Prezident sa stretol s účastníkmi domáceho odboja a zahraničných armád

Väčšina z pozvaných veteránov má dnes viac ako 90 rokov.
Pri príležitosti 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny prijal dnes prezident SR Andrej Kiska dve desiatky vojnových veteránov. Vyjadril im úctu a vďaku za to, že svojím konaním dali súčasníkom šancu na budúcnosť.
Do Prezidentského paláca pozvala hlava štátu účastníkov domáceho odboja, partizánskeho hnutia, príslušníkov Vysokoškolského strážneho oddielu, 1. československej armády na Slovensku, československej vojenskej jednotky v Sovietskom zväze, poľského letectva i britského kráľovského letectva, ľudí väznených v koncentračných a pracovných táboroch.
Z 22 pozvaných veteránov sa 14 na stretnutí osobne zúčastnili. Väčšina z nich má dnes viac ako 90 rokov. Štyroch, ktorým zdravotný stav nedovolil prísť, zastúpili rodinní príslušníci. Udalosti sa nedožil Ľudovít Šramko, ktorý zomrel 27. apríla. Na stretnutí ho zastúpil syn.
V prejave Kiska ocenil, že pozvaní sa v zlomových chvíľach pre krajinu vzdali osobného bezpečia a zázemia, odmietli opatrnosť, zatlačili pochybnosti a vydali sa do boja proti zlu. Pripomenul, že viacero muselo po vojne čeliť represiám zo strany komunistického režimu.
"Je trpkou súčasťou našich dejín, že krátko po porážke nacizmu a oslobodení našej krajiny práve mnohým z vás, ktorí ste tu s nami, komunistický režim slobodu zobral. O to dôležitejšie je chrániť svedectvo o tom, čo ste pre nás vtedy urobili. Vaše spomienky musia byť trvalou súčasťou premýšľania o našej budúcnosti a dôsledkoch našich rozhodnutí, o našej povinnosti brániť slobodu, ľudskú dôstojnosť a mier," uviedol.
Viac ako 16 rokov strávil v komunistických väzniciach aj Jaroslav Fabok, ktorý bojoval v SNP ako člen partizánskej skupiny Jozefa Trojana. Po vojne emigroval a spolupracoval s exilovou spravodajskou skupinou Františka Bogotaja, za čo bol odsúdený na smrť.
"Boli sme mladí a hlúpi v domnienke, že keď nás je 100 a ich 100.000, že môžeme preraziť. To bola hlúposť, ale šli sme do toho a hodnotí sa, že sme vôbec šli do toho, lebo druhí len spali a schovávali sa," uviedol Fabok pre TASR na margo svojej účasti na SNP.
Pôvodom Britka Ailsa Domanová, ktorá pôsobila počas druhej svetovej vojny ako zdravotná sestra Červeného kríža, uviedla, že pozornosť prezidenta vníma aj ako ocenenie jej manžela – plukovníka Alexandra Donana, ktorý sa z Anglicka dostal do paradesantnej brigády v Sovietskom zväze a neskôr sa s ňou zapojil do bojov na Slovensku.
"'Odmenou' za všetko bolo, že sme boli perzekvovaní, vyhodení z bytu, manžel bol poslaný do bane, mňa desať rokov držali v exile, nepustili ma domov, deti trpeli, neskôr som musela pracovať ako robotníčka," spomenula príkoria Domanová, ktorú okrem iných za jej činy vyznamenala aj britská kráľovná.

Ján Budaj verí, že sa trestné konanie ukáže ako nedôvodné
Exminister životného prostredia Ján Budaj, ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne hájil verejný záujem.

Z trhu sťahujú cestoviny
ŠVPS SR upozorňuje na nevyhovujúce cestoviny na slovenskom trhu.

SHMÚ vydal výstrahy, platia pre celú krajinu
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.

Opoziční politici reagovali na list od Fica
Nenávisť šíri podľa Gröhlinga a Remišovej premiér.