• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.10.2019Meniny má Kristián
Bratislava

Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

  • 17:00 16.05.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

Lekcie varenia a zdravej výživy projektu "Viac chuti“ sa stali obľúbeným miestom na získanie informácií o výžive a zdravých receptov z ovocia a zeleniny. Od začiatku projektu do dnešného dňa sa konalo už vyše 100 lekcií, ktoré v Košiciach a Poprade navštívilo takmer 1800 záujemcov o zdravé jedlo.

Projekt Viac chuti, ktorého cieľom je podporiť konzumáciu ovocia a zeleniny najmä u detí, tehotných žien a seniorov, vyvolal veľký záujem o zdravšie stravovanie už svojou prvou aktivitou – mobilná „Kuchyňa na kolesách“ zavítala v októbri 2012 do každého z partnerských centier v Poprade aj Košiciach. Lekcie varenia a zdravej výživy zaznamenali veľmi pozitívny ohlas.

"Dozvedeli sme sa niečo nové, aj si pripomenuli to, na čo sme zabudli,“ zhodnotila jedna z účastníčok lekcie v Poprade. „Zdravie je základ. Chutné jedlo plné vitamínov by malo byť na našom stole každý deň. Teším sa preto na ďalšie lekcie a nové recepty,“ pridáva ďalšia.

V decembri sa začal cyklus pravidelných lekcií varenia a zdravej výživy. Členovia partnerských organizácií sa raz za mesiac môžu naučiť nové recepty, získať informácie o výžive a presvedčiť sa, že ovocie a zelenina sú najlepšími kamarátmi nášho jedla.

Nielenže sú zdravé, ale dodajú jedlu "viac chuti“. Lekcie sú interaktívne, účastníci sa zapájajú do príprav jedla či samotného varenia. Veľa zábavy si počas lekcií užijú aj deti – čistenie zeleniny, mixovanie alebo vyrábanie nepečených guliek ich motivuje vyskúšať aj druhy zeleniny, ktoré doma odmietajú.

Na každej z lekcií sa pripravujú jedlá prevažne z lokálnych a sezónnych druhov ovocia a zeleniny, nenáročné na čas aj financie. Každý mesiac účastníci spoznávajú jednu z farieb dúhy a naučili sa už, že nie je nutné poznať presné zloženie vitamínov v jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny. Dôležité je však vedieť, že každý deň by mali mať na tanieri ovocie a zeleninu z každej farby dúhy.

Najviac informácií o zdravej strave majú mamičky v materských centrách. A tiež sa najviac pýtajú. „Lekcia ma podporila nebáť sa používať neznáme ovocie a zeleninu – stopkový zeler aj avokádo určite zaradím na náš jedálniček,“ hovorí mamička z košického materského centra. Vďaka projektu Viac chuti prichádzajú na chuť zelenine aj jej zarytí odporcovia v Centre Dorka. "Zeleninu vôbec nejem, ale začnem – ta polievka je dziva!“ Projekt pokračuje svojimi lekciami až do mája 2014.

Všetky recepty, ktoré sa počas lekcií pripravujú, nájdu záujemcovia na www.facebook.com/ViacChuti.

Zdroj: FORTE Communications
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

19:18 17.10.2019Zdravie

Aj strava dokáže urobiť výrazne pomôcť psychike.

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

19:26 16.10.2019Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

8:35 16.10.2019Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?