• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.2.2019Meniny má Miloslava
11°Bratislava

Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

  • 19:08 10.08.2015
  • Bratislava
Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na rôzne ťažkosti. Čítajte ďalej a dozviete sa o všetkých zdravotných výhodách, ktoré vám môže ponúknuť.

V dávnych dobách bol tymián používaný ako vonná bylina. Často bol zmiešaný s rovným dielom levandule a sypal sa na podlahy kostolov v stredoveku, aby odstránil všetky nežiaduce pachy. V starovekom Egypte bol tymián jednou z prísad používaných v procese mumifikácie. Medzi niektorými starými kultúrami bol tiež používaný ako parfum.

Jeho antiseptické vlastnosti sú navyše užitočné v prípade anémie, bronchiálnych ochorení, črevných porúch, respiračných ochorení, rovnako ako prostriedok na čistenie kože. Má anti-hubové vlastnosti, ktoré môžu byť použité na liečbu plesní na nohách a zároveň má anti-parazitné vlastnosti. Je užitočný pri kolike, plynatosti, bolesti v krku a funguje tiež na “opicu”. Je to účinný expektorans, čiže uvoľňuje hlieny.

Tymian zabíja baktérie a infekcie

Tymianový olej má silné antibakteriálne vlastnosti. Štúdia predstavená na jarnej konferencii Society for General Microbiology v Edinburghu poukázala na to, že esenciálne oleje môžu byť efektívne a cenovo dostupné alternatívy k antibiotikám v boji proti rezistentným baktériám.

Vďaka komponentom, ako je karyofylen a kamfén, je tymiánový olej antiseptický a zabíja infekcie na koži a v tele. Je tiež antibakteriálny a inhibuje rast baktérií. To znamená, že tymianová silica je schopná liečiť črevné infekcie, bakteriálne infekcie pohlavných orgánov a močovej trubice, zabíja baktérie, ktoré sa hromadia v dýchacích cestách a hojí rezy alebo rany, ktoré sú vystavené škodlivým baktériám.

Testovanie citlivosti na antibiotiká a chemoterapeutiká bolo vykonané za použitia diskovej difúznej metódy. Bolo skúmaných 120 kmeňov baktérií izolovaných od pacientov s infekciou ústnej dutiny, respiračnými infekciami, infekciami urogenitálneho traktu a infekciami z nemocničného prostredia.

Liečba porúch dýchania

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na ťažkosti dýchacích ciest, ako sú kašeľ a zápal priedušiek, a tiež prechladnutie a bolesť v krku. Môžete si pripraviť vlastný tymianový čaj tým, že budete lúhovať pár listov v teplej vode. Pravidelné pitie tohto čaju pomôže liečiť respiračné ochorenia a nachladnutie. V prípade bolesti v krku môžete uvariť vodu s tymianom a po vychladnutí ju kloktať. Tymian je osvedčený prírodný liek na zápal priedušiek.

COX-2 inhibítor

Štúdia z Nara Women’s University v Japonsku zistila, že jedna zo zložiek tymianového oleja, karvakrol, inhibuje cyklooxygenázu-2 (COX-2), enzým, ktorý je súčasťou zápalového procesu tela, ktorý produkuje bolesť.

Inhibícia COX-2 sa používa u farmaceutických liekov, vrátane nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén. No tieto lieky prichádzajú s rôznymi vedľajšími účinkami, ako sú kardiovaskulárne a zažívacie problémy, zatiaľ čo bylinky ako tymián ich nemajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, healthbeckon.com, Foto: wikimedia.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

21:05 15.02.2019Zdravie

Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré uľavia vašim suchým očiam aj bez použitia kvapiek.

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

9:25 15.02.2019Zdravie

Predtým, ako podstúpite odstránenie hemoroidov, by ste mali vedieť všetky potrebné informácie o jednotlivých zákrokoch.

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

20:28 14.02.2019Zdravie

O ľudskom vedomí sme sa toho za posledné roky mnoho naučili, no neuveriteľné prípady zotavenia niektorých pacientov lekárom aj verejnosti dodnes otvárajú oči.

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

19:11 14.02.2019Zdravie

Marihuana dokáže na krátky čas pomôcť pri liečbe závažných zdravotných ťažkostí. Jej rekreačné užívanie však v spoločnosti vytvára rôzne otázky. Dokáže mať negatívny dopad na zdravie v dospelosti?

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

18:53 13.02.2019Zdravie

Infarkt sa nemusí prejavovať len typickými príznakmi ako je pocit mravčenia a bolesť hrudníka. Týchto 5 žien si prešlo oveľa raritnejším nástupom srdcovej zástavy.