• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 10.12.2019Meniny má Radúz
Bratislava

Ako prospieva čierna rasca nášmu zdraviu?

 • 12:29 17.09.2015
 • Bratislava
Ako prospieva čierna rasca nášmu zdraviu?

Semená čiernej rasce patria medzi jedny z najviac cenených liečivých rastlín v histórii. Poďme sa pozrieť na osem zdravotných benefitov, ktoré z nich môžeme ťažiť.

Semená z čiernej rasce a najmä olej, ktorý sa z nich vyrába, má históriu dlhú minimálne 3 300 rokov. Prvýkrát sa objavil v hrobke faraóna Tutanchamona. V minulosti sa používal na prevenciu a liečenie širokého spektra ochorení a novodobé výskumy jeho liečivé účinky potvrdzujú.

Zloženie

Medzi účinné látky, ktoré sa v čiernej rasci nachádzajú patrí vitamín B, beta sisterol, vápnik, meď, železo, zinok, fosfor, niekoľko kyselín (napríklad linolová, myristová, listová, arachidonová) a jedinečná látka thymoquinone.

Olej z čiernej rasce

protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky. Pôsobí tiež ako analgetikum na zmiernenie bolesti. Odporúča sa konzumovať jednu až dve lyžičky denne. Ráno ešte pred jedlom a večer pred spaním.

Čítajte: Kadidlový olej: prírodný liek už od biblických čias

Skutočne kvalitný olej by mal byť lisovaný za studena, bez prísad a uskladnený v nádobke, ktorá ho bude chrániť pred svetlom.

Takto pomôže nášmu zdraviu

Môžete konzumovať semená po lyžičkách alebo používať olej:

 • Zníži vysoký krvný tlak

Podľa pozorovaní na ľuďoch, ktoré boli uskutočnené v roku 2008, stačia dva mesiace pravidelného užívania extraktu z čiernej rasce na to, aby boli viditeľné pozitívne výsledky u pacientov s vyšším krvným tlakom. Ďalším plusom pre zdravé srdce je aj fakt, že olej z Nigella sativa má schopnosť znížiť hladinu LDL cholesterolu.

 • Pomôže s cukrovkou 2. typu

Podľa výskumov z roku 2010 vám dva gramy semiačok denne značne pomôžu s redukciou hladiny cukru v krvi.

 • Pre zdravú pečeň

Ak máte problémy s pečeňou, olej z čiernej rasce vám pomôže pri ich liečbe a súčasne bude stimulovať jej prirodzený ochranný mechanizmus.

 • Podporí pamäť

Podľa výskumu z roku 2013 v Journal of Ethnopharmacology ľudia, ktorí pravidelne užívali výťažok z čiernej rasce, vykazovali výrazné zlepšenie pamäte a schopnosti koncentrácie. Výsledky vychádzali z porovnávania dvoch skupín, pri ktorom druhá skupina užívala placebo.

 • Pomoc pre astmatikov

Ak máte silnú astmu, látka thymoquinone vám pomôže zmierniť jej príznaky. Môžete si niekoľko kvapiek oleja pridať do vody a napariť sa.

Čítajte: Emu olej: Tajomstvo krásnej pokožky a vlasov

 • Výborný prostriedok na kožné problémy

Či už vás trápia ekzémy, psoriáza, zapálené vyrážky alebo chcete urýchliť zacelenie drobných rán, vyskúšajte si postihnuté miesto na pokožke potierať týmto olejom. Jeho antibakteriálne a protizápalové účinky budú pôsobiť blahodárne. Môžete ho tiež pridávať do domácich peelingov alebo masiek. Uplatnenie ale nájde aj ako vonkajšie analgetikum, napríklad jeho vmasírovanie do kĺbov a svalov môže pomôcť uvoľniť bolesť.

 • Zastaví vypadávanie vlasov

Pravidelným vmasírovaním oleja do pokožky hlavy posilníte vlasové folikuly (cibuľky).Súčasne ich ochráni pred vznikom zápalu alebo infekcie, ktoré by mohli narušiť rast vlasov. Celkovo ho môžete používať ako olej na vlasy. Dodá im lesk, výživu a urýchli ich rast.

 • Prevencia voči rakovinovým ochoreniam

Vďačia za to látke thymoquinone, ktorá stimuluje aktivitu určitej skupiny bielych krviniek v tele. Tie sa potom priamo zameriavajú na potláčanie rastu rakovinových buniek. Celkovo pôsobí čierna rasca ako silný antioxidant, ktorý chráni celé telo pred pôsobením voľných radikálov a stimuluje prirodzenú imunitu organizmu.

Na záver malé upozornenie - pri kúpe oleja si dávajte pozor na jeho pôvod a zloženie. Často sa totiž zamieňa s olejom z čierneho sezamu alebo čierneho osiva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, naturallivingideas.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

VČERA - 19:29Zdravie

Cukrovku je možné liečiť aj bez hladovania.

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

VČERA - 19:25Zdravie

Niektoré doplnky stravy o sebe tvrdia, že vám pomôžu bleskovo schudnúť. Pozrime sa na to, čo si o nich myslí veda.

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

18:21 08.12.2019Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.