Mubarak a jeho synovia pôjdu opäť do väzenia, rozhodol súd
- 16:59 09.05.2015
- KÁHIRA

Zosadenému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi a jeho dvom synom v sobotu súd v opakovanom procese udelil trojročné tresty odňatia slobody a pokuty za spreneveru štátnych peňazí určených na údržbu prezidentských palácov, ktoré štátnikova rodina roky využívala na zveľaďovanie súkromného majetku.
V prípade 87-ročného exprezidenta sudca potvrdil pôvodnú dĺžku pobytu vo väzení, zatiaľ čo synovia Aláa a Gamál si mali za rovnaký zločin odsedieť štyri roky. Mubaraka naďalej zadržiavajú v jednej z káhirských vojenských nemocníc, hoci po zrušení predošlého rozsudku z mája 2014 nebol z ničoho právoplatne odsúdený.
Zatiaľ nie je známe, či mu pri obnovenom treste zohľadnia obdobie strávené vo väzení po revolúcii v roku 2011. Nemenovaný člen Mubarakovho tímu obhajcov po vynesení najnovšieho rozsudku povedal, že je možné sa proti nemu odvolať.
Odsúdili ho na doživotie
Mubarak v Egypte neohrozene vládol 30 rokov až do februára 2011, keď proti jeho autokratickému režimu vypukla masová vzbura. Tá si vyžiadala približne 850 mŕtvych.
V roku 2012 odsúdili Mubaraka za krviprelievanie na doživotie, v novembri 2014 ho však v opakovanom procese zbavili obvinení. V lete 2013 tiež armáda zosadila Mubarakovho demokraticky zvoleného nástupcu Muhammada Mursího, ktorého iba pred niekoľkými týždňami odsúdili v rovnakej sieni ako Mubaraka na 20 rokov väzenia takisto v súvislosti so zabíjaním demonštrantov.
Egyptská justícia medzitým posiela po stovkách na popravy príslušníkov zakázaného Moslimského bratstva, ktoré Mursího po revolúcii vynieslo k moci.

Kallasová potvrdila, že SR naďalej blokuje prijatie 18. sankčného balíka
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok potvrdila, že Slovensko naďalej blokuje prijatie 18. balíka sankcií proti Rusku.

Meloniová ocenila zmenu Trumpovho postoja voči Putinovi
Talianska premiérka Giorgia Meloniová v utorok ocenila zmenu postoja šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Európske štáty sú otvorené nákupu zbraní pre Ukrajinu v rámci Trumpovho plánu
Niekoľko európskych krajín v utorok vyhlásilo, že sú ochotné nakúpiť americké zbrane pre Ukrajinu v rámci plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ odstúpil z funkcie
Predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ v utorok oznámil, že v rámci reorganizácie vlády odovzdal parlamentu svoju demisiu.

Trump sa Zelenského pýtal, či Ukrajina dokáže letecky zasiahnuť Moskvu
Trump so Zelenským rokovali aj o novej dodávke amerických taktických rakiet dlhého doletu ATACMS.