• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.1.2021Meniny má Zora
11°Bratislava

7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

  • 18:35 02.03.2016
  • Bratislava
7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

Tieto byliny a prírodné látky patria medzi najlepších prirodzených bojovníkov s ochoreniami pečene.

1) Kurkuma - Kurkumín (Curcuma longa). Táto zlúčenina nájdená v kurkume pomáha v liečbe zápalových ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby, artritída, demencia a rakovina.

Čítajte: 7 bežných liekov, ktoré môže nahradiť kurkuma

“Kurkumín môže zmierniť poškodenie pečene vyvolané etanolom [alkoholom], thioacetamidom, predávkovaním železa, cholestázou a akútnou, subchronickou a chronickou intoxikáxiou tetrachlórmetánom (CCl4)," vysvetľuje štúdia publikovaná v časopise European Journal of Medicinal Chemistry. "Tiež môže do určitej miery vyliečiť CCI4 cirhózu."

2) Šišak - Wogonin (Scutellaria radix). Táto monoflavonoidná zlúčenina izolovaná z koreňa šišaku ukazuje sľubné výsledky pri liečbe hepatitídy B a C, rovnako ako rôznych foriem alkoholických a nealkoholických ochorení stukovatenej pečene. Na rozdiel od liečiv, wogonin nepodporuje rezistenciu voči liekom, ani nevyvoláva nežiadúce účinky u pacientov.

Čítajte: Stukovatenie alebo steatóza pečene: Zastavte ju včas!

"Anti-HBV aktivita wogoninu ukazuje jeho schopnosť potláčať sekréciu povrchového antigénu hepatitídy B v bunkovej kultúre," zdôrazňuje štúdia s tým, že bolo tiež preukázané, že wogonin môže byť účinný v liečbe hepatocelulárneho karcinómu buniek.

3) Sladké drievko - Glycyrrhizin (Glycyrrhiza glabra). Táto aktívna zložka koreňa sladkého drievka bola už dlho používa v liečbe chronickej hepatitídy, a tiež má rad prírodných protizápalových a antivírusových vlastností. Glycyrrhizin sa používa v tradičnej čínskej medicíne k ochrane funkcie pečene a tiež k boju proti nádorom.

4) Resveratrol. Tento polyfenolická fytochemikália odvodená z bobúľ hrozna a vína získala solídnu povesť ako jedna z najúčinnejších zlúčenín proti starnutiu nachádzajúcich sa v prírode. Bolo tiež vedecky preukázané, že má hepatoprotektívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť proti poškodeniu pečene spôsobené voľnými radikálmi a zápalovými cytokínmi. Tiež pomáha zvýšiť hladinu glutatiónu v tele a podporuje tvorbu antioxidačných enzýmov, ktoré pomáhajú chrániť pečeň.

5) Pestrec mariánsky - Silymarín (Silybum marianum). Tento extrakt si už dlho drží silnú reputáciu ako pečeňové tonikum vďaka svojej úžasnej schopnosti zabrániť a zvrátiť hepatotoxicitu vyvolanú drogami a ďalšími toxínmi. Silymarín tiež pomáha bojovať proti produkcii voľných radikálov, a tiež vynakladá antifibrogénnu činnosť, ktorá pomáha chrániť pečeň pred poškodením toxickými vplyvmi.

6) Rebarbora - Rhein. Tento antrachinón získaný z rebarbory ​​má silné protirakovinové vlastnosti. Ale je to tiež úžasný prostriedok pri liečbe a prevencii stukovatenia pečene. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti tiež ukázali výhody v oblasti ochrany proti fibróze pečene tým, že inhibujú expresiu TGF-beta1 a pečeňových hviezdicových buniek, čo sú oba markery v progresii ochorenia pečene.

7) Gardénia - Geniposide (Gardenia jasminoides). Táto zlúčenina z gardénie je zvlášť vhodná pri liečbe hyperlipidémie a stukovatenia pečene. Štúdie preukázali, že geniposide je obzvlášť účinný pri inhibícii fibrózy pečene, rovnako ako ochrane proti steatóze pečene.

Čítajte: Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia

"Genipin môže vyvolávať proapoptotickú bunkovú smrť buniek hepatómy u potkanov a ľudských hepatocarcinoma Hep3B buniek," vysvetľuje štúdia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, Science.NaturalNews.com, sciencedirect.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najzdravší spôsob chôdze

Toto je najzdravší spôsob chôdze

DNES - 11:50Zdravie

Aj dôvod, pre ktorý kráčate, dokáže odhaliť stav vášho zdravia.

Deti, ktoré toto robili v detstve, majú nižšie riziko depresie

Deti, ktoré toto robili v detstve, majú nižšie riziko depresie

VČERA - 11:13Zdravie

Deti, ktoré sa v detstve venovali tejto aktivite, zvyknú byť v dospelosti šťastnejšie.

Liek na demenciu máte na dosah, skrýva sa v týchto potravinách

Liek na demenciu máte na dosah, skrýva sa v týchto potravinách

8:26 20.01.2021Zdravie

Dva rastlinné extrakty zabraňujú hromadeniu amyloidu beta v mozgu.

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

7:14 18.01.2021Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

6:38 18.01.2021Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.