• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
23°Bratislava

9 príznakov, že vaše telo je plné toxínov

 • 18:28 18.01.2016
 • Bratislava
9 príznakov, že vaše telo je plné toxínov

Toxíny sa do nášho organizmu môžu dostať vdychovaním, konzumovaním alebo ich absorbciou cez pokožku. Prečítajte si, akými príznakmi vás telo upozorní, že ich hladina je už príliš vysoká.

 • Zápcha

Veľa toxínov sa do nášho organizmu dostáva práve prostredníctvom toho, čo konzumujeme. Spracované jedlá, fastfoody a nezdravé tuky sú zdrojom toxínov, ktoré zaťažujú trávenie. Ak holdujete práve takejto strave dlhé roky, dá sa očakávať premnoženie toxínov v organizme. To sa môže prejaviť zápchou, bolesťami brucha, kŕčmi, nafukovaním a inými gastrointestinálnymi poruchami. Neignorujte tieto nepríjemné symptómy a pátrajte po ich pôvode. Medzi možné príčiny ale okrem rôznych diagnóz zarátajte aj premnoženie toxínov, najmä ak vaša strava nie je práve pestrá.

 • Priberanie

Ak vás trápi priberanie napriek zdravému životnému štýlu a cvičeniu, niečo s vašim telom rozhodne nie je v poriadku. Problémy môžu vzniknúť kvôli metabolizmu, štítnej žľaze, hormónom a iným procesom v tele. Skúste jednotlivé možné príčiny vylúčiť a nezabudnite pritom ani na možnosť, že hlavnou príčinou môže byť práve pôsobenie toxínov na hormóny či metabolizmus.

 • Neustála vyčerpanosť

Aj keď spávate dostatočne dlho, a napriek tomu pociťujete neustálu únavu a vyčerpanie, jednou z príčin môže byť aj to, že organizmus je vyťažený filtrovaním toxínov. Telo tým pádom nestíha spracúvať aj prospešné látky, hlavne vitamíny a minerály. To znamená, že nemá z čoho čerpať energiu a vaše pocity únavy sa budú stupňovať.

 • Kožné problémy

Rôzne začervenania pokožky, ekzémy, odolné plesne alebo nadmerná tvorba akné môžu byť podporované aj premnožením toxínov v tele. Toxíny sa totiž do organizmu dostávajú aj prostredníctvom pokožky, ktorú vystavujeme nečistotám z ovzdušia a chemikáliám. Tu patrí aj bežná kozmetika a čistiace prostriedky, či ich výpary.

 • Citlivosť na pachy

Ak ste kedysi s radosťou skúšali rôzne parfumy, po preťažení organizmu toxínmi vám ich vôňa už veľmi príjemná nebude. Najmä ak vám takéto vône spôsobia bolesti hlavy alebo nevoľnosť, mali by ste zbystriť pozornosť.​

Čítajte: Detoxikácia organizmu. Kedy nepomáha?

 • Bolesti svalov a kŕče

Nemusíte utrpieť zranenie na to, aby vás boleli svaly, možnou príčinou je aj nadbytok toxínov v tele. Ich dlhodobé pôsobenie totiž oslabuje imunitný systém a spúšťa prirodzené obrané reakcie tela. Ak sa to v tele deje často, imunitný systém sa „vyčerpá“ a ľahšie prepúšťa toxíny. Tie následne pôsobia v krvnom obehu, prostredníctvom ktorého sa dostanú aj do svalov. Svaly môžu na prítomnosť toxínov reagovať kŕčmi alebo bolesťou.

 • Nepríjemný dych

Ak vám napriek dobrej dentálnej hygiene dych práve nevonia, chyba nemusí byť vo vašich zuboch, ale v tráviacom trakte alebo obličkách. Ak totiž orgány nezvládajú nápor toxínov, ich činnosť sa pomaly spomalí a toxíny ostávajú v krvi (v prípade obličiek) alebo v tráviacom trakte. Zvyčajne sa ku zlému dychu pridáva aj biely povlak na zuboch a časté grganie.

 • Nespavosť

Centrálny nervový systém je schopná absorbovať určité toxíny, ktoré na naše telo pôsobia. Konkrétne ide o lipofilné toxíny, teda druh, ktorý sa ľahko dostáva do krvi a tým pádom aj do mozgu, kde taktiež pôsobí a pri väčších množstvách pôsobí problémy. Napríklad nespavosť. Situáciu by ste nemali podceniť, pretože mozog sa toxínov najefektívnejšie zbavuje práve počas nášho spánku.

 • Nadmerné potenie a jemne zvýšená teplota

Keď je v tele priveľa toxínov, často to znamená, že trávenie nefunguje tak, ako by malo. To sa premietne na zvýšenej záťaži na pečeň, ktorá bude musieť vyvinúť viac energie na svoju očistu od toxínov. Takýto stav pečene sa potom prejaví na mierne zvýšenej teplote tela, zvýšenom potení a tiež nepríjemnom (či nezvyčajnom) pachu potu. Potenie je síce spôsob, ako sa z tela vylučujú toxíny prirodzene, no nadmerné potenie slúži ako výstraha organizmu, že niečo nie je celkom v poriadku.

Ak na sebe pozorujete tieto príznaky, mali by ste organizmu dopriať aspoň krátky detox. Ako na to vám poradíme TU.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, mindbodygreen.com, top10homeremedies.com, livestrong.com. Foto: shu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.