• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 25.4.2025Meniny má Marek
12°Bratislava

Kvóty utečencov nie sú šťastným riešením, tvrdí Radičová

  • 7:38 03.06.2015
  • BRATISLAVA
Kvóty utečencov nie sú šťastným riešením, tvrdí Radičová

Hoci kvóty Európskej únie, podľa ktorých by Slovensko malo prijať približne 800 migrantov, nie sú šťastným riešením, neznamená to, že Slovensko dobrovoľne migrantom nepomáha a že už dnes nemá legálnych prisťahovalcov.

Nedostatočná integrácia migrantov môže otvárať napätie

Každá krajina má svoje pravidlá na legalizáciu prisťahovalcov podľa svojich potrieb a kapacít. Myslí si to sociologička Iveta Radičová. Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila, zle nastavená migračná politika môže mať nesmierne negatívne dopady.

"Ak sa nám nepodarí dostatočne migrantov integrovať, tak to môže dramaticky meniť postoje obyvateľov, otvárať napätie, ale čo považujem za najnebezpečnejšie, môže to radikalizovať politickú scénu," uviedla Radičová.

Odporúčame:

Sulík je kritický, Únia ponúka utečencom iba sociálne dávky

Slovensko vznesie výhrady ku kvótam migrantov, tvrdí Fico

Migranti sa chceli dostať na Slovensko, polícia ich zadržala

Pripomína, že postup legalizácie pobytu migrantov a azylová politika majú svoje pravidlá, ktoré ani Slovensko nesmie porušiť, pretože by tým vznikol precedens, ktorý by bol neudržateľný. Téma kvót podľa nej "rozvírila hladinu skôr, než by boli schválené ako definitívne riešenie".

Upozorňuje, že problém migrácie a utečencov Európska únia nevyrieši bez dialógu s Afrikou. "Pravdou je, že bez zamyslenia sa o dôvodoch migrácie a bez zisťovania, kam idú peniaze z pašovania ľudí, nenájdeme riešenie," tvrdí Radičová. Dôvodmi sú konflikty, prenasledovanie a katastrofy. Na druhej však "vyjadrenia, že sú to ľudia, ktorí si nezaslúžia podať pomocnú ruku," považuje za neľudské.

S migrantami robia bezpečnostné pohovory

"Ak nechám zomrieť človeka pred vlastným prahom, nie som človekom," tvrdí sociologička. "Ale chcem zároveň dodať, že to neznamená, že nebudeme dodržiavať naše postupy pre legalizáciu," povedala Radičová. Upozorňuje, že aj medzi ľuďmi, ktorí riskujú vlastný život, sa môžu nájsť takí, ktorí situáciu zneužívajú. Práve preto máme jasne definované postupy azylovej politiky, tvrdí.

Slovensko podľa nej pomáha migrantom aj napríklad v núdzovom tranzitnom centre v Humennom. To vzniklo v roku 2009 a pomoc poskytlo zatiaľ 787 migrantom, ktorí tam smú zostať maximálne šesť mesiacov.

"Väčšinou ide o ľudí z Eritrey a chudobných častí subsaharskej Afriky, ktorí utekajú pred chudobou, nezamestnanosťou, represiami, korupciou, dôsledkami prírodných katastrof a podstupujú obrovské riziko, aby sa z týchto krajín dostali. My s nimi robíme bezpečnostné pohovory, poskytujeme im zdravotné prehliadky, kurzy, aby sme ich pripravili na život v krajine, ktorá ich následne prijme," vysvetľuje. Dodáva, že Slovensko legalizovalo pobyt viac ako 76-tisíc migrantom, ktorí sú integrovaní a mnohí z nich majú prácu.

Európska únia by mala odhaľovať a trestať pašerákov

Radičová si myslí, že Európska únia by mala pokračovať v odhaľovaní a trestaní pašerákov a prevádzačov, ktorí riskujú ľudské životy. V roku 2014 zahynulo v Stredozemnom mori najviac migrantov v histórii. "Bolo to približne päťtisíc, teda dvakrát viac ako v roku 2013," uviedla. To je podľa nej dostatočným dôvodom, prečo by záchranné operácie mali pokračovať.

Odporúčame aj:

Taliani zatkli kapitána lode, kde zahynuli stovky migrantov

Pri úteku z Líbye do Talianska zahynuli stovky utečencov

Pri plavbe do Talianska zamrzlo skoro tridsať migrantov

Pri Líbyi sa potopila loď, zahynuli stovky migrantov


V Európe je dnes viac ako 70 miliónov migrantov, tvoria sedem percent populácie krajín EÚ. Podľa Radičovej sa téma migrácie v súčasnosti stala naliehavou z dvoch dôvodov.

"Za ostatné roky narastá počet krízových situácií a konfliktov, ktoré spôsobil človek, respektíve politici. Ide o krajiny ako Sýria, Líbya, Stredoafrická republika, Južný Sudán. K tomu sa pridáva narastanie katastrof ako ebola či klimatické zmeny, ktoré znásobili tlak na nútenú migráciu a teda aj tlak na bezpečnú a legalizovanú migráciu," objasňuje.

Pretože dôvody migrácie sú rozličné a migranti prichádzajú z viacerých krajín, nie je podľa Radičovej možné vymedziť jediný dôvod migrácie a jednoznačne vymedziť, ktorá krajina sa pod ktorú katastrofu podpísala.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrabko: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Hrabko: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

DNES - 16:47Domáce

Vyhlásenie štátneho smútku v čase pohrebu pápeža Františka bolo zo strany vlády dobrým politickým krokom.

Útok na koncert Taylor Swift: Medzi podozrivými je aj Slovák

Útok na koncert Taylor Swift: Medzi podozrivými je aj Slovák

DNES - 16:21Domáce

V prípade zadržaného Slováka vo Viedni MZVEZ zatiaľ neeviduje žiadosť o pomoc.

Hromadnú pripomienku k novele o ochrane prírody podpísalo 3101 ľudí

Hromadnú pripomienku k novele o ochrane prírody podpísalo 3101 ľudí

DNES - 16:04Domáce

Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí.

Prezident SR nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách. Voči tomuto má výhrady

Prezident SR nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách. Voči tomuto má výhrady

DNES - 15:16Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

SNS vyzýva Ministerstvo vnútra a políciu, aby zabezpečili poriadok pred sídlom Ministerstva kultúry

SNS vyzýva Ministerstvo vnútra a políciu, aby zabezpečili poriadok pred sídlom Ministerstva kultúry

DNES - 14:46Domáce

Koaličná SNS vyzýva Ministerstvo vnútra (MV) SR a Policajný zbor, aby bezodkladne zabezpečili poriadok pred sídlom Ministerstva kultúry SR.