• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Na Slovensku vlani pribudlo 46 nových prípadov HIV

  • 12:45 16.02.2013
  • BRATISLAVA
Na Slovensku vlani pribudlo 46 nových prípadov HIV

Na Slovensku bolo minulý rok evidovaných 46 nových prípadov HIV, tri nové prípady AIDS u občanov SR a dve úmrtia na AIDS.

Vyplýva to zo správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2009-2012 za rok 2012.

V 40 nových prípadoch ochorenia AIDS išlo o občanov SR a šiesti boli cudzinci, ktorí mali prechodný pobyt na Slovensku. Od roku 1985 do 30. novembra 2012 naši zdravotníci diagnostikovali 552 prípadov infekcie, 429 bolo Slovákov a 123 cudzincov.

U občanov SR išlo o 368 mužov a 61 žien a u 64 osôb (53 mužov a 11 žien) prešla infekcia HIV do štádia AIDS. Od začiatku monitorovania tohto ochorenia na našom území zomrelo 48 osôb s HIV, pričom u 40 z nich sa rozvinuli klinické príznaky AIDS.

Počet ľudí žijúcich s HIV neustále narastá. Vo väčšine z nových prípadov išlo o ľudí, ktorí sa nakazili pri sexuálnom styku. Hlavne u mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, vytvárajú riziko skrytého šírenia infekcie HIV. Liečbu ľudí žijúcich s HIV/AIDS zabezpečujú pracoviská v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Martine a v Košiciach, konštatuje správa.

Ľuďom s HIV/AIDS, u ktorých bolo indikované podávanie antiretrovirotík, je táto liečba dostupná a plne hradená zdravotnými poisťovňami. V roku 2012 bolo liečených antiretrovirotikami 235 infikovaných osôb. Doteraz bolo zaznamenaných 17 pôrodov žien s HIV, prenos HIV z matky na dieťa zatiaľ nebol hlásený.

V rámci prevencie HIV/AIDS úrady regionálneho zdravotníctva vykonali viaceré preventívne aktivity zamerané na rizikové skupiny obyvateľov. Mládež v rámci projektu "Hrou proti AIDS" dostala informácie o spôsobe prenosu a ochrany pred infekciou HIV/AIDS a o možnostiach zodpovedného správania sa v rizikových situáciách. Uskutočnilo sa viac ako 100 vzdelávacích akcií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 3500 žiakov a študentov. Okrem toho sa úrady podieľali na príprave tlačových materiálov využívaných v rámci prevencie HIV. Desaťtisíc letákov putovalo aj do väzníc. Zbor väzenskej a justičnej stráže zabezpečoval pre väzňov aj dostupnosť kondómov v predajniach jednotlivých väzníc. Aktívnym užívateľom drog v rámci programov vymieňali zase injekčné ihly a striekačky.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.