Bratislava

Biatlonistka Kuzminová dobehla 14., triumfovala Bergerová

• 18:24 10.02.2013
  • NOVÉ MESTO NA MORAVE

Majsterkou sveta v biatlonových stíhacích pretekoch žien na 10 km v Novom Meste na Morave sa stala Nórka Tora Bergerová.

Striebro si vybojovala Poľka Krystyna Palková, bronz víťazka sobotných rýchlostných pretekov Ukrajinka Olena Pidrušná.

Z tria Sloveniek v štartovom poli bola najvyššie Anastasia Kuzminová, ktorá prišla do cieľa na 14. pozícii. Janka Gereková bola osemnásta, Paulína Fialková pri svojej premiére v stíhačke finišovala ako päťdesiata tretia.

Jury po pretekoch musela riešiť protest nórskej výpravy po konflikte na trati medzi ich reprezentantkou Ann Kristin Aafedt Flatlandovou (skončila siedma) a Ruskou Oľgou Zajcevovou (štvrtá), severania s ním však neuspeli a výsledky dosiahnuté v pretekoch sa nemenili.
Bergerová rýchlo zlikvidovala náskok Pidrušnej

Bergerová vybiehala na trať podľa výsledkov šprintu ako druhá a podľa očakávania veľmi rýchlo po štarte zlikvidovala šesťsekundový náskok Ukrajinky Oleny Pidrušnej.

Prvú streleckú položku obe zvládli bez zaváhania, len s päťsekundovým odstupom za nimi vybiehala zo strelnice Ruska Oľga Zajcevová. Famóznym spôsobom odštartovala Kuzminová.

Zo sedemnástej pozície na štarte sa po čistej streľbe v ľahu vyšvihla na ôsme miesto. Gereková musela ísť na trestný okruh, napriek tomu sa posunula o miesto dopredu - bola desiata.

Na druhú streľbu prišlo trio Bergerová, Pidrušná, Zajcevová spolu. Ukrajinka trafila všetkých päť terčíkov, jej súperky si pridali po 150 m. Obe Slovenky rovnako mali po jednom nepresnom výstrele, Kuzminová však vďaka vynikajúcemu behu bola siedma, Gereková klesla na 16. miesto.

Bergerová so Zajcevovou spolupracovali a postupne ukrajovali z Pidrušnej náskoku. Tretiu streľbu - prvú v stoji - už absolvovali opäť všetky tri spolu. Nervy pracovali. Takmer v jednom okamihu netrafili druhé terčíky, Bergerová s Pidrušnou si potom ešte pridali po jednom, Zajcevová ostala na čele sama. S malým odstupom za ňou išla Poľka Krystyna Palková. Kuzminová sa pomýlila dvakrát, klesla na 14. miesto, Gereková raz, udržala si 17. pozíciu, na ktorej prišla na strelnicu.

Preteky gradovali. Zajcevová na poslednej streleckej položke mierila veľmi dlho, napriek tomu nezostrelila tretí terčík, rovnako sa pomýlila aj Palková, ktorá však naopak strieľala extrémne rýchlo. Kým spoločne absolvovali trestný okruh, Bergerová čisto odstrieľala a trio sa spoločne vydalo na posledný dvojkilometrový okruh. Kuzminová s Gerekovou opäť raz chybovali, ale držali si svoje pozície v druhej desiatke.
Kuzminová bola bežecky druhá najrýchlejšia

Bergerová naplno rozbalila svoje bežecké kvality. Veľmi rýchlo sa zbavila svojich súperiek, Zajcevová totálne „stvrdla“.

Tridsaťjedenročná Nórka si už ponúkanú šancu nenechala vziať a suverénne si prišla do cieľa po svoj šiesty titul majsterky sveta v kariére, druhý na tomto šampionáte, premiérový v stíhacích pretekoch.

Keďže výsledky sa počítajú aj do celkovej klasifikácie Svetového pohára, bol to už jej 23. triumf v pretekoch tohto rangu. Dvadsaťdeväťročná Palková si vybojovala svoj prvý vzácny kov z vrcholného podujatia, Pidrušná po sobotnom zlate brala tentoraz bronz.

Kuzminová bola bežecky celkovo druhá najrýchlejšia, v druhom dvojkilometrovom kole dokonca zdolala všetky súperky, 600 m navyše na štyroch trestných okruhoch ju však odsunulo na konečné 14. miesto. Gereková rovnako bežala o 600 m viac, ako chcela. Pre ňu to znamenalo prepad z 11. miesta na štarte na 18. v cieli. Fialková začala veľmi dobre, prvú položku zvládla bez chyby a dokonca atakovala bodované pozície. Potom však na každej ďalšej streľbe trafila iba po tri terčíky. So šiestimi trestnými okruhmi zaostala za víťaznou Bergerovou presne o päť a pol minúty a skončila na 53. mieste, čo je však jej nové kariérne maximum.

V porovnaní s vlaňajškom si Slovenky výrazne polepšili. Pred rokom v nemeckom Ruhpoldingu bola Kuzminová devätnásta a Gereková tridsiata prvá, ale spokojnosť to v slovenskej výprave neprinieslo.
Vedúci výpravy verí, že nepovedali posledné slovo

„Nie je to zlé, ale priznám sa, čakali sme aspoň jedno umiestnenie v desiatke. Ambície boli jednoznačne vyššie ako štrnáste a osemnáste miesto. Musíme to prehltnúť a ísť ďalej, pred nami sú ešte ďalšie disciplíny, ja verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo,“ skomentoval vystúpenie Sloveniek vedúci slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

O najväčší výsledkový skok sa postarala Nemka Andrea Henkelová, ktorá z 33. miesta na štarte finišovala šiesta, Ruska Jekaterina Glazyrinová išla z 27. štartovej pozície na finálovú piatu. Obhajkyňa minuloročného zlata Bieloruska Darja Domračevová po zbabraných rýchlostných pretekoch štartovala až ako štyridsiata tretia. Bola síce bežecky najrýchlejšia, ale pri štyroch trestných kruhoch jej to stačilo iba na posun na 25. miesto.

Tora Bergerová naďalej suverénne kraľuje v celkovej klasifikácii Svetového pohára a patrí jej aj červený dres líderky v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus). Slovenky si svoje pozície udržali, Kuzminová je trinásta, Gerekovová devätnásta.

Výsledky - stíhacie preteky žien na 10 km - Nové Mesto na Morave:

1. Tora Bergerová (Nór.) 28:48,4 min (3 trestné okruhy), 2. Krystyna Palková (Poľ.) +18,5 s (2), 3. Olena Pidrušná (Ukr.) +21,5 (2), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) +23,0 (3), 5. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) +45,4 (0), 6. Andrea Henkelová (Nem.) +49,2 (0), ... 14. Anastasia Kuzminová +1:25,3 (4), 18. Janka Gereková +1:48,4 (4), 53. Paulína Fialková (všetky SR) +5:30,0 (6)

Poradie vo SP po šestnástich pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 775 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 538, 3. Olena Pidrušná (Ukr.) 531, 4. Miriam Gössnerová (Nem.) 529, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 528, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 518, ... 13. Anastasia Kuzminová 389, 19. Janka Gereková 302, 84. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov po šiestich z ôsmich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):
1. Tora Bergerová (Nór.) 309 bodov, 2. Olena Pidrušná (Ukr.) 241, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 211, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 198, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 197, 6. Oľga Viluchinová (Rus.) 187, ... 15. Anastasia Kuzminová 148, 25. Janka Gereková (obe SR) 99
Zdroj: WEBNOVINY