• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.11.2020Meniny má Milan
Bratislava

7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

  • 18:35 02.03.2016
  • Bratislava
7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

Tieto byliny a prírodné látky patria medzi najlepších prirodzených bojovníkov s ochoreniami pečene.

1) Kurkuma - Kurkumín (Curcuma longa). Táto zlúčenina nájdená v kurkume pomáha v liečbe zápalových ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby, artritída, demencia a rakovina.

Čítajte: 7 bežných liekov, ktoré môže nahradiť kurkuma

“Kurkumín môže zmierniť poškodenie pečene vyvolané etanolom [alkoholom], thioacetamidom, predávkovaním železa, cholestázou a akútnou, subchronickou a chronickou intoxikáxiou tetrachlórmetánom (CCl4)," vysvetľuje štúdia publikovaná v časopise European Journal of Medicinal Chemistry. "Tiež môže do určitej miery vyliečiť CCI4 cirhózu."

2) Šišak - Wogonin (Scutellaria radix). Táto monoflavonoidná zlúčenina izolovaná z koreňa šišaku ukazuje sľubné výsledky pri liečbe hepatitídy B a C, rovnako ako rôznych foriem alkoholických a nealkoholických ochorení stukovatenej pečene. Na rozdiel od liečiv, wogonin nepodporuje rezistenciu voči liekom, ani nevyvoláva nežiadúce účinky u pacientov.

Čítajte: Stukovatenie alebo steatóza pečene: Zastavte ju včas!

"Anti-HBV aktivita wogoninu ukazuje jeho schopnosť potláčať sekréciu povrchového antigénu hepatitídy B v bunkovej kultúre," zdôrazňuje štúdia s tým, že bolo tiež preukázané, že wogonin môže byť účinný v liečbe hepatocelulárneho karcinómu buniek.

3) Sladké drievko - Glycyrrhizin (Glycyrrhiza glabra). Táto aktívna zložka koreňa sladkého drievka bola už dlho používa v liečbe chronickej hepatitídy, a tiež má rad prírodných protizápalových a antivírusových vlastností. Glycyrrhizin sa používa v tradičnej čínskej medicíne k ochrane funkcie pečene a tiež k boju proti nádorom.

4) Resveratrol. Tento polyfenolická fytochemikália odvodená z bobúľ hrozna a vína získala solídnu povesť ako jedna z najúčinnejších zlúčenín proti starnutiu nachádzajúcich sa v prírode. Bolo tiež vedecky preukázané, že má hepatoprotektívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť proti poškodeniu pečene spôsobené voľnými radikálmi a zápalovými cytokínmi. Tiež pomáha zvýšiť hladinu glutatiónu v tele a podporuje tvorbu antioxidačných enzýmov, ktoré pomáhajú chrániť pečeň.

5) Pestrec mariánsky - Silymarín (Silybum marianum). Tento extrakt si už dlho drží silnú reputáciu ako pečeňové tonikum vďaka svojej úžasnej schopnosti zabrániť a zvrátiť hepatotoxicitu vyvolanú drogami a ďalšími toxínmi. Silymarín tiež pomáha bojovať proti produkcii voľných radikálov, a tiež vynakladá antifibrogénnu činnosť, ktorá pomáha chrániť pečeň pred poškodením toxickými vplyvmi.

6) Rebarbora - Rhein. Tento antrachinón získaný z rebarbory ​​má silné protirakovinové vlastnosti. Ale je to tiež úžasný prostriedok pri liečbe a prevencii stukovatenia pečene. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti tiež ukázali výhody v oblasti ochrany proti fibróze pečene tým, že inhibujú expresiu TGF-beta1 a pečeňových hviezdicových buniek, čo sú oba markery v progresii ochorenia pečene.

7) Gardénia - Geniposide (Gardenia jasminoides). Táto zlúčenina z gardénie je zvlášť vhodná pri liečbe hyperlipidémie a stukovatenia pečene. Štúdie preukázali, že geniposide je obzvlášť účinný pri inhibícii fibrózy pečene, rovnako ako ochrane proti steatóze pečene.

Čítajte: Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia

"Genipin môže vyvolávať proapoptotickú bunkovú smrť buniek hepatómy u potkanov a ľudských hepatocarcinoma Hep3B buniek," vysvetľuje štúdia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, Science.NaturalNews.com, sciencedirect.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

20:40 23.11.2020Zdravie

Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

19:37 22.11.2020Zdravie

Ochráňte zdravie a vzhľad svojich dolných končatín, a vyhnite sa týmto zlozvykom.

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

10:40 22.11.2020Zdravie

Správne vetranie vás môže chrániť pred vírusmi.

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

7:08 22.11.2020Zdravie

Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.

Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

20:07 21.11.2020Zdravie

Vysoké hladiny krvného tlaku počas noci výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu a mŕtvice, aj keď počas dňa sú hladiny normálne.