• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Tráviace problémy - prírodná liečba

  • 19:53 02.07.2015
  • Bratislava
Tráviace problémy - prírodná liečba

Či už máte črevnú chrípku, norovírus alebo zažívacie ťažkosti, prírodné prostriedky môžu zmierniť veľa problémov s trávením. Vďaka istým bylinám, potravinám a vitamínom môžete liečiť mnoho typov zažívacích ťažkostí, alebo aspoň zmiernite príznaky.

Už od dávnych čias sa zázvor, sladké drievko a mäta pieporná používala na liečbu bolestí brucha. Probiotiká vo forme jogurtov a ďalších potravín so živými kultúrami sú tiež prospešné pre váš tráviaci trakt.

Zázvor

Zázvor je jedným z najlepších liečivých prostriedkov na ťažkosti s trávením. Môže upokojiť nevoľnosť, podporuje trávenie, pomáha zmierniť kinetózu a dokonca pomáha aj pri rannej nevoľnosti. Používa sa po tisíce rokov v čínskej medicíne pre jeho protivírusové vlastnosti. Okrem čerstvého a sušeného zázvoru sa tiež predáva v obchodoch so zdravou výživou vo forme kapsúl alebo žuvacích tabliet. Zázvor môže byť použitý aj ako upokojujúci teplý čaj.

Čítajte: Zázvor, bojovník proti rakovine

Sladké drievko

Koreň sladkého drievka sa používal ako liek už od rímskych čias. Sladké drievko má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Používa sa v ľudovej medicíne na liečenie vredov, pečeňových problémov a na uvoľnenie pľúc. Je to však mierne preháňadlo, takže ho užívajte opatrne, ak sa bojíte hnačky. Môže si kúpiť samotnú bylinu, alebo čaj. Aj cukrovinky zo sladkého drievka s nízkym obsahom cukru pomôžu.

Jogurt

Jogurt obsahuje dobré baktérie, ktoré môžu pomôcť liečiť podráždený tráviaci trakt. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je potrebné konzumovať aspoň jeden jogurt denne. Jedzte jogurt, ktorý obsahuje živé kultúry. Značky, ktoré majú priveľa cukru, ovocia a arómy často nemajú dostatok probiotík. Probiotiká preukázateľne zlepšujú imunitu a znižujú závažnosť prechladnutia a chrípky.

Upokojujúce čaje

Teplý čaj môže byť liečivý nápoj počas krízy tráviaceho traktu. Mäta, harmanček a čierny čaj sú skutočne užitočné. Mätový čaj znižuje kŕče, ako aj plyn. To tiež pomáha znížiť pocit na zvracanie a nevoľnosti. Harmanček tiež bojuje proti kŕčom a pomôže vám zaspať. Čierny čaj sa už dlho používa na liečbu hnačky pre taníny, ktoré sú jeho účinnou zložkou.

Jednoduchá diéta

Keď má človek zažívacie ťažkosti, zníženie príjmu potravy je dobrý nápad, rovnako ako jesť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Pomôže diéta, ktorá obsahuje iba banány, ryžu, jablkové pyré a prípadne aj toast. Pšeničný toast však vynechajte, ak máte podozrenie, že práve pšenica vám robí problém. Pre mnohých ľudí je ťažko stráviteľná.

Čítajte: Celiakia: často skrytá, no nebezpečná choroba

Organická hnedá ryža obsahuje veľa živín, ktoré poslúžia ako energia, keď je človek chorý. Môže však byť ťažko stráviteľná a preto sa odporúča začať s bielou ryžou. Zvoľte ju však v bio kvalite, ak sa dá. Keď je niekto chorý, je potrebné znížiť toxické zaťaženie a konzumovanie čo najčistejších potravín je dobrý spôsob, ako to dosiahnuť.

Čítajte: Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

Domáce jablkové pyré neobsahuje cukor a môže vám pri trávení pomôcť. Niektorí ľudia uprednostňujú varené zemiaky alebo zemiakovú kašu, pretože je ľahko stráviteľná. Zemiaky obsahujú mäkký druh vlákniny, ktorý je prospešný pre črevá.

Pite veľa tekutín

Keď vaše črevá nie sú v poriadku, uistite sa, že máte dostatočné množstvo tekutín. Ak má človek hnačku alebo zvracia, je potrebné vymeniť tekutiny. Teplé nápoje, riedené ovocné šťavy, kuracie vývary alebo zeleninové polievky sú všetky prospešné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, naturalnews.com, theorganicprepper.ca, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.