• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

  • 19:08 10.08.2015
  • Bratislava
Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na rôzne ťažkosti. Čítajte ďalej a dozviete sa o všetkých zdravotných výhodách, ktoré vám môže ponúknuť.

V dávnych dobách bol tymián používaný ako vonná bylina. Často bol zmiešaný s rovným dielom levandule a sypal sa na podlahy kostolov v stredoveku, aby odstránil všetky nežiaduce pachy. V starovekom Egypte bol tymián jednou z prísad používaných v procese mumifikácie. Medzi niektorými starými kultúrami bol tiež používaný ako parfum.

Jeho antiseptické vlastnosti sú navyše užitočné v prípade anémie, bronchiálnych ochorení, črevných porúch, respiračných ochorení, rovnako ako prostriedok na čistenie kože. Má anti-hubové vlastnosti, ktoré môžu byť použité na liečbu plesní na nohách a zároveň má anti-parazitné vlastnosti. Je užitočný pri kolike, plynatosti, bolesti v krku a funguje tiež na “opicu”. Je to účinný expektorans, čiže uvoľňuje hlieny.

Tymian zabíja baktérie a infekcie

Tymianový olej má silné antibakteriálne vlastnosti. Štúdia predstavená na jarnej konferencii Society for General Microbiology v Edinburghu poukázala na to, že esenciálne oleje môžu byť efektívne a cenovo dostupné alternatívy k antibiotikám v boji proti rezistentným baktériám.

Vďaka komponentom, ako je karyofylen a kamfén, je tymiánový olej antiseptický a zabíja infekcie na koži a v tele. Je tiež antibakteriálny a inhibuje rast baktérií. To znamená, že tymianová silica je schopná liečiť črevné infekcie, bakteriálne infekcie pohlavných orgánov a močovej trubice, zabíja baktérie, ktoré sa hromadia v dýchacích cestách a hojí rezy alebo rany, ktoré sú vystavené škodlivým baktériám.

Testovanie citlivosti na antibiotiká a chemoterapeutiká bolo vykonané za použitia diskovej difúznej metódy. Bolo skúmaných 120 kmeňov baktérií izolovaných od pacientov s infekciou ústnej dutiny, respiračnými infekciami, infekciami urogenitálneho traktu a infekciami z nemocničného prostredia.

Liečba porúch dýchania

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na ťažkosti dýchacích ciest, ako sú kašeľ a zápal priedušiek, a tiež prechladnutie a bolesť v krku. Môžete si pripraviť vlastný tymianový čaj tým, že budete lúhovať pár listov v teplej vode. Pravidelné pitie tohto čaju pomôže liečiť respiračné ochorenia a nachladnutie. V prípade bolesti v krku môžete uvariť vodu s tymianom a po vychladnutí ju kloktať. Tymian je osvedčený prírodný liek na zápal priedušiek.

COX-2 inhibítor

Štúdia z Nara Women’s University v Japonsku zistila, že jedna zo zložiek tymianového oleja, karvakrol, inhibuje cyklooxygenázu-2 (COX-2), enzým, ktorý je súčasťou zápalového procesu tela, ktorý produkuje bolesť.

Inhibícia COX-2 sa používa u farmaceutických liekov, vrátane nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén. No tieto lieky prichádzajú s rôznymi vedľajšími účinkami, ako sú kardiovaskulárne a zažívacie problémy, zatiaľ čo bylinky ako tymián ich nemajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, healthbeckon.com, Foto: pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

​Je „dobrý“ cholesterol naozaj dobrý? Štúdia sa bližšie pozrela na jeho vplyv na srdce

VČERA - 22:19Zdravie

HDL, čiže lipoproteín s vysokou hustotou, sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. Čo však v skutočnosti táto látka znamená pre zdravie srdca?

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

​Chronická bolesť a strava: Tejto zložke sa treba čo najviac vyhýbať, ukazujú výskumy

VČERA - 8:54Zdravie

Zápalové procesy v tele vznikajú ako odpoveď na určitý typ stravy. Akej zložke sa treba vyhnúť, ak vás trápi chronická bolesť?

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

Budí vás v noci časté močenie? Tieto malé zmeny vám môžu pomôcť

19:37 27.11.2022Zdravie

Poznáte to, konečne zaspávate, no musíte vstať a ísť na toaletu. No a potom ešte niekoľkokrát počas noci. Ak vás trápi časté nočné močenie, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina úst: 9 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

6:43 27.11.2022Zdravie

Tu je niekoľko symptómov rakoviny ústnej dutiny, ktoré môžete pozorovať aj sami bez vyšetrenia u lekára.

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

Vedci vyvracajú mýty o spaní v podprsenke. Takto je to v skutočnosti

20:42 26.11.2022Zdravie

​Určite ste počuli, že spánok v podprsenke môže brzdiť rast pŕs, spôsobiť rakovinu či brániť ochabnutiu pŕs.