• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Za relikviou dona Bosca prišlo okolo stotisíc ľudí

  • 14:39 30.04.2013
  • BRATISLAVA
Za relikviou dona Bosca prišlo okolo stotisíc ľudí

Relikviu talianskeho svätca Jána Bosca, ktorá putovala tri týždne po Slovensku, si prišlo uctiť približne stotisíc ľudí.

Relikvia dona Bosca

Svätého Jána Bosca v podobe voskovej figuríny priviezli na Slovensko z Ukrajiny 11. apríla.

Relikviou je časť pravej ruky (prsty a dlaň) svätca, ktorá je umiestnená v presklenej truhličke. Tá je vložená do hrude sochy, ktorá je kópiou sochy vystavenej v Bazilike Panny Márie Pomocnice kresťanov v Turíne, kde don Bosco počas svojho života pôsobil.

Celá socha sa nachádza v špeciálnej konštrukcii, ktorá spolu s podstavcom váži 850 kilogramov. Preváža sa v dodávke, ktorú pre tento účel upravili v Taliansku.

V utorok bude o 18:00 u saleziánov v Bratislave slávnostná svätá omša s provinciálom Karolom Maníkom, po ktorej budú nasledovať spoločné modlitby a večerné bdenie do 22:00. V stredu v skorých ranných hodinách relikvie opustia Slovensko a poputujú do Slovinska.

Ján Bosco sa narodil 16. augusta 1815 v Becchi pri Turíne, zomrel 31. januára 1888. Počas svojho života pôsobil v Turíne. Bol kňazom a vychovávateľom, založil rád saleziánov. V roku 1934 bol vyhlásený za svätého. Jeho relikvie putujú už niekoľko rokov po celom svete. Na stretnutí s novinármi to v utorok povedal provinciál rehole saleziánov na Slovensku Karol Maník. "Už dnes vieme, že relikviu si prišlo uctiť do stotisíc ľudí, čo som ani v najlepšom sne nepredpokladal," povedal salezián.

Zároveň priznal, že ani sám nevedel, ako je zakladateľ rehole saleziánov u nás známy a obľúbený. "Nerátal som s tým, ako don Bosco na Slovensku veľmi rezonuje. Nečakal som, že je to až také silné, že je až taký známy a jeho život príťažlivý a inšpiratívny," hovoril.

Maník pôvodne čakal, že príchod relikvií Jána Bosca na Slovensko bude skôr vnútornou záležitosťou saleziánov a ich sympatizantov. "Ale zrazu sa čosi zmenilo, všade bol veľký záujem, na každom mieste, kde sme boli, boli plné kostoly, otvorilo sa to širokej verejnosti. To bolo veľké prekvapenie," povedal.

Najsilnejší zážitok mal predstavený slovenských saleziánov z ľudí, ktorí si prichádzali uctiť relikviu. "Videl som aj vnútorné zmeny ľudí. Jeden otec mi napísal SMS, že sa rozhodol vymazať všetky počítačové hry, lebo chce čas venovať svojim deťom," spomínal Maník. Dodal, že na don Bosca sa chcela pozrieť aj policajná hliadka, ktorá saleziánov pri prevoze relikvie zastavila.

Saleziáni registrovali počas putovania relikvie okolo 150 mediálnych výstupov, záujem o relikviu sa prejavil podľa nich aj na webstránke rehole, ktorú za tri týždne navštívilo viac ako 44-tisíc unikátnych návštevníkov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.