Mochovce sú pre Fica prioritou, čo chcú Taliani ho nezaujíma
- 20:38 26.08.2015
- BRATISLAVA

Štát zrejme nateraz nevstúpi do boja o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární (SE) a nechá rokovať taliansky Enel s potenciálnymi záujemcami. Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico, prvoradou prioritou štátu v tejto fáze predaja elektrární totiž naďalej zostáva garantovanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
Odporúčame:
Enel rozhodol, komu predá podiel v Slovenských elektrárňach
Pri predaji Slovenských elektrární nemá štátu kto radiť
Dvojfázový predaj
Predseda vlády potvrdil informácie, že v súčasnosti Enel rokuje len o odpredaji polovičného balíka akcií z predávaného podielu. "Taliani vybrali ako preferovaného partnera EPH. Hovorí sa o dvojfázovosti predaja, že najskôr by išlo 33 % a potom by išiel po dostavbe Mochoviec druhý 33-percentný balík," povedal Fico. Podľa neho nič to nemení na situácii, že štát sa bude snažiť posilniť svoje postavenie v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. "Urobíme všetko preto, aby aj teraz, keď sa Taliani rozhodli predať svoj podiel v elektrárňach niekomu inému, aby sme posilnili postavenie štátu v Slovenských elektrárňach. Stále nevylučujem záujem vlády získať 17 % z predávaných akcií v budúcnosti. Ak sa ukáže, že to bude výhodné pre štát, tak to urobíme. Táto možnosť zostáva otvorená," konštatoval Fico.
Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák je taktiež za posilňovanie pozície štátu v elektrárňach. Vidí však aj iné možnosti, ako len odkúpenie. "Budeme zvažovať rôzne alternatívy a posilnenie štátu nemusí byť len cez navýšenie množstva akcií v rukách štátu. Dá sa to robiť aj inou cestou. Máme nejaké akcionárske zmluvy, máme nejaké rozdelenie právomocí v rámci rôznych orgánov, ktoré pôsobia v spoločnosti, takže tých ciest je viacero," povedal v pondelok Hudák, s tým, že aj podľa neho je v súčasnosti jasnou prioritou dostavba Mochoviec.
Exkluzivita je časovo obmedzená
Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj podiel Slovenských elektrární, v pondelok oznámila, že začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). V najbližších týždňoch by podľa Enelu mohla skupina v závislosti od výsledku rokovaní podpísať dohodu o predaji podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny s EPH. Spoločnosť EPH tieto informácie následne potvrdila. "Táto exkluzivita je časovo obmedzená, a pokiaľ sa dohodneme, tak podpíšeme dohodu v nasledujúcich týždňoch," povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca EPH Daniel Častvaj.
Český holding vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Záujem o odkúpenie podielu prejavila aj rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorilo sa aj o Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC), či fínskej firme Fortum.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur
Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál
Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená
Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.