• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

  • 18:35 02.03.2016
  • Bratislava
7 bylín na ochranu pred rakovinou a poškodením pečene

Tieto byliny a prírodné látky patria medzi najlepších prirodzených bojovníkov s ochoreniami pečene.

1) Kurkuma - Kurkumín (Curcuma longa). Táto zlúčenina nájdená v kurkume pomáha v liečbe zápalových ochorení, ako je cukrovka, srdcové choroby, artritída, demencia a rakovina.

Čítajte: 7 bežných liekov, ktoré môže nahradiť kurkuma

“Kurkumín môže zmierniť poškodenie pečene vyvolané etanolom [alkoholom], thioacetamidom, predávkovaním železa, cholestázou a akútnou, subchronickou a chronickou intoxikáxiou tetrachlórmetánom (CCl4)," vysvetľuje štúdia publikovaná v časopise European Journal of Medicinal Chemistry. "Tiež môže do určitej miery vyliečiť CCI4 cirhózu."

2) Šišak - Wogonin (Scutellaria radix). Táto monoflavonoidná zlúčenina izolovaná z koreňa šišaku ukazuje sľubné výsledky pri liečbe hepatitídy B a C, rovnako ako rôznych foriem alkoholických a nealkoholických ochorení stukovatenej pečene. Na rozdiel od liečiv, wogonin nepodporuje rezistenciu voči liekom, ani nevyvoláva nežiadúce účinky u pacientov.

Čítajte: Stukovatenie alebo steatóza pečene: Zastavte ju včas!

"Anti-HBV aktivita wogoninu ukazuje jeho schopnosť potláčať sekréciu povrchového antigénu hepatitídy B v bunkovej kultúre," zdôrazňuje štúdia s tým, že bolo tiež preukázané, že wogonin môže byť účinný v liečbe hepatocelulárneho karcinómu buniek.

3) Sladké drievko - Glycyrrhizin (Glycyrrhiza glabra). Táto aktívna zložka koreňa sladkého drievka bola už dlho používa v liečbe chronickej hepatitídy, a tiež má rad prírodných protizápalových a antivírusových vlastností. Glycyrrhizin sa používa v tradičnej čínskej medicíne k ochrane funkcie pečene a tiež k boju proti nádorom.

4) Resveratrol. Tento polyfenolická fytochemikália odvodená z bobúľ hrozna a vína získala solídnu povesť ako jedna z najúčinnejších zlúčenín proti starnutiu nachádzajúcich sa v prírode. Bolo tiež vedecky preukázané, že má hepatoprotektívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť proti poškodeniu pečene spôsobené voľnými radikálmi a zápalovými cytokínmi. Tiež pomáha zvýšiť hladinu glutatiónu v tele a podporuje tvorbu antioxidačných enzýmov, ktoré pomáhajú chrániť pečeň.

5) Pestrec mariánsky - Silymarín (Silybum marianum). Tento extrakt si už dlho drží silnú reputáciu ako pečeňové tonikum vďaka svojej úžasnej schopnosti zabrániť a zvrátiť hepatotoxicitu vyvolanú drogami a ďalšími toxínmi. Silymarín tiež pomáha bojovať proti produkcii voľných radikálov, a tiež vynakladá antifibrogénnu činnosť, ktorá pomáha chrániť pečeň pred poškodením toxickými vplyvmi.

6) Rebarbora - Rhein. Tento antrachinón získaný z rebarbory ​​má silné protirakovinové vlastnosti. Ale je to tiež úžasný prostriedok pri liečbe a prevencii stukovatenia pečene. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti tiež ukázali výhody v oblasti ochrany proti fibróze pečene tým, že inhibujú expresiu TGF-beta1 a pečeňových hviezdicových buniek, čo sú oba markery v progresii ochorenia pečene.

7) Gardénia - Geniposide (Gardenia jasminoides). Táto zlúčenina z gardénie je zvlášť vhodná pri liečbe hyperlipidémie a stukovatenia pečene. Štúdie preukázali, že geniposide je obzvlášť účinný pri inhibícii fibrózy pečene, rovnako ako ochrane proti steatóze pečene.

Čítajte: Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia

"Genipin môže vyvolávať proapoptotickú bunkovú smrť buniek hepatómy u potkanov a ľudských hepatocarcinoma Hep3B buniek," vysvetľuje štúdia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, Science.NaturalNews.com, sciencedirect.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.