• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Astmatik dokáže všetko, ak sa poctivo lieči, tvrdia lekári

  • 14:46 25.04.2013
  • BRATISLAVA
Astmatik dokáže všetko, ak sa poctivo lieči, tvrdia lekári

Astma je síce nevyliečiteľné, ale zároveň liečiteľné ochorenie, zhodli sa lekári i pacienti na dnešnej tlačovej konferencii.

Celosvetovo ním trpí 300 miliónov ľudí a napriek všetkým pokrokom v diagnostike a terapii naň ročne zomiera 250-tisíc pacientov. Na Slovensku v roku 2011 v ambulanciách pneumológov a ftizeológov dispenzarizovali 100 768 pacientov, pričom v tom roku diagnostikovali 23 807 nových pacientov.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií v ambulanciách klinických alergológov a imunológov evidovali 283 114 astmatikov.

Pacient trpiaci astmou by mal zájsť k pľúcnemu lekárovi a alergológovi. Musí si však uvedomiť, že jeho choroba sa nedá vyliečiť a vyžaduje si kontinuálnu liečbu aj v bezpríznakovom období. Práve vtedy pacienti často prestanú užívať lieky, no astma sa skôr či neskôr opäť začne prejavovať.

Chorobu treba prijať

S touto chorobou pritom možno žiť plnohodnotne a dokonca sa venovať napríklad i vrcholovému športovaniu, kľúčový je však prístup pacienta.

"Astmatik sa musí naučiť so svojou chorobou žiť, prijať ju s pokorou," vyjadril sa primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie OUSA v Bratislave Martin Hrubiško. Podľa neho toto ochorenie neskracuje život a rozhodne sa netreba obávať liečby v podobe inhalačných kortikosteroidov, o ktorých si niektorí pacienti myslia, že sú nebezpečné.

Napriek moderným liekom väčšina astmatikov nemá svoj problém pod kontrolou, a to napriek tomu, že neliečená astma môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám a niekedy dokonca spôsobiť i smrť. Ide najmä o tých pacientov, ktorí nespolupracujú s lekárom a nedodržujú režim liečby. Ak má však astmatik dostatok informácií, spolupracuje s lekárom a kontroluje svoje ochorenie, môže viesť normálny život, pri ktorom často svoje ochorenie ani nevníma.

"Pri slove astma dostane väčšina ľudí strach a zľakne sa. Ja ako lekár mám skúsenosť, že ľudia toto ochorenie vnímajú takmer ako diagnózu rakoviny. Astmy sa treba báť vtedy, ak sa nelieči. Je to veľmi pestré ochorenie. Pod týmto názvom sa skrýva minimálne viacero foriem: ľahká, občasná a až život ohrozujúca. Až by som povedal, že môžeme hovoriť o chorobe s viacerými tvárami. Záludnosť astmy sa dá prirovnať k žene - nikdy jej dobre nerozumiete. Na pohľad ľahká astma sa môže stať ťažko liečiteľná, vyskúšam niekoľko spôsobov liečby bez väčšieho efektu. A naopak, príde ťažko chorý pacient, ktorý ale veľmi dobre reaguje na liečbu a onedlho je v poriadku," uviedol Hrubiško.

Plávanie áno, futbal skôr nie

Najvhodnejšími športmi pre astmatikov sú tie v uzavretých priestoroch, ako plávanie na plavárni alebo hokej na štadióne, keďže 80 percent detských astmatikov má astmu na alergickom podklade a v týchto priestoroch ovzdušie neobsahuje alergény.

Menej vhodnými sú športy hrané v prašnom prostredí, napríklad futbal. Dobre liečený astmatik sa však neskôr môže venovať aj iným športom. Pred každou takouto aktivitou by sa najprv mal dobre rozcvičiť a postupne pripraviť svoje pľúca na zvýšenú záťaž.

Združenie astmatikov Slovenskej republiky (ZASR) každoročne organizuje aktivity spojené so spirometrickými meraniami na zvýšenie povedomia o astme.

Medzi najvýznamnejšie aktivity sa radí meranie pľúcnych funkcií v NR SR, meranie pľúcnych funkcií v obchodných centrách v Bratislave, astmaerobic, celoslovenské plávanie astmatikov s bezplatným vyšetrením pľúcnych funkcií, sadenie lipiek v mestách, ktoré sa zapojili do plávania, na Deň detí a Vianoce plávanie detí zo ZŠ v Bratislave, prednášky v ZŠ a MŠ na tému astma, protifajčiarske prednášky a vydávanie časopisu Alergia, astma a my.

"Popri medikamentóznej liečbe je veľmi dôležitá edukácia pacientov. ZASR dlhé roky napĺňalo túto dôležitú časť starostlivosti. Priateľská komunikácia o chorobe, liekoch, správnej inhalačnej technike je veľmi dôležitá a úspešná v komunite, kde nie ste časovo obmedzovaný ako v preplnenej ambulancii,“ povedala lekárka Klára Kossárová, ktorá je výkonnou riaditeľkou Združenia astmatikov Slovenskej republiky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.