• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.11.2025Meniny má Svätopluk
Bratislava

Turecko s Gréckom vidia príležitosť zjednotiť Cyprus

  • 22:04 18.11.2015
  • BRATISLAVA
Turecko s Gréckom vidia príležitosť zjednotiť Cyprus

Vzťahy oboch krajín sa v minulosti vyhrotili najmä pre spory ohľadne hraníc v Egejskom mori a tiež pre rozdelenie cyperského ostrova.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu a grécky premiér Alexis Tsipras dnes spoločne vyhlásili, že vidia možnosť pohnúť sa vpred v rámci riešenia 40-ročného rozdelenia Cypru. Atény dnes zároveň dali najavo, že by v prípade splnenia určitých podmienok boli schopné poskytnúť Ankare podporu v rámci jej snahy o členstvo v Európskej únii. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vzťahy oboch krajín sa v minulosti vyhrotili najmä pre spory ohľadne hraníc v Egejskom mori a tiež pre rozdelenie cyperského ostrova. Premiéri oboch krajín však spolu nedávno viackrát telefonovali, pričom v týchto rozhovoroch sa zaoberali najmä problémami migrácie, uviedol Reuters.
"Práve teraz je tu určitá možnosť ohľadne riešenia cyperskej otázky. Spolu s Gréckom máme rovnaký postoj, a síce pozitívne prispieť k rokovaniam," uviedol Davutoglu v rámci spoločnej tlačovej konferencie s Tsiprasom, ktorý dnes navštívil Turecko.
Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004. Od tureckej invázie z roku 1974, vyvolanej prevratom zameraným na pričlenenie ostrova ku Grécku, je rozdelený na grécku a tureckú časť. Európska únia pritom považuje za jediného reprezentanta Cypru vládu v Nikózii, zatiaľ čo Turecko ako jediný štát uznáva aj vládu v severnej časti rozdeleného ostrova.
"Budeme pokračovať v našich snahách o povzbudenie oboch (cyperských) komunít, aby dospeli k spravodlivému a životaschopnému riešeniu," povedal Tsipras. Dodal, že nechce byť "príliš optimistický", verí však, že možnosť dosiahnutia spoločného riešenia sa blíži a obe krajiny ju musia podporiť.
Predstaviteľka vlády Severocyperskej tureckej republiky dnes pre agentúru Reuters povedala, že ostrov je momentálne bližšie k zjednoteniu než kedykoľvek predtým a obe jeho časti by sa mohli dohodnúť na znení spoločnej dohody do konca mája budúceho roka.
Tsipras na dnešnej konferencii zároveň vyhlásil, že Grécko vníma turecké snahy o pripojenie k Európskej únii "v pozitívnom svetle", v prípade splnenia stanovených podmienok, ktoré však bližšie nespresnil.
Lídri oboch krajín sa súčasne dohodli na potrebe zintenzívnenia vzájomnej spolupráce v súvislosti s bojom proti pašerákom ľudí, ktorí prepravujú státisíce migrantov do Európy tranzitom cez Turecko a grécke ostrovy.
Približne 650.000 migrantov, ktorí utiekli pred vojnami a chudobou, sa už v tomto roku dostalo do Európskej únie cez Grécko, pričom svoje životy často riskovali plavbami na chatrných a preplnených lodiach. Tisíce ďalších sa pri pokusoch doplaviť sa ku Grécku v tomto roku utopili, doplnil Reuters.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Orbán: Vláda začne v stredu s implementáciou dohôd z Washingtonu

Orbán: Vláda začne v stredu s implementáciou dohôd z Washingtonu

VČERA - 21:58Zahraničné

V stredu zasadne maďarská vláda, aby začala s implementáciou dohôd dosiahnutých minulý týždeň vo Washingtone.

Vojenskí zdravotníci na Ukrajine zápasia s fenoménom známym z 1. svetovej vojny

Vojenskí zdravotníci na Ukrajine zápasia s fenoménom známym z 1. svetovej vojny

VČERA - 21:29Zahraničné

Ukrajinské vojenské zdravotnícke tímy zaznamenali u zranených vojakov nárast počtu prípadov gangrény spôsobovanej bakteriálnej infekciou, ktorá sa historicky spája najmä so zákopovou vojnou počas prvej svetovej vojny.

Lavrov: Rusko obnoví jadrové skúšky, ak to isté urobí iná veľmoc

Lavrov: Rusko obnoví jadrové skúšky, ak to isté urobí iná veľmoc

VČERA - 16:28Zahraničné

Spojené štáty stále neobjasnili, aké jadrové testy nariadil vykonať americký prezident Donald Trump, povedal v utorok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Proti medveďom budú bojovať dronmi. V zahraničí vymysleli nový postup

Proti medveďom budú bojovať dronmi. V zahraničí vymysleli nový postup

VČERA - 15:27Zahraničné

Krajina reaguje na množiace sa prípady útoku medveďov na ľudí. Do boja proti šelmám zapojili drony.

Pavel: Ak Rusko neprestane narúšať vzdušný priestor NATO, bude treba zostreľovať

Pavel: Ak Rusko neprestane narúšať vzdušný priestor NATO, bude treba zostreľovať

VČERA - 15:25Zahraničné

Opakované narúšanie vzdušného priestoru krajín Severoatlantickej aliancie zo strany Ruska by sa nemalo podľa českého prezidenta Petra Pavla tolerovať donekonečna.