Vojaci v Somálsku sa zrejme pomstili, zabili civilistov
- 17:12 21.07.2015
- MOGADIŠO

Najmenej 12 civilistov zabili v utorok pri dvoch samostatných incidentoch vojaci Africkej únie (AÚ), ktorí sú dislokovaní v Somálsku, aby tamojšej vláde pomáhali v boji proti islamistom z extrémistickej skupiny aš-Šabáb. Informovala o tom agentúra DPA.
Medzičasom v metropole Mogadišo vojaci AÚ, ktorí so svojím vozidlom uviazli v dopravnej zápche, niekoľkokrát vystrelili na mikrobus, kde zahynuli dvaja ľudia a dvaja utrpeli zranenia. Ani v tomto prípade nie sú príčiny incidentu známe.
"Takéto činy sú neprijateľné a obe udalosti začneme okamžite vyšetrovať," uviedlo somálske ministerstvo vnútra. V Somálsku je v súčasnosti dislokovaných viac ako 20 000 príslušníkov vojsk Africkej únie, pričom k usmrteniu civilistov vojakmi došlo už viackrát aj v minulosti, väčšinou pri útokoch militantov z aš-Šabábu.

Putin: Moskva si preštuduje Trumpovu pozvánku do Rady mieru, potom na ňu odpovie
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu uviedol, že Moskva preštuduje pozvánku zo strany šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa do radov jeho tzv. Rady mieru.

Trump oznámil vytvorenie rámca budúcej dohody týkajúcej sa Grónska
Americký prezident na svojej platforme Truth Social oznámil, že na základe stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem vytvorili rámec budúcej dohody týkajúcej sa Grónska a celého arktického regiónu.

Grónsko: Vláda vydala usmernenia v prípade „krízy“ v reakcii na Trumpove výroky
Grónska vláda v stredu predstavila príručku, ktorá ponúka obyvateľom odporúčania v prípade, že na tomto dánskom autonómnom území dôjde ku „kríze“.

Pozvanie do Trumpovej Rady mieru prijala už aj Saudská Arábia či Katar
Saudská Arábia, Egypt, Indonézia, Jordánsko, Katar, Pakistan, Spojené arabské emiráty a Turecko prijali pozvanie do tzv. Rady mieru amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Španielsko si 31. januára uctí pamiatku obetí tragickej zrážky vlakov
Španielsko usporiada celoštátnu spomienku na obete nedeľňajšej zrážky dvoch vysokorýchlostných vlakov, pri ktorej zahynulo najmenej 43 ľudí, uviedol v stredu predstaviteľ regionálnej vlády.
















