• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
18°Bratislava

Čaplovič chce učiteľom na budúci rok dvihnúť platy

  • 16:36 29.04.2013
  • BRATISLAVA
Čaplovič chce učiteľom na budúci rok dvihnúť platy

Minister školstva Dušan Čaplovič chce presadiť zvýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov základných a stredných škôl na budúci rok.

Správa o stave školstva sa odborárom nepáči

Vláda 10. apríla vzala na vedomie správu o stave školstva na diskusiu, ktorú si vyžiadal parlament.

Podľa nej by malo Slovensko do roku 2020 dosiahnuť stav, aby na školstvo išlo šesť percent HDP a priemerný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním by mal dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Správa však nehovorí, koľko peňazí sa má každoročne pridať školstvu. Podľa odborárov sa tak zodpovednosť presúva na ďalšiu vládu. Preto sa 7. mája zídu pred parlamentom, kde budú žiadať, aby sa do správy dostali konkrétne záväzky na navýšenie peňazí každý rok. Bude sa o to snažiť na rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom, konkrétne čísla zatiaľ nepovedal.

Vyhlásil to po pondelkovom okrúhlom stole o správe o stave školstva, o ktorej sa bude ďalej rokovať v pracovných skupinách a pripomienkovať ju môže aj verejnosť do 30. júna.

Minister zatiaľ nechcel prezradiť, koľko peňazí bude na rokovaní s Kažimírom žiadať. "Pre mňa ide predovšetkým o to, aby som navýšil v tarifných zložkách pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva," doplnil s tým, že uvidí, koľko sa mu podarí vybojovať.

Podľa neho ak chceme zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania, musí sa urobiť všetko pre to, aby nástupný plat bol atraktívnejší. Najskôr chce riešiť tarifné platy, v budúcnosti pôjdu peniaze aj na osobné ohodnotenia.

Minister dnes asi s päťdesiatkou odborníkov z oblasti školstva za okrúhlym stolom viac ako štyri hodiny diskutoval o správe o stave školstva. Diskusia bude ďalej pokračovať v pracovných skupinách. "Som otvorený odbornej diskusii," dodal minister. Pripomienky k správe môže posielať aj verejnosť na e-mailovú adresu [email protected]. "Budem počúvať aj hlas verejnosti," dodal.

V rovnakom čase, ako sa konal vládny okrúhly stôl, dnes opozícia zvolala aj svoj okrúhly stôl. Minister tvrdí, že on zvolal rokovanie o tri dni skôr. "Ja nemám záujem sa obrniť nejakým múrom, aby som o tom nediskutoval s nimi," povedal minister a tým, že je za odborný a otvorený dialóg, nie dehonestujúci a ideologizovaný.

Šéf školských odborárov Ondek zopakoval, že školskí odborári trvajú na postupných krokoch navýšenia finančných prostriedkov do školstva. Žiadajú každý rok navýšenie prostriedkov do regionálneho školstva o 140 miliónov eur a pre vysoké školstvo naviac o 60 miliónov eur. "Pokiaľ chceme, aby bol kvalitný žiak, musí byť kvalitný vzdelaný pedagóg a ten bude kvalitný vtedy, keď bude dobre zaplatený. Najprv musí byť zaplatený pedagóg a potom bude ten výstup. Niektorí navrhujú iné zmeny, že najprv urobiť racionalizáciu siete škôl, táto racionalizácia už prebieha veľmi dávno," pripomenul.
Pracovná verzia Čaplovičovej správy o stave školstva, ako ju zverejnil portál hnonline.sk.
Správa o stave školstva na Slovensku
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kolóna na D2: Vodiči, pripravte sa na zdržanie

Kolóna na D2: Vodiči, pripravte sa na zdržanie

DNES - 10:09Domáce

Na diaľnici D2 smerom z Malaciek do Bratislavy sa tvorí kolóna.

Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

Požiar rodinného domu si vyžiadal jednu obeť

DNES - 9:33Domáce

Jednu obeť si vyžiadal štvrtkový požiar rodinného domu v obci Krivany v okrese Sabinov.

Po streľbe v Dúbravke ošetrili 3 zranených, dvaja zostali hospitalizovaní v nemocnici

Po streľbe v Dúbravke ošetrili 3 zranených, dvaja zostali hospitalizovaní v nemocnici

DNES - 8:38Domáce

Dvaja zranení po nočnej streľbe v bratislavskej Dúbravke zostali po operácii hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava, tretieho po ošetrení prepustili domov.

Polícia vyšetruje incident v Dúbravke, pri zásahu musela použiť strelnú zbraň

Polícia vyšetruje incident v Dúbravke, pri zásahu musela použiť strelnú zbraň

DNES - 8:07Domáce

Polícia vyšetruje nočný incident v bratislavskej Dúbravke, ktorý si vyžiadal jedného mŕtveho a ďalších štyroch zranených.

Streľba v Dúbravke: Útočník strieľal na ľudí z okna bytovky

Streľba v Dúbravke: Útočník strieľal na ľudí z okna bytovky

DNES - 6:35Domáce

​V bratislavskej Dúbravke došlo v noci k streľbe.