• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Biologička vysvetľuje, ako konope zabíja nádorové bunky

  • 18:19 21.12.2015
  • Bratislava
Biologička vysvetľuje, ako konope zabíja nádorové bunky

Konope dokáže ďaleko viac, než len zmierniť nevoľnosť alebo bolesť u nevyliečiteľne chorých.

Molekulárna biologička Christina Sanchez z Univerzity Compultense v Madride študuje molekulárnu aktivitu kanabinoidov už viac ako 10 rokov. Počas tejto doby ona a jej kolegovia zistili, že tetrahydrokanabinol, alebo THC, primárna psychoaktívna zložka konope, indukuje "samovraždu" nádorových buniek a pritom ponecháva zdravé bunky nažive.

Čítajte: 8 prírodných náhrad aspirínu

Tento úžasný objav bol trochu nezvyčajný, pretože Sanchez a jej tím spočiatku študoval rakovinové mozgové bunky za účelom lepšieho pochopenia ich fungovania. No v tomto procese spozorovali, že keď boli vystavené THC, prestali sa množiť a proliferovať, a tiež začali ničiť samy seba. Dialo sa tak počas laboratórnych testov aj pokusov na zvieratách.

Výskum preukázal, že ľudské telo bolo navrhnuté tak, aby využilo zlúčeniny konope

Výskum v roku 1980 ukázal, že ľudské telo obsahuje dva špecifické ciele pre THC: endogénny rámec, ktorý spracováva THC a iné kanabinoidy, známy ako endokanabinoidný systém a rôzne receptory pre kanabinoidy po celom tele, ktoré ich využívajú. Spoločne tieto dva prírodné systémy umožňujú telu využívať kanabinoidy nájdené v konope, pričom niektoré z nich sa nenachádzajú nikde inde v prírode.

"Endokanabinoidy spolu s receptormi a enzýmami, ktoré syntetizujú, produkujú endokanabinoidy a ktoré poškodzujú endokanabinoidy nazývame endokanabinoidný systém," hovorí Sanchezová. "A my teraz vieme, že endokanabinoidný systém reguluje veľa biologických funkcií: chuť k jedlu, príjem potravy, motorické správanie, rozmnožovanie a mnoho ďalších funkcií. A to je dôvod, prečo má táto rastlina tak široký liečebný potenciál."

Čítajte: Sedem najzdravších semienok, ktoré pomôžu vášmu zdraviu

Pri vdýchovaní alebo konzumácii sú konopné kanabinoidy začlenené do prirodzeného endokanabinoidného systému organizmu, viažu sa na kanabinoidné receptory rovnakým spôsobom ako endogénne kanabinoidy. Účinky z hľadiska rakoviny, ako sú preukázané na zvieracích modeloch rakoviny prsníka a mozgu sú také, že nádorové bunky sa dostanú do stavu apoptózy, čo znamená, že sa samy zničia.

"Bunky môžu zomrieť rôznymi spôsobmi a po tejto liečbe umierali čistým spôsobom - spáchali samovraždu," prezradila Sanchezová. “Jednou z výhod kanabinoidov je to, že sa zameriavajú na konkrétne nádorové bunky. Nemajú žiadny toxický účinok na normálne nenádorové bunky. A to je výhoda, pokiaľ ide o štandardnú chemoterapiu, ktorá sa zameriava v podstate na všetko."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, scholar.qsensei.com, naturalnews.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.