• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
12°Bratislava

Slovensko patrí k špičke, v rebríčku korupcie sme tretí

  • 15:18 08.05.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko patrí k špičke, v rebríčku korupcie sme tretí

Jedným z najskorumpovanejších štátov v Európe je budúci člen Európskej únie Chorvátsko, situácia v susednom Slovinsku, ktoré už patrí do EÚ aj eurozóny, je však ešte horšia.

Informuje o tom v stredu portál Euobserver. com, pričom sa odvoláva na výsledky štúdie konzultačnej spoločnosti Ernst & Young.

S názorom, že "uplácanie a korupčné praktiky sú v krajine bežnou súčasťou podnikania", sa v Chorvátsku stotožnilo 90 % respondentov. V Slovinsku tento postoj vyjadrilo 96 % účastníkov prieskumu, čo bolo viac ako 94 % v africkej Keni.

V rámci EÚ sa o tretie miesto v rebríčku vnímania korupcie podľa Ernst & Young delí Slovenská republika s Gréckom (zhodne 84 %). Nasledujú Česká republika (73 %), Portugalsko (72 %), Maďarsko (70 %), Španielsko (65 %), Rumunsko (61 %) a Taliansko (60 %).

Tri najväčšie európske ekonomiky zaznamenali oveľa priaznivejšie výsledky, keď korupčné praktiky v podnikaní označilo za bežné 27 % respondentov vo Francúzsku, 30 % v Nemecku a 37 % vo Veľkej Británii.

Najmenej korupčné podnikateľské prostredie majú podľa prieskumu škandinávske krajiny Fínsko a Švédsko (zhodne 12 %). Zdá sa, že v prostredí finančnej krízy sa alarmujúco veľký počet firiem uchyľuje k neetickému správaniu s cieľom dosiahnuť rast a zlepšiť výsledky, uviedol David L. Stulb z Ernst &Young.

Konzultačná spoločnosť v rámci prieskumu oslovila takmer 3 500 predstaviteľov firiem v 36 krajinách sveta, vrátane dvadsiatich členských štátov EÚ. Respondenti odpovedali na otázku, či spoločnosti v snahe o získanie a udržanie kontraktov ponúkajú úplatky, alebo či úmyselne zavádzajú o svojich finančných výsledkoch.

Európska únia sa rozšíri o Chorvátsko k 1. júlu 2013. Slovinsko vstúpilo do EÚ v roku 2004 a spoločnú menu používa od roku 2007. Pred očakávaným vstupom Chorvátska do EÚ rastú obavy, že krajina po zavŕšení integračného procesu poľaví v reformnom úsilí. Európska komisia v marci vyzvala tamojšiu vládu, aby zakročila proti organizovanému zločinu a zlepšila pravidlá verejného obstarávania. Záhreb má tiež zastaviť nelegálne praktiky v štátnych firmách a zabezpečiť ochranu osôb, ktoré o nich informujú, uzatvára Euobserver.com.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

VČERA - 20:15Ekonomické

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

VČERA - 16:41Ekonomické

Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

VČERA - 15:54Ekonomické

Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

VČERA - 13:28Ekonomické

Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

VČERA - 12:26Ekonomické

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.