Dánsko ovládnu liberáli, sociálni demokrati priznali prehru
- 14:54 19.06.2015
- KODAŇ

Dánska sociálnodemokratická premiérka Helle Thorningová-Schmidtová podala v piatok demisiu v reakcii na porážku vo štvrtkových parlamentných voľbách. Odstupujúca šéfka vlády podala demisiu do rúk dánskej kráľovnej Margaréty II., ktorú súčasne oficiálne oboznámila s výsledkami volieb. Úradujúcou premiérkou zostane až do nástupu nového kabinetu, uviedla agentúra AP.
Thorningová-Schmidtová už predtým priznala porážku vo štvrtkových parlamentných voľbách po víťazstve stredopravého opozičného bloku pod vedením bývalého premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena nad vládnucou stredoľavou koalíciou. "Zvíťazili sme v predvolebnej kampani, nie však vo voľbách. Boli sme porazení v cieľovej rovinke," povedala členom svojej strany Sociálni demokrati.
Lars Lökke sa ponúkol za premiéra
Opozičný líder Rasmussen dedí podľa odstupujúcej premiérky Dánsko v dobrom stave. "Viem, že Lars Lökke (Rasmussen) miluje Dánsko a mal by byť šťastný, že preberá Dánsko, ktoré je v skvelej kondícii," dodala odstupujúca prvá dáma tento škandinávskej krajiny.
Líder opozičného stredopravého bloku a dánsky expremiér Lars Lökke Rasmussen sa v piatok na margo výsledkov hlasovania vyhlásil za víťaza volieb a sám seba ponúkol za hlavu novej stredopravej vlády. "Dnes večer nám bola daná príležitosť, ale iba príležitosť, prevziať riadenie v Dánsku," povedal líder liberálov Rasmussen podporovateľom v parlamente. "Berieme to na seba a ja to beriem na seba," dodal.
Rasmussena čakajú náročné rokovania
Pozorovatelia sa zhodujú v tom, že predpokladaného budúceho ministerského predsedu, stredopravého opozičného lídra Rasmussena, čakajú náročné a dlhé koaličné rokovania. Tie by sa mali podľa agentúry AP začať ešte v piatok a mohli by potrvať aj niekoľko týždňov.
Sociálni demokrati pod vedením Thorningovej-Schmidtovej síce skončili vo voľbách na prvom mieste, ale nedokázali si zaistiť parlamentnú väčšinu. Potrebných 90 kresiel v 179-člennom dánskom parlamente naopak získal stredopravý blok.
Bude musieť robiť ústupky
Rasmussenovu liberálnu stranu vo voľbách tesne predstihli pravicoví populisti z Dánskej ľudovej strany (DPP), ktorí sa stali druhou najsilnejšou stranou. Rasmussen bude musieť zrejme urobiť veľké ústupky v prospech DPP, ktorá presadzuje znovuzavedenie kontrol na dánskych hraniciach a vrátenie niektorých právomocí odovzdaných Bruselu.
Napriek tomu, že DPP sa stala najsilnejšou stranou v stredopravom tábore, nie je pravdepodobné, že by sa novým premiérom stal jej líder Kristian Thulesen Dahl. Ostatné stredopravé strany totiž na tento post presadzujú Rasmussena.

Kremeľ obviňuje Európu zo zbrojenia v čase, keď sa rokuje o mieri na Ukrajine
Hovorca Kremľa vo štvrtok obvinil európske krajiny z plánovania "zbrojenia" namiesto toho, aby sa snažili dosiahnuť mier.

Viaceré štáty EÚ sú podľa Kallasovej proti jej iniciatíve na pomoc Ukrajine
Vojenská pomoc EÚ pre Ukrajinu sa chce zamerať najmä na dodávku dvoch miliónov kusov delostreleckej munície.

Scholz: Pred akýmkoľvek prímerím musíme Ukrajinu dostať do silnej pozície
Európa podľa Scholza musí naďalej podporovať Ukrajinu bez ohľadu na akékoľvek rozhovory medzi Washingtonom a Moskvou.

Litovský prezident vyzval na nové protiruské sankcie na banky a dovoz LNG
Litovský prezident Gitanas Nauséda pred zasadnutím Európskej rady vyzval na zvýšenie tlaku voči Rusku a na prijatie nového balíka protiruských sankcií.

Francúzskemu vedcovi zakázali vstup do USA, písal správy kritické voči Trumpovi
Francúzsky minister pre výskum vo štvrtok upozornil, že francúzskemu vedcovi bol tento mesiac zamietnutý vstup do USA.