Slováci majú za sebou najteplejší rok, bol bohatý na zrážky
Rok 2014 bol najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Ako na dnešnom brífingu informovali meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), priemerná teplota u nás v uplynulom roku dosiahla hodnotu 10 stupňov Celzia.
Príčinou sú výnimočné vpády studeného vzduchu
Príčinou vysokej priemernej teploty boli podľa meteorológov iba výnimočné vpády studeného vzduchu do strednej Európy. To malo za následok napríklad teplú zimu 2013/2014.
"V priebehu tejto zimy sa na niektorých miestach Záhorskej a Podunajskej nížiny vôbec nevytvorila súvislá snehová pokrievka," povedal meteorológ Pavol Faško. Za mimoriadne teplú považujú meteorológovia aj zimu 2014/2015.
Uplynulý rok bol podľa meteorológov bohatý aj na zrážky. Úhrn zrážok predstavoval spolu hodnotu 934 milimetrov, čo predstavuje 122 percent dlhodobého priemeru. "Tým sa rok 2014 spolu s rokmi 2010 a 2005 umiestnil v prvej trojke najvlhkejších rokov na Slovensku za posledných 34 rokov," povedal Faško.
Budú pribúdať ďalšie rekordy
Podľa meteorológov budú v dôsledku klimatických zmien v najbližších rokoch pribúdať rôzne rekordy v rámci nameraných meteorologických hodnôt. To podľa nich potvrdila aj snehová kalamita z januára 2015, ktorá sa dostavila po relatívne teplom období.
Slovenský hydrometeorologický ústav vznikol v roku 1969. Jeho úlohou je monitorovanie kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov stavu ovzdušia a vôd na území Slovenskej republiky. Zhromažďuje, overuje, hodnotí, archivuje a interpretuje údaje a informácie o stave a režime ovzdušia a vôd.
Taktiež popisuje deje v atmosfére a hydrosfére, tvorí a vydáva meteorologické a hydrologické predpovede, výstrahy a informácie. Údaje a informácie poskytuje verejnosti. Ústav dokopy spravuje 3 884 pozorovacích objektov.
SHMÚ varuje pred výdatným dažďom v týchto okresoch
Vo viacerých okresoch treba počítať so silnejším dažďom.
Pre pacientov s COVID-19 je naďalej dostupný liek Paxlovid
Pre pacientov s ochorením COVID-19 je aj naďalej v dostatočnom množstve zabezpečený liek Paxlovid. Určený je najmä na liečbu mierneho a ťažkého priebehu ochorenia.
Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa vždy opiera o vedecké fakty. Očkovanie rozširuje
Ministerstvo zdravotníctva SR sa vždy opiera o vedecké fakty a poznatky. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rozširuje.
Virológovia zo SAV reagovali na výroky splnomocnenca Kotlára
Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sú znepokojení stredajšími výrokmi splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.
Tragická nehoda v Bratislave: Hlásia jednu obeť
Vozidlo spoločnosti Bolt ostalo na šrot.