• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Na kultúrnej pamiatke roka 2012 otvorili letnú sezónu

  • 16:05 05.05.2013
  • STARÁ ĽUBOVŇA
Na kultúrnej pamiatke roka 2012 otvorili letnú sezónu

Ľubovnianske múzeum dnes slávnostne otvorilo letnú turistickú sezónu na hrade Ľubovňa a v skanzene pod hradom.

„Pre našich návštevníkov sme si pripravili množstvo atrakcií. Dnes je to slávnostné požehnávanie zreštaurovaného bočného oltára Panny Márie v hradnej kaplnke. Celú letnú sezónu budeme vystavovať asi najvýznamnejšiu hnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku z okresu Stará Ľubovňa, a to monštranciu z kostola v Starej Ľubovni zo 16. storočia,“ priblížil tohtoročné novinky na hrade riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Posledných päť dní zaznamenali na hrade zvýšenú návštevnosť turistov z Poľska. Podľa riaditeľa múzea to súvisí so sviatkami v Poľsku a predĺženým víkendom. „Cítim sa ako v roku 2008, keď návštevnosť poľských návštevníkov na Ľubovnianskom hrade bola najvyššia. Verím, že to tak ostane aj ďalej,“ uviedol Mikulík.

Obrazom: Otvorenie letnej sezóny na hrade Ľubovňa


Počas celej letnej sezóny sa budú na hrade hlavne počas víkendov konať kultúrne podujatia.

Hneď prvým bude Deň múzeí a galérií. „16. mája konečne sprístupnime hrad nevidiacim, 17. mája otvoríme výstavu Tesársky um a symbol, o deň neskôr bude Noc múzeí,“ uviedol Mikulík.

Počas leta sa uskutočnia tradičné Hradné dni, Hubertovské slávnosti, múzeum pripravuje pre návštevníkov hradné muzikály. Oslavy výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie sa uskutočnia aj na hrade Ľubovňa.

Vlani múzeum po prvýkrát sprístupnilo pre verejnosť zreštaurovaný renesančný palác, kde vznikli nové výstavné priestory. Tohto roku sa pozornosť pracovníkov múzea sústredila na podhradie. „Podarilo sa nám zrekonštruovať obidve pivnice pod hradom a v jednej z nich pripravujeme úplne novú expozíciu,“ dodal Mikulík. Na hrade by chceli začať so záchranou a opravou južnej steny ruiny gotického paláca.

Rok 2012 bol podľa Mikulíka pre Ľubovnianske múzeum a hrad Ľubovňa výnimočný. „Sprístupnili sme renesančný palác, získali sme ocenenie Kultúrna pamiatka roka, pod hradom vystúpil Európsky džezový orchester, Slovenská pošta vydala známku s hradom Ľubovňa, čo sa odrazilo na návštevnosti,“ uviedol. Vlani navštívilo expozície Ľubovnianskeho hradu okolo 120 000 platiacich návštevníkov, čo bolo o 13 % viac ako rok predtým. Doterajšie maximum z roku 2008 predstavuje 142 000 platiacich návštevníkov. „Pomaly sa k nemu približujeme, keďže v roku 2009 prišiel veľký prepad asi pre všetkých, ktorí pôsobíme v cestovnom ruchu,“ dodal Mikulík.

Hrad Ľubovňa vystaval koncom 13. storočia uhorský kráľ Ondrej III. Počas svojej existencie prešiel hrad niekoľkými prestavbami a rozšíreniami. V rokoch 1412 až 1772 bol v zálohu poľských kráľov. V tomto období spravovali hrad poľskí starostovia. Poslednými vlastníkmi hradu až do roku 1945 bol rod Zamoyských.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.