• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2020Meniny má Vilma
14°Bratislava

Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

  • 17:00 16.05.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko je zdravšie vďaka projektu Viac chuti

Lekcie varenia a zdravej výživy projektu "Viac chuti“ sa stali obľúbeným miestom na získanie informácií o výžive a zdravých receptov z ovocia a zeleniny. Od začiatku projektu do dnešného dňa sa konalo už vyše 100 lekcií, ktoré v Košiciach a Poprade navštívilo takmer 1800 záujemcov o zdravé jedlo.

Projekt Viac chuti, ktorého cieľom je podporiť konzumáciu ovocia a zeleniny najmä u detí, tehotných žien a seniorov, vyvolal veľký záujem o zdravšie stravovanie už svojou prvou aktivitou – mobilná „Kuchyňa na kolesách“ zavítala v októbri 2012 do každého z partnerských centier v Poprade aj Košiciach. Lekcie varenia a zdravej výživy zaznamenali veľmi pozitívny ohlas.

"Dozvedeli sme sa niečo nové, aj si pripomenuli to, na čo sme zabudli,“ zhodnotila jedna z účastníčok lekcie v Poprade. „Zdravie je základ. Chutné jedlo plné vitamínov by malo byť na našom stole každý deň. Teším sa preto na ďalšie lekcie a nové recepty,“ pridáva ďalšia.

V decembri sa začal cyklus pravidelných lekcií varenia a zdravej výživy. Členovia partnerských organizácií sa raz za mesiac môžu naučiť nové recepty, získať informácie o výžive a presvedčiť sa, že ovocie a zelenina sú najlepšími kamarátmi nášho jedla.

Nielenže sú zdravé, ale dodajú jedlu "viac chuti“. Lekcie sú interaktívne, účastníci sa zapájajú do príprav jedla či samotného varenia. Veľa zábavy si počas lekcií užijú aj deti – čistenie zeleniny, mixovanie alebo vyrábanie nepečených guliek ich motivuje vyskúšať aj druhy zeleniny, ktoré doma odmietajú.

Na každej z lekcií sa pripravujú jedlá prevažne z lokálnych a sezónnych druhov ovocia a zeleniny, nenáročné na čas aj financie. Každý mesiac účastníci spoznávajú jednu z farieb dúhy a naučili sa už, že nie je nutné poznať presné zloženie vitamínov v jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny. Dôležité je však vedieť, že každý deň by mali mať na tanieri ovocie a zeleninu z každej farby dúhy.

Najviac informácií o zdravej strave majú mamičky v materských centrách. A tiež sa najviac pýtajú. „Lekcia ma podporila nebáť sa používať neznáme ovocie a zeleninu – stopkový zeler aj avokádo určite zaradím na náš jedálniček,“ hovorí mamička z košického materského centra. Vďaka projektu Viac chuti prichádzajú na chuť zelenine aj jej zarytí odporcovia v Centre Dorka. "Zeleninu vôbec nejem, ale začnem – ta polievka je dziva!“ Projekt pokračuje svojimi lekciami až do mája 2014.

Všetky recepty, ktoré sa počas lekcií pripravujú, nájdu záujemcovia na www.facebook.com/ViacChuti.

Zdroj: FORTE Communications
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

DNES - 8:06Zdravie

Lipový čaj je najlepší vtedy, keď si ho pripravíte z čerstvo nazbieraných alebo usušených lipových kvetov. Pre toto sa ho oplatí piť.

Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

Video: Tento cvik by ste mali vykonať každé ráno. Pomôže s bokmi, chrbtom aj ramenami

VČERA - 21:29Zdravie

Ak z postele vstávate so stuhnutými svalmi, tento cvik bude pre vás úľavou.

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

10:17 27.05.2020Zdravie

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

Roztrúsená skleróza zo začiatku vyzerá ako únava či prepracovanie

7:41 27.05.2020Zdravie

Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje ako únava či prepracovanie. Je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný.

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

21:06 25.05.2020Zdravie

Na to, aby sme sa vyhli celosvetovým pandémiám aj v budúcnosti, by sme mali zmeniť svoje stravovanie.