• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 28.6.2022Meniny má Beáta
26°Bratislava

Čierne bodky na tvári – zbavte sa ich správnym čistením a účinnými surovinami

 • 18:39 22.10.2015
 • Bratislava
Čierne bodky na tvári – zbavte sa ich správnym čistením a účinnými surovinami

Častejšie než s akné bojujeme s nepeknými čiernymi bodkami na nose, brade alebo čele. Prezradíme vám, prečo sa tvoria a ako sa ich účinne zbavíte. Prinášame tiež recept na domáci peeling a tonikum.

Komedony alebo ľudovo „čierne bodky“ vznikajú v dôsledku upchatia pórov rôznymi nečistotami, odumretou pokožkou, baktériami a predovšetkým mazom. Prvé problémy začínajú v puberte, kedy sa hormonálne zmeny podpisujú pod nadmernú produkciu podkožného mazu.

Čítajte: Prekvapivé dôvody, prečo ešte stále bojujete s akné

Keď tieto nečistoty zablokujú pór, maz zoxiduje a jeho farba sa zmení na čiernu. Tak získavajú komedony svoju farbu. Z čiernej bodky sa môže ľahko stať vyrážka – stačí, aby na pokožke vznikol zápal.

Správny výber kozmetiky a postup čistenia

Na čistenie pleti si zaobstarajte kozmetiku na báze vody, nie oleja. Pred čistením je vhodné póry roztiahnuť – naparte sa nad horúcou vodou alebo si na tvár priložte teplý mokrý uterák.

Potom začnite s čistením, použite peeling alebo špeciálnu kefku na tvár, aby ste sa dostali hlbšie do pokožky. Opláchnite tvár a póry uzavrite použitím micelárnej vody alebo adstringentné čistiace tonikum.

Niektorým ľuďom sa dobre osvedčili aj nalepovacie pásiky, ktoré sa dajú zohňať v drogérii alebo v lekárni. Iní zase nedajú dopustiť na domáce recepty.

Najúčinnejšie domáce recepty na komedony

Pred aplikovaním týchto surovín si vyčistite tvár a odstráňte make-up.

 • Maska z bielok

Oddeľte žĺtok od bielka z jedného vajca a aplikujte bielok na problémové zóny. Nechajte pôsobiť aspoň štvrť hodiny a následne zmyte.

 • Sóda

Zmiešajte jedlú sódu s vodou a aplikujte zmes na tvár. Jemnými krúživými pohybmi prechádzajte po problémových miestach. Napokon sódu zmyte. Túto zmes ale neodporúčame ľuďom s citlivou alebo veľmi suchou pokožkou.

 • Mlieko a med

Zmiešajte lyžičku medu s lyžicou mlieka a následne vlejte na vatový tampón. Ten priložte na komedony. Pred aplikáciou je vhodné dať zmes v šálke zohriať do mikrovlnnej rúry.

 • Citrón

Odporúčame ho používať až po čistení pleti, konkrétne na uzatvorenie čistých pórov. Ak máte jemnú pokožku, vyskúšajte citrónovú šťavu zriediť vo vode. Šťavu aplikujte na póry pomocou vatového tampónu.

 • Pot

Niekedy je najlepší a najlacnejší spôsob, ako sa zbaviť upchatých pórov, náš vlastný pot. Takže smelo do sauny alebo na cvičenie. Pot póry prirodzene rozšíri a a súčasne z nich nečistoty doslova vyplaví. Nezabudnite si ho ale zmyť skôr, než na pleti zaschne. Takto by ste si spravili medvediu službu – zaschnutý pot totiž k upchatiu pórov prispieva.

 • Domáci peeling

Zmiešajte obyčajný cukor (4 lyžice) s jojobovým alebo kokosovým olejom (pol šálky). Naneste na tvár a krúživými pohybmi si prečistite póry. Zmes zmyte a následne póry uzavrite kyselinou citrónovou alebo micelárnou vodou.

 • Domáce tonikum

Zmiešajte 3 lyžice jablčného octu s 3 lyžicami čerstvej nasekanej mäty. Pridajte 30 ml vody a nechajte zmes odstáť jeden týždeň. Potom si tonikum aplikujte na tvár vatovými tampónmi, najlepšie večer, aby ste zmes mohli nechať pôsobiť počas noci. Ráno si ju ale zmyte.

Čítajte: Ako bojovať proti akné: 3 jednoduché spôsoby

Mýty o čiernych bodkách

 • Spôsobuje ich nečistota

Áno, nečistota sa na ich tvorbe podieľa, ale minimálne. Najväčší podiel má nadmerná tvorba mazu a odumreté časti pokožky.

 • Póry si môžete zmenšiť

To sa, žiaľ, nedá. Póry sa môžu maximálne roztiahnuť teplom a zase stiahnuť chladom alebo kyselinou citrónovou (stiahnuté sa zdajú menšie). Na ich veľkosť vplýva genetika, vek a vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. Žiadna zázračná metóda na ich zmenšenie ale neexistuje.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, everydayroots.com, cosmopolitan.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.

Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

20:51 24.06.2022Zdravie

Tichý režim slúži na stlmenie upozornení a prichádzajúcich správ či hovorov v situáciách, keď sa nemôžeme venovať obsluhe mobilu. U niektorých však vedie k opačným výsledkom.

​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

19:21 23.06.2022Zdravie

Niektoré rizikové faktory rakoviny nedokážeme ovplyvniť. Strava je však jedným z tých, ktoré vo veľkej miere rozhodujú o zdraví, a zároveň sa dajú modifikovať.