• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Biologička vysvetľuje, ako konope zabíja nádorové bunky

  • 18:19 21.12.2015
  • Bratislava
Biologička vysvetľuje, ako konope zabíja nádorové bunky

Konope dokáže ďaleko viac, než len zmierniť nevoľnosť alebo bolesť u nevyliečiteľne chorých.

Molekulárna biologička Christina Sanchez z Univerzity Compultense v Madride študuje molekulárnu aktivitu kanabinoidov už viac ako 10 rokov. Počas tejto doby ona a jej kolegovia zistili, že tetrahydrokanabinol, alebo THC, primárna psychoaktívna zložka konope, indukuje "samovraždu" nádorových buniek a pritom ponecháva zdravé bunky nažive.

Čítajte: 8 prírodných náhrad aspirínu

Tento úžasný objav bol trochu nezvyčajný, pretože Sanchez a jej tím spočiatku študoval rakovinové mozgové bunky za účelom lepšieho pochopenia ich fungovania. No v tomto procese spozorovali, že keď boli vystavené THC, prestali sa množiť a proliferovať, a tiež začali ničiť samy seba. Dialo sa tak počas laboratórnych testov aj pokusov na zvieratách.

Výskum preukázal, že ľudské telo bolo navrhnuté tak, aby využilo zlúčeniny konope

Výskum v roku 1980 ukázal, že ľudské telo obsahuje dva špecifické ciele pre THC: endogénny rámec, ktorý spracováva THC a iné kanabinoidy, známy ako endokanabinoidný systém a rôzne receptory pre kanabinoidy po celom tele, ktoré ich využívajú. Spoločne tieto dva prírodné systémy umožňujú telu využívať kanabinoidy nájdené v konope, pričom niektoré z nich sa nenachádzajú nikde inde v prírode.

"Endokanabinoidy spolu s receptormi a enzýmami, ktoré syntetizujú, produkujú endokanabinoidy a ktoré poškodzujú endokanabinoidy nazývame endokanabinoidný systém," hovorí Sanchezová. "A my teraz vieme, že endokanabinoidný systém reguluje veľa biologických funkcií: chuť k jedlu, príjem potravy, motorické správanie, rozmnožovanie a mnoho ďalších funkcií. A to je dôvod, prečo má táto rastlina tak široký liečebný potenciál."

Čítajte: Sedem najzdravších semienok, ktoré pomôžu vášmu zdraviu

Pri vdýchovaní alebo konzumácii sú konopné kanabinoidy začlenené do prirodzeného endokanabinoidného systému organizmu, viažu sa na kanabinoidné receptory rovnakým spôsobom ako endogénne kanabinoidy. Účinky z hľadiska rakoviny, ako sú preukázané na zvieracích modeloch rakoviny prsníka a mozgu sú také, že nádorové bunky sa dostanú do stavu apoptózy, čo znamená, že sa samy zničia.

"Bunky môžu zomrieť rôznymi spôsobmi a po tejto liečbe umierali čistým spôsobom - spáchali samovraždu," prezradila Sanchezová. “Jednou z výhod kanabinoidov je to, že sa zameriavajú na konkrétne nádorové bunky. Nemajú žiadny toxický účinok na normálne nenádorové bunky. A to je výhoda, pokiaľ ide o štandardnú chemoterapiu, ktorá sa zameriava v podstate na všetko."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, scholar.qsensei.com, naturalnews.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.