• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

  • 17:00 16.05.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

Lekcie varenia a zdravej výživy projektu "Viac chuti“ sa stali obľúbeným miestom na získanie informácií o výžive a zdravých receptov z ovocia a zeleniny. Od začiatku projektu do dnešného dňa sa konalo už vyše 100 lekcií, ktoré v Košiciach a Poprade navštívilo takmer 1800 záujemcov o zdravé jedlo.

Projekt Viac chuti, ktorého cieľom je podporiť konzumáciu ovocia a zeleniny najmä u detí, tehotných žien a seniorov, vyvolal veľký záujem o zdravšie stravovanie už svojou prvou aktivitou – mobilná „Kuchyňa na kolesách“ zavítala v októbri 2012 do každého z partnerských centier v Poprade aj Košiciach. Lekcie varenia a zdravej výživy zaznamenali veľmi pozitívny ohlas.

"Dozvedeli sme sa niečo nové, aj si pripomenuli to, na čo sme zabudli,“ zhodnotila jedna z účastníčok lekcie v Poprade. „Zdravie je základ. Chutné jedlo plné vitamínov by malo byť na našom stole každý deň. Teším sa preto na ďalšie lekcie a nové recepty,“ pridáva ďalšia.

V decembri sa začal cyklus pravidelných lekcií varenia a zdravej výživy. Členovia partnerských organizácií sa raz za mesiac môžu naučiť nové recepty, získať informácie o výžive a presvedčiť sa, že ovocie a zelenina sú najlepšími kamarátmi nášho jedla.

Nielenže sú zdravé, ale dodajú jedlu "viac chuti“. Lekcie sú interaktívne, účastníci sa zapájajú do príprav jedla či samotného varenia. Veľa zábavy si počas lekcií užijú aj deti – čistenie zeleniny, mixovanie alebo vyrábanie nepečených guliek ich motivuje vyskúšať aj druhy zeleniny, ktoré doma odmietajú.

Na každej z lekcií sa pripravujú jedlá prevažne z lokálnych a sezónnych druhov ovocia a zeleniny, nenáročné na čas aj financie. Každý mesiac účastníci spoznávajú jednu z farieb dúhy a naučili sa už, že nie je nutné poznať presné zloženie vitamínov v jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny. Dôležité je však vedieť, že každý deň by mali mať na tanieri ovocie a zeleninu z každej farby dúhy.

Najviac informácií o zdravej strave majú mamičky v materských centrách. A tiež sa najviac pýtajú. „Lekcia ma podporila nebáť sa používať neznáme ovocie a zeleninu – stopkový zeler aj avokádo určite zaradím na náš jedálniček,“ hovorí mamička z košického materského centra. Vďaka projektu Viac chuti prichádzajú na chuť zelenine aj jej zarytí odporcovia v Centre Dorka. "Zeleninu vôbec nejem, ale začnem – ta polievka je dziva!“ Projekt pokračuje svojimi lekciami až do mája 2014.

Všetky recepty, ktoré sa počas lekcií pripravujú, nájdu záujemcovia na www.facebook.com/ViacChuti.

Zdroj: FORTE Communications
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.