7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

Tieto byliny a prírodné látky patria medzi najlepších prirodzených bojovníkov s ochoreniami pečene.
1) Kurkuma - Kurkumín (Curcuma longa). Táto zlúčenina nájdená v kurkume pomáha v liečbe zápalových ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby, artritída, demencia a rakovina.
Čítajte: 7 bežných liekov, ktoré môže nahradiť kurkuma
“Kurkumín môže zmierniť poškodenie pečene vyvolané etanolom [alkoholom], thioacetamidom, predávkovaním železa, cholestázou a akútnou, subchronickou a chronickou intoxikáxiou tetrachlórmetánom (CCl4)," vysvetľuje štúdia publikovaná v časopise European Journal of Medicinal Chemistry. "Tiež môže do určitej miery vyliečiť CCI4 cirhózu."
2) Šišak - Wogonin (Scutellaria radix). Táto monoflavonoidná zlúčenina izolovaná z koreňa šišaku ukazuje sľubné výsledky pri liečbe hepatitídy B a C, rovnako ako rôznych foriem alkoholických a nealkoholických ochorení stukovatenej pečene. Na rozdiel od liečiv, wogonin nepodporuje rezistenciu voči liekom, ani nevyvoláva nežiadúce účinky u pacientov.
Čítajte: Stukovatenie alebo steatóza pečene: Zastavte ju včas!
"Anti-HBV aktivita wogoninu ukazuje jeho schopnosť potláčať sekréciu povrchového antigénu hepatitídy B v bunkovej kultúre," zdôrazňuje štúdia s tým, že bolo tiež preukázané, že wogonin môže byť účinný v liečbe hepatocelulárneho karcinómu buniek.
3) Sladké drievko - Glycyrrhizin (Glycyrrhiza glabra). Táto aktívna zložka koreňa sladkého drievka bola už dlho používa v liečbe chronickej hepatitídy, a tiež má rad prírodných protizápalových a antivírusových vlastností. Glycyrrhizin sa používa v tradičnej čínskej medicíne k ochrane funkcie pečene a tiež k boju proti nádorom.
4) Resveratrol. Tento polyfenolická fytochemikália odvodená z bobúľ hrozna a vína získala solídnu povesť ako jedna z najúčinnejších zlúčenín proti starnutiu nachádzajúcich sa v prírode. Bolo tiež vedecky preukázané, že má hepatoprotektívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť proti poškodeniu pečene spôsobené voľnými radikálmi a zápalovými cytokínmi. Tiež pomáha zvýšiť hladinu glutatiónu v tele a podporuje tvorbu antioxidačných enzýmov, ktoré pomáhajú chrániť pečeň.
5) Pestrec mariánsky - Silymarín (Silybum marianum). Tento extrakt si už dlho drží silnú reputáciu ako pečeňové tonikum vďaka svojej úžasnej schopnosti zabrániť a zvrátiť hepatotoxicitu vyvolanú drogami a ďalšími toxínmi. Silymarín tiež pomáha bojovať proti produkcii voľných radikálov, a tiež vynakladá antifibrogénnu činnosť, ktorá pomáha chrániť pečeň pred poškodením toxickými vplyvmi.
6) Rebarbora - Rhein. Tento antrachinón získaný z rebarbory má silné protirakovinové vlastnosti. Ale je to tiež úžasný prostriedok pri liečbe a prevencii stukovatenia pečene. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti tiež ukázali výhody v oblasti ochrany proti fibróze pečene tým, že inhibujú expresiu TGF-beta1 a pečeňových hviezdicových buniek, čo sú oba markery v progresii ochorenia pečene.
7) Gardénia - Geniposide (Gardenia jasminoides). Táto zlúčenina z gardénie je zvlášť vhodná pri liečbe hyperlipidémie a stukovatenia pečene. Štúdie preukázali, že geniposide je obzvlášť účinný pri inhibícii fibrózy pečene, rovnako ako ochrane proti steatóze pečene.
Čítajte: Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia
"Genipin môže vyvolávať proapoptotickú bunkovú smrť buniek hepatómy u potkanov a ľudských hepatocarcinoma Hep3B buniek," vysvetľuje štúdia.

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky
Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu
O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

Prikrývate cez leto kočík plienkou? Toto video vás presvedčí, že je to veľmi zlý nápad
Považujte to za všeobecné rodičovské pravidlo.

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy
Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára
Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.