• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Podnikateľa Sergeja Salmanova obvinili aj z podvodu

  • 11:48 06.05.2013
  • BRATISLAVA
Podnikateľa Sergeja Salmanova obvinili aj z podvodu

Podnikateľ Sergej Salmanov, ktorý je aj so synom vo väzbe pre podozrenie z podplácania, čelí najnovšie aj obvineniu z podvodu.

"Voči Sergejovi S. bolo vznesené obvinenie za pokus obzvlášť závažného zločinu podvodu, pretože sa pokúsil vylákať od Slovenskej republiky takmer 75,5 milióna eur," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa prokuratúry sa podnikateľ snažil peniaze vylákať pre spoločnosť NASK cez súdnu žalobu proti Slovensku.

Sergejovi S. podľa medializovaných informácií v roku 2004 zhabali alkohol s falošnými kolkami. Keďže fľaše nemohol predávať, bráni sa súdnou cestou.

Škoda 75 miliónov eur mu vraj vznikla, lebo si nemohol plniť povinnosti vyplývajúce zo zmluvy s istou ruskou obchodnou spoločnosťou. Podvod, pre ktorý vzniesli obvinenie, spočíval podľa prokuratúry v tom, že podkladom na vypracovanie znaleckého posudku k údajnému ujdenému zisku firmy boli antidatované zmluvy s ruskou spoločnosťou ako aj ďalšie dokumenty s upravenými dátumami.
Ústavný súd uznal názor Salmanovovcov

V spore, pre ktorý Sergeja S. najnovšie obvinili, zatiaľ žalovanú sumu súdy nepriznali, uvádza špeciálna prokuratúra. Koncom apríla však denník SME informoval, že rodine podnikateľa Sergeja Salmanova sa na Ústavnom súde SR podarilo zvrátiť spor s ministerstvom financií o takmer 30-miliónové odškodné za zhabaný alkohol. Ústavný súd na ich podnet zrušil verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý na základe mimoriadneho dovolania generálnej prokuratúry rozhodol vlani v prospech štátu.

Najvyšší súd podľa ústavného súdu porušil základné právo firmy NASK na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Ústavný súd sa podľa SME priklonil k názoru členov rodiny Salmanovovcov, ktorí za firmou stoja, že generálna prokuratúra nebola oprávnená podávať mimoriadne dovolanie.
Ministerstvo nevyužilo možnosti

Ministerstvo financií, ktoré stojí na druhej strane sporu, predtým v súdnom konaní nevyužilo všetky možnosti. Po prehre na bratislavskom krajskom súde v októbri 2009 mohlo podať ešte dovolanie, ale neurobilo tak. Dnes už dovolanie podať nemôže, lebo mu uplynula lehota. V praxi to môže znamenať, že nárok firmy NASK na odškodnenie sa už nebude dať napadnúť, napísalo SME. Firmu NASK podľa obchodného registra teraz vlastní spoločnosť SGS Capital z Britských panenských ostrovov. Konateľkou je manželka Sergeja Salmanova Nina.

Sergeja Salmanova so synom Alexandrom vzal 23. apríla najvyšší súd do vyšetrovacej väzby pre obvinenie z podplácania. Médiá zverejnili v polovici apríla videozáznam, na ktorom dvojica mužov dohadovala úplatok 290-tisíc eur pre štátnu úradníčku. Záznam je údajne z kancelárie podnikateľa Sergeja Salmanova z roku 2010.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.