 350 tisíc vojakov z Uhorska) možno vlastne považovať za zázrak, že zástavník Škultéty vôbec prežil útrapy napoleonských vojen v rokoch 1792 až 1815. Vyslúžil si dve najvyššie vyznamenania pre mužstvo habsburskej armády: striebornú Medailu za hrdinstvo (1790) a Armádny kríž, nazývaný aj delový kríž podľa toho, že ho odlievali z ukoristených nepriateľských diel.

Počas dvorskej a palácovej služby 8. husárskeho pluku v roku 1825 vo viedenskom Hofburgu si cisár František medzi nastúpenou čestnou strážou hneď všimol staručkého, vtedy 87-ročného zástavníka, ktorý dôstojne a bez pohnutia držal štandardu pluku. Keď sa dozvedel, že Ladislav Škultéty odslúžil už 75 rokov, dal si ho predvolať do pracovne a povedal: "Milý Škultéty, akú odmenu si želáš za takú dlhú vojenskú službu? Povýšim ťa na dôstojníka a umožním ti odísť na zaslúžilý odpočinok."

Traduje sa, že Škultéty vtedy cisárovi odpovedal: "Vaša Výsosť, ďakujem za túto česť, no ak mi chce Výsosť prejaviť milosť, potom prosím, aby som bol ponechaný v tom, v čom som, aby som mohol zostať zástavníkom a ako zástavník aby som aj zomrel." Škultétyho odpoveď zapôsobila na cisára, ktorý dodal: "Dobre, môj milý, nech je tak, ako chceš." Potom sa obrátil na veliteľa pluku Karola Luženského so slovami: "Pán plukovník, zabezpečte, aby tento muž zostal v stave pluku ako doživotný zástavník s tým, že bude oslobodený od akýchkoľvek služobných povinností, bude požívať výhody dôstojníka a bude mať ročný príplatok k žoldu vo výške 100 zlatiek." Keď sa o tejto skutočnosti dozvedel majiteľ pluku, generál jazdectva Michael Kienmayer, aj on priznal Škultétymu ďalších 100 zlatiek príplatku ročne.
V sedle odslúžil 81 rokov

Posledné roky života Škultéty strávil s plukom v Haliči a Sedmohradsku. Z pamätí vtedajšieho plukovného kaplána a neskôr farára v Diosegu (Sládkovičovo) Michala Staročeka vyplýva, že Škultéty bol hlboko veriaci človek, každý mesiac sa pravidelne spovedal a pri tejto príležitosti nikdy neopomenul darovať zlatku alebo toliar svojmu spovedníkovi. Staroček ďalej zaznamenal, že roku 1814, keď mal Škultéty vyše 75 rokov, a ovládal slovenčinu, maďarčinu, nemčinu a latinčinu, naučil sa aj po francúzsky.

Ladislav Škultéty, ktorý v sedle odslúžil 81 rokov, zúčastnil sa na 22 vojnových ťaženiach a posledných 41 rokov bol zástavníkom 8. husárskeho pluku, zomrel vo veku 93 rokov 19. augusta 1831 v plukovnom lazarete v obci Svätý Mikuláš (Sânnicolau Mic), ktorý je dnes súčasťou mesta Arad v Rumunsku. „Škultétyho príklad je výstižným svedectvom toho, že len vďaka armáde mohol jednoduchý slovenský poddaný dosiahnuť spoločenskú a životnú
úroveň i civilizačný rozhľad, o akom jeho rovesníci a rodáci ani nesnívali,“ uviedol Segeš.

Telesné pozostatky tohto celoživotného vojaka, ktorý sa stal raritou a heroickým vzorom vojenskej služby v celosvetovom meradle, budú až do 27. júna uložené v krypte Dómu sv. Martina v Bratislave. Potom ich prevezú a pochovajú. v jeho rodnej obci Mojtín.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

DNES - 19:32Domáce

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

DNES - 19:23Domáce

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv.

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

DNES - 18:38Domáce

Rezort upozornil, že podniká viaceré systémové kroky na stabilizáciu ambulantného sektora.

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

DNES - 17:58Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Dôvodom je husté sneženie.

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

DNES - 17:55Domáce

Kvôli zvýšenej chorobnosti v kraji zatvorili viacero škôl a škôlok.