• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Tráviace problémy - prírodná liečba

  • 19:53 02.07.2015
  • Bratislava
Tráviace problémy - prírodná liečba

Či už máte črevnú chrípku, norovírus alebo zažívacie ťažkosti, prírodné prostriedky môžu zmierniť veľa problémov s trávením. Vďaka istým bylinám, potravinám a vitamínom môžete liečiť mnoho typov zažívacích ťažkostí, alebo aspoň zmiernite príznaky.

Už od dávnych čias sa zázvor, sladké drievko a mäta pieporná používala na liečbu bolestí brucha. Probiotiká vo forme jogurtov a ďalších potravín so živými kultúrami sú tiež prospešné pre váš tráviaci trakt.

Zázvor

Zázvor je jedným z najlepších liečivých prostriedkov na ťažkosti s trávením. Môže upokojiť nevoľnosť, podporuje trávenie, pomáha zmierniť kinetózu a dokonca pomáha aj pri rannej nevoľnosti. Používa sa po tisíce rokov v čínskej medicíne pre jeho protivírusové vlastnosti. Okrem čerstvého a sušeného zázvoru sa tiež predáva v obchodoch so zdravou výživou vo forme kapsúl alebo žuvacích tabliet. Zázvor môže byť použitý aj ako upokojujúci teplý čaj.

Čítajte: Zázvor, bojovník proti rakovine

Sladké drievko

Koreň sladkého drievka sa používal ako liek už od rímskych čias. Sladké drievko má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Používa sa v ľudovej medicíne na liečenie vredov, pečeňových problémov a na uvoľnenie pľúc. Je to však mierne preháňadlo, takže ho užívajte opatrne, ak sa bojíte hnačky. Môže si kúpiť samotnú bylinu, alebo čaj. Aj cukrovinky zo sladkého drievka s nízkym obsahom cukru pomôžu.

Jogurt

Jogurt obsahuje dobré baktérie, ktoré môžu pomôcť liečiť podráždený tráviaci trakt. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je potrebné konzumovať aspoň jeden jogurt denne. Jedzte jogurt, ktorý obsahuje živé kultúry. Značky, ktoré majú priveľa cukru, ovocia a arómy často nemajú dostatok probiotík. Probiotiká preukázateľne zlepšujú imunitu a znižujú závažnosť prechladnutia a chrípky.

Upokojujúce čaje

Teplý čaj môže byť liečivý nápoj počas krízy tráviaceho traktu. Mäta, harmanček a čierny čaj sú skutočne užitočné. Mätový čaj znižuje kŕče, ako aj plyn. To tiež pomáha znížiť pocit na zvracanie a nevoľnosti. Harmanček tiež bojuje proti kŕčom a pomôže vám zaspať. Čierny čaj sa už dlho používa na liečbu hnačky pre taníny, ktoré sú jeho účinnou zložkou.

Jednoduchá diéta

Keď má človek zažívacie ťažkosti, zníženie príjmu potravy je dobrý nápad, rovnako ako jesť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Pomôže diéta, ktorá obsahuje iba banány, ryžu, jablkové pyré a prípadne aj toast. Pšeničný toast však vynechajte, ak máte podozrenie, že práve pšenica vám robí problém. Pre mnohých ľudí je ťažko stráviteľná.

Čítajte: Celiakia: často skrytá, no nebezpečná choroba

Organická hnedá ryža obsahuje veľa živín, ktoré poslúžia ako energia, keď je človek chorý. Môže však byť ťažko stráviteľná a preto sa odporúča začať s bielou ryžou. Zvoľte ju však v bio kvalite, ak sa dá. Keď je niekto chorý, je potrebné znížiť toxické zaťaženie a konzumovanie čo najčistejších potravín je dobrý spôsob, ako to dosiahnuť.

Čítajte: Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

Domáce jablkové pyré neobsahuje cukor a môže vám pri trávení pomôcť. Niektorí ľudia uprednostňujú varené zemiaky alebo zemiakovú kašu, pretože je ľahko stráviteľná. Zemiaky obsahujú mäkký druh vlákniny, ktorý je prospešný pre črevá.

Pite veľa tekutín

Keď vaše črevá nie sú v poriadku, uistite sa, že máte dostatočné množstvo tekutín. Ak má človek hnačku alebo zvracia, je potrebné vymeniť tekutiny. Teplé nápoje, riedené ovocné šťavy, kuracie vývary alebo zeleninové polievky sú všetky prospešné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, naturalnews.com, theorganicprepper.ca, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.