OSN: Ženy žijú dlhšie, sú vzdelanejšie, ale zarábajú menej než muži
- 10:38 24.10.2015
- New York

Podľa správy OSN sa v súčasnosti ženy v celosvetovom meradle dožívajú 72 rokov.
Ženy na celom svete žijú dlhšie, sú nezávislejšie a využívajú viac príležitostí na dosiahnutie vzdelania než pred 20 rokmi. Na druhej strane, v porovnaní s mužmi bývajú častejšie obeťami násilia a sú znevýhodňované pri výkone povolania. Vyplýva to zo správy, ktorú v noci nadnes zverejnila Organizácia Spojených národov.
Vo Výročnej správe OSN o postavení žien v spoločnosti na rok 2015 sa uvádza, že v súčasnosti sa ženy v celosvetovom meradle dožívajú 72 rokov, čo je o štyri roky viac než muži. V roku 1995 sa obe pohlavia dožívali v priemere o osem rokov menej.
Medzi rokmi 1990 a 2013 klesla úmrtnosť žien pri pôrode o 45 percent, čo na 100.000 pôrodov predstavuje pokles z 380 úmrtí na 215. Zo zistení uvedených v správe tiež vyplýva, že ženy vstupujú do manželstva neskôr, čo potvrdzuje výsledky odrážajúce skutočnosť, že dosahujú vyššie vzdelanie a majú vyšší podiel na pracovnej sile.
Zo správy OSN však vyplýva aj to, že problémom i naďalej zostávajú detské sobáše, do ktorých vstupuje celosvetovo 26 percent osôb ženského pohlavia mladších ako 18 rokov. V roku 1995 to bolo 31 percent.
Naďalej veľkým zostáva rozdiel v pracovných príležitostiach medzi mužmi a ženami. Jeho odstránenie do roku 2030 je jedným z cieľov OSN. V správe sa uvádza, že celosvetovo je zamestnaných alebo pracuje 77 percent mužskej populácie, pričom u žien je to len 50 percent. Okrem toho je u žien pravdepodobnejšie, že si nájdu horšie platené miesta, a v priemere zarábajú o 10-30 percent menej než muži.
Napriek tomu, že vzdelanosť je celosvetovo na vzostupe, dve tretiny negramotných tvoria ženy, čo je pomer, ktorý sa v priebehu ostatných 20 rokov nezmenil.
Závažným problémom zostáva aj násilie páchané na ženách. Niekedy počas života sa s ním stretne až tretina celosvetovej ženskej populácie. Len 60 percent obetí násilia o tom informuje príslušné úrady.
Správa OSN je šiestou svojho druhu od roku 1995 a vyšla po prijatí Cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030.

Macron: Nové sankcie proti Rusku by mohli cieliť na finančné služby, ropu a plyn
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril podporu uvaleniu nových sankcií na Rusko v najbližších dňoch v prípade, že nezačne uplatňovať prímerie, ktoré navrhla Ukrajina spolu so svojimi spojencami.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.