• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Most-Híd preferuje vo voľbách koalície Ľudovej platformy

  • 16:03 16.02.2013
Most-Híd preferuje vo voľbách koalície Ľudovej platformy

Podľa Bugára treba urýchliť rokovania o spoločnom kandidátovi na prezidenta

Most-Híd chce spoločného prezidentského kandidáta Ľudovej platformy a prípadne aj celej opozície, ale rokovania o tom podľa Bélu Bugára treba urýchliť.

Podľa predstavy šéfa strany Bélu Bugára by bolo bývalo dobré, ak by sa na jeho mene dohodli už pred záverom januára. „Nestalo sa to a nie z našej viny. A tie rokovania sú na môj vkus trošku pomalé,“ povedal Bugár.

Rozumie tomu, že niektoré strany ešte potrebujú urobiť svoje vnútorné rozhodnutia. „Ale ak ten náš prezidentský kandidát nebude dostatočne známy, tak nemáme veľa času,“ dodal s tým, že treba robiť aj kampaň a hľadať osobnosti, ktoré by ho podporovali.

Bugár dnes svojich spolustraníkov z Republikovej rady informoval, že sa zatiaľ neblížia k tomu, aby mohol povedať, kto bude spoločným kandidátom. „Dokonca sa zas objavujú nové a nové mená. Ja si nemyslím, že takýmto spôsobom má pokračovať Ľudová platforma,“ povedal.

Ďalšie stretnutie o tejto téme budú mať na budúci týždeň. Pripustil, že môžu aj taktizovať a nemusia napokon hneď oznámiť, že sa dohodli. „Aj zo strany Smeru je tu určitá taktika, ale minimálne by sme mali vedieť, že sa blížime k tej dohode,“ dodal. BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Opozičná strana Most-Híd bude vzhľadom na roztrieštenosť politickej scény uprednostňovať v regionálnych voľbách do VÚC koalície.

Takéto uznesenie prijali na sobotňajšom rokovaní republikovej rady v Bratislave. „Takým prirodzeným partnerom samozrejme pre tieto koalície sú strany Ľudovej platformy, to znamená KDH a SDKÚ-DS,“ povedal na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár.

Republiková rada vyzvala krajské organizácie, aby sa snažili uzavrieť takéto koalície do 1. apríla a informovať o stave rokovaní vedenie.

Podľa Bugára je to dôležité, lebo napríklad na južnom Slovensku akoby bola ochota rokovať len na okresnej úrovni, ale koalície musia byť v rámci krajov, nie okresov.

Béla Bugár hovorí o príklade dvoch volebných obvodov (Novozámocký a Štúrovský) , ktoré sú v rámci jedného Novozámockého okresu. Tam sú momentálne dve predstavy, súvisiace s možnou spoluprácou s SMK. V jednom by chceli ísť ľudia z SMK do volieb samostatne, v druhom s Most-Híd. „V Štúrovskom proti nám chcú ísť a v Novozámockom s nami – to sa nedá,“ vysvetlil Bugár. Republiková rada dnes odsúhlasila aj harmonogram prác, ako aj to, že strana bude tento rok hospodáriť so sumou asi 500-tisíc eur.

Bugár zatiaľ nepovažuje za aktuálne hovoriť o tom, koľko kandidátov by chcela celkovo postaviť jeho strana v rámci prípadných koalícii Ľudovej platformy.

Odporúčame:

Lipšicova NOVA vylúčila spoluprácu so stranou Smer-SD

Vláda ohrozuje Slovensko, situácia je podľa SDKÚ-DS vážna

Za pozitívny príklad považuje Košický kraj, kde predsedovia krajských organizácií Ľudovej platformy predrokovali spoločný postup a sú dohodnutí. „Dohodli sa traja, že postavia kandidátku, nechali tam samozrejme voľné miesta a spoločne budú rokovať s ďalšími politickými stranami,“ povedal Bugár.

Vedia však, že asi najproblematickejší bude Nitriansky kraj, kde v minulosti zvykli vznikať široké slovenské koalície proti strane, ktorá mala najmä voličov maďarskej národnosti. „Tam rokujeme aj s KDH aj s SDKÚ,“ dodal Bugár s tým, že v prípade SDKÚ čakajú, ako sa vyvinie situácia, keďže tamojšiu organizáciu SDKÚ strana rozpustila a vznikne nová. „SDKÚ tam musí urobiť isté rokovania, aby sme vedeli, s kým máme rokovať,“ povedal Bugár.

Bugár na margo otázky, či by v niektorom kraji mohli ísť do koalície s vládnym Smerom odpovedal všeobecne, že tam, kde koalícia Ľudovej platformy nevznikne, budú rokovať aj s inými. „Nič nevylučujeme, ale naše priority sú jednoznačné,“ povedal.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.