• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
21°Bratislava

Začína sa Svetový týždeň primárnych imunodeficiencií

  • 16:37 20.04.2013
  • BRATISLAVA
Začína sa Svetový týždeň primárnych imunodeficiencií

Týždeň od 22. do 29. apríla na celom svete patrí primárnym imunodeficienciám (PI).


Počas neho tisícky organizátorov z celého sveta spoja sily, aby vniesli do problematiky týchto geneticky podmienených porúch imunitného systému viac svetla prostredníctvom rôznych podujatí.

Cieľom je to, aby každému pacientovi včas stanovili diagnózu a poskytli vhodnú liečbu tak, aby mohol viesť normálny život.

Primárne imunodeficiencie zapríčiňujú zvýšenú vnímavosť organizmu k širokej škále infekcií, ktoré postihujú kožu, uši, pľúca, črevá a iné časti tela. Tieto infekcie sú často chronické, pretrvávajúce, opakované, vysiľujú pacienta a v niektorých prípadoch končia smrťou. Symptómy sa niekedy prejavujú ako bežné infekcie (napríklad prínosových dutín, uší alebo pľúc), žalúdočno-črevné ťažkosti alebo zápaly kĺbov.

Včasná diagnóza a liečba sú nevyhnutné pre zabránenie opakujúcich sa infekcií, ktoré spôsobujú trvalé poškodenie. Rodičia by mali spozornieť, ak je ich dieťa veľmi často choré, ale tiež ak napríklad zaostáva v normálnom raste, má hlboké kožné alebo orgánové abscesy, afty či plesňové kožné infekcie alebo sa dva a viac mesiacov lieči antibiotikami s nedostatočným účinkom. Zvýšené nebezpečenstvo existuje aj v prípade, že sa v rodine objavuje vrodená imunodeficiencia.

V ambulancii pre primárne imunodeficiencie I. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava ročne vyšetria takmer 800 detí s podozrením na PI a vo svojej starostlivosti majú približne 140 detí s touto diagnózou. Včasná diagnostika a nové terapeutické možnosti zlepšujú celkovú prognózu a dlhodobá starostlivosť v špecializovanej ambulancii umožňuje cielenejšie viesť liečbu a lepšie predvídať komplikácie. Závisí však od typu porúch a stupňa závažnosti."Najťažšie poruchy sa diagnostikujú už v prvom roku života, sú to také vážne stavy, že deti by nemali šancu prežiť bez transplantácie kostnej drene do konca prvého roku života. Pri úplnom chýbaní protilátok sa ochorenie najčastejšie diagnostikuje až v druhom polroku života, lebo prvý polrok ešte majú materské protilátky, ktoré ich chránia," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii lekár Peter Čižnár.

Ťažkosti sa začnú vtedy, keď sa tieto protilátky minú. Dieťa začne potrebovať pravidelné a dlhodobé podávanie náhradných protilátok formou infúzií. Ak dieťa trpí PI a lekári to dlhodobo nezistia, môžu sa neskôr prejaviť mnohé komplikácie, často s trvalými následkami.

Po diagnostike nastupuje liečba, nie všetkých pacientov je však možné vyliečiť. Vo vybraných prípadoch je nutná transplantácia krvotvorných buniek. "Jedinou kauzálnou terapiou u mnohých PI je alogénna transplantácia krvotvorných buniek," vysvetlila primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene DFNsP Bratislava Júlia Horáková. Transplantáciu podstúpilo 15 detí, z ktorých 14 žije a dobre sa im darí. "Transplantujú sa len deti, ktoré nemajú inú šancu. Ak transplantácia dobre dopadne, sú z nich zdravé deti, ktoré sa plnohodnotne zapájajú do života," uviedla.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

VČERA - 20:40Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

VČERA - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

VČERA - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

21:45 01.06.2020Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

18:05 01.06.2020Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.