Štúdia naznačuje, že život na Zemi jestvoval o 300 miliónov
- 10:01 25.10.2015
- BRATISLAVA

Americkí vedci objavili v horninách v Západnej Austrálii skameneliny mikroorganizmov, ktorých vek stanovili na 4,1 miliardy rokov. Znamená to, že život na Zemi možno jestvuje o 300 miliónov rokov dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Vyplýva to z dnes zverejnenej vedeckej štúdie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.
Tím vedcov vedených Markom Harrisonom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) uviedol, že ku kontaminácii grafitu nedošlo ani po niekoľkých miliardách rokov vďaka tomu, že sa nachádzal v zirkónovom puzdre. Podľa Harrisona "môže byť prítomnosť izotopu uhlíka v hornine dôkazom, že život na Zemi vznikol pred 4,1 miliardami rokov".
"Z našej štúdie vyplýva, že izotop uhlíka sa na zemskom povrchu nachádza zhruba o 300 miliónov rokov dlhšie, ako dokazovali doposiaľ najstaršie vzorky nájdené na juhozápade Grónska," uvádza sa v štúdii amerických vedcov, ktorá bola dnes publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Macron: Nové sankcie proti Rusku by mohli cieliť na finančné služby, ropu a plyn
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril podporu uvaleniu nových sankcií na Rusko v najbližších dňoch v prípade, že nezačne uplatňovať prímerie, ktoré navrhla Ukrajina spolu so svojimi spojencami.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.