Islamisti mieria do Európy na lodiach spolu s migrantmi
- 14:28 17.05.2015
- LONDÝN

Bojovníci Islamského štátu (IŠ) sa dostávajú do Európy prostredníctvom gangov, ktoré pašujú ľudí cez Stredozemné more.
Pre spravodajskú stanicu BBC to povedal poradca líbyjskej vlády Abdul Basít Harún. Podľa jeho slov pašeráci ľudí ukrývajú militantov z IŠ v lodiach s migrantmi.
Predstavitelia Talianska a Egypta už v minulosti varovali, že extrémisti by sa mohli dostať do Európy v migrantských lodiach. Experti však upozorňujú, že je veľmi ťažké overiť takéto tvrdenia.
Harún pri nich vychádza z rozhovorov s pašerákmi v častiach severnej Afriky, ktoré sú pod kontrolou militantov. Podľa jeho slov Islamský štát dovoľuje vlastníkom lodí pokračovať v operáciách výmenou za polovicu ich príjmu. Harún tvrdí, že IŠ využíva lode "pre svojich ľudí, ktorých chce poslať do Európy, keďže európska polícia nevie rozpoznať, kto je z IŠ a kto normálny utečenec". Títo militanti často sedia oddelene od ostatných migrantov, dodal.
OSN odhaduje, že tento rok sa cez Stredozemné more pokúsilo preplaviť do Európy už 60 000 ľudí, pričom viac než 1800 ich pri tom zahynulo.

Litovský šéf diplomacie vyzýva juhoeurópske štáty na zvýšenie výdavkov na obranu
Je načase, aby celý kontinent vyčlenil viac peňazí na obranu, vyhlásil v pondelok v Bruseli litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys. Podľa portálu Politico upriamil pozornosť najmä na juhoeurópske krajiny.

Saakašviliho v Gruzínsku odsúdili na 4,5 roka väzenia
Gruzínsky súd v pondelok odsúdil už v treťom prípade bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho na štyri a pol roka väzenia pre nelegálne prekročenie hraníc. Jeho celkový trest sa tým predĺžil na 12,5 roka.

Horúčavy môžu do roku 2050 zdvojnásobiť mieru úmrtí na srdcové choroby
Austrálski výskumníci v najnovšej štúdii objavili súvislosť medzi ochoreniami srdca a horúcim počasím.

Blanár: Na podnikateľskej misii v Indii je rekordný počet subjektov zo Slovenska
Na podnikateľskej misii v Indii sa tento rok zúčastňuje rekordný počet subjektov zo Slovenska.

Pre sériu vrážd vyhlásili v Lime mimoriadny stav
V nedeľu večer vyhlásila peruánska vláda v hlavnom meste Lima mimoriadny stav v súvislosti s vlnou vrážd spojených s vydieraním. Podľa miestnych médií ich v krajine od januára zaznamenali viac ako 400.